Přihlášení:
Menu
Logo týmu Olomouc
Extraleague | 18:00 - zítra
Logo týmu Hradec Králové
Náš tip:
2
1X2
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Brighton
Championship | 20:45 - zítra
Logo týmu Cardiff
Náš tip:
1
1X2
Náš tip:
4.5
UO
Logo týmu Sochi
KHL | 17:30 - dnes
Logo týmu Petrohrad
Náš tip:
1.5
UO (2.tře.)
Logo týmu Havířov
1st League | 18:00 - dnes
Logo týmu Třebíč
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Jaroslavl
KHL | 17:00 - 25. 01.
Logo týmu Čeljabinsk
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Puebla
Primera Divisio.. | 01:00 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Logo týmu Vitiaz Chekhov
KHL | 17:30 - dnes
Logo týmu Ufa
Logo týmu České Budějovice
1st League | 17:30 - dnes
Logo týmu Kadaň
Logo týmu Benátky
1st League | 17:30 - dnes
Logo týmu Most
Logo týmu Litoměřice
1st League | 18:00 - dnes
Logo týmu Slavia Praha
Logo týmu Kladno
1st League | 18:00 - dnes
Logo týmu Jihlava
Logo týmu Alanyaspor K
Super League | 18:00 - dnes
Logo týmu Besiktas

Bayesova analýza a sportovní sázení

3. 3. 2015 08:00, upraveno: 1. 11. 2016 18:48
autor: vcer43
Sázkaři často hledají nové nástroje, které jim pomohou vylepšit proces určování pravděpodobností konkrétních výsledků. V tomto článku se tedy podíváme na Bayesovu analýzu, což je teorie, kterou v 18. století vymyslel Thomas Bayes. Jedná se o nástroj, který může sázkařům pomoct s přesnějším odhadnutím pravděpodobnosti konkrétních událostí (a výsledků sportovních zápasů).

Zpětné uznání Bayesovy analýzy

Thomas Bayes se narodil kolem roku 1701 v Anglii a svůj život věnoval studiu teologické & matematické problematiky. Nicméně jeho přínos vědě byl oficiálně uznán až po jeho smrti v roce 1761. Konkrétně poté, co byla jeho studie s názvem „An Essay towards solving a Problem in the Doctrine of Chances“ předložena anglickému spolku vědců Royal Society, po čemž následovalo posmrtné uznání významu jeho práce.

Ale až po vynálezu počítačů – o takových 200 let později – byla Bayesova práce opravdu oceněna a dostalo se jí zasloužené pozornosti odborné veřejnosti. Od té doby byla Bayesova analýza interpretována a aplikována v mnoha různých sférách. Ve své jednoduché formě je Bayesův přístup pravděpodobně tím nejrozumnějším způsobem užití pravděpodobnosti a argumentování při činění rozhodnutí v situacích, kdy čelíme nejistotě. A mezi takové situace patří i hazard, respektive sportovní sázení.

Celá metoda spočívá v tom, že nejprve dáte dohromady vše, co víte o pravděpodobnosti budoucí události (výsledku) a poté – když získáte nové informace – testujete jejich dopad na původní míru pravděpodobnosti.

Vzorec analýzy

Bayesova analýza má hodně různých názvů, nicméně vždy se jedná o stejný (a poměrně jednoduchý) vzorec:

P(A/B) =  P(A) * P(B/A) / P(B)

Pravděpodobnost A za předpokladu (výskytu) B se rovná pravděpodobnost A krát pravděpodobnost B za předpokladu (výskytu A) děleno pravděpodobností B.

P(A|B) je podmíněná pravděpodobnost jevu A za předpokladu, že nastal jev B, a naopak P(B|A) je pravděpodobnost jevu B podmíněná výskytem jevu A.

Předpověď počasí s Bayesovou analýzou

Ikona týmu Olomouc
Anketa: kdo myslíte, že zvítězí?
Ikona týmu Hradec Králové
100 Kč na tento typ vyhrává 270
Získejte 500 Kč na tuto sázku zdarma!
Předpokládejme, že existuje 30% šance na to, že zítra bude pršet. A víte taky to, že v rámci průměrného dne existuje 50% šance na to, že se na obloze objeví mraky.

Také víte, že pravděpodobnost výskytu mraků je 100 %, pokud je 100% i pravděpodobnost deště (když prší, vždy jsou na obloze mraky). Máte tedy následující informace:

 • P(A) = Pravděpodobnost deště = 30 %
 • P(B) = Pravděpodobnost mraků = 50 %
 • P(B|A) = Pravděpodobnost mraků pokud prší = 100 %

Ráno se vzbudíte a získáte novou informaci – na obloze jsou mraky. Měli byste tedy svou původní Bayesovu analýzu aktualizovat (ohledně pravděpodobnosti toho, že bude pršet).

Takže když provedeme již známý výpočet P(A/B) =  P(A) * P(B/A) / P(B) = Šance na déšť * Šance výskytu mraků v případě, že bude pršet / Šance výskytu mraků = 30 % * 100 % / 50 % = 60 %.

Pravděpodobnost toho, že bude pršet, tak nyní vzrostla na 60 %.

Bayesova analýza a sportovní sázení

Nyní se konečně podíváme na to, jak Bayesova analýza funguje ve skutečné praxi. Řekněme, že si chcete vsadit na zápas Bayernu Mnichov a myslíte si, že Bayern má šanci na výhru přesně 50 %. Také víte, že když Bayern vyhraje, v 11 % případů prší, kdežto obvyklá šance na déšť během zápasu tohoto týmu je 10 %.

 • P(A) = Pravděpodobnost výhry Bayernu Mnichov = 50 %
 • P(B) = Pravděpodobnost deště během zápasu = 10 %
 • P(B|A) = Pravděpodobnost deště během zápasu, který Bayern vyhraje = 11 %

Jakmile získáte informace o počasí, nemusíte příliš dlouho řešit, jak dané informace ovlivní kurzy. Jako mnoho profesionálů v mnoha různých odvětvích (včetně sportovního sázení) totiž můžete použít Bayesovu analýzu, respektive ji aktualizovat podle nově získaných informací.

Pokud bude pršet, víte, že P(A|B) = P(A) * P(B|A) / P(B) = 50 % * 11 % / 10 % = 55 %.

Všimněte si toho, že P(B|A) / P(B) je to samé, jako kdybyste se zeptali „O kolik procent je pravděpodobnější B za předpokladu výskytu A?“ V tomto případě by odpovědí bylo 11/10 (11 % děleno 10 %). Výsledné číslo 1,1 následně vynásobíme původní pravděpodobností výhry Bayernu (50 %) a dostaneme novou pravděpodobnost – v našem případě 55 %.

Jakmile víte, že B je dáno, váš nový odhad ohledně A se může příslušně změnit jednoduchým vynásobením – P(A) * P(B|A) / P(B).

Shrnutí

Sázkaři jsou velice často sami svými největšími nepřáteli. Hlavním důvodem je jejich dogmatický přístup a neochota brát v potaz nové informace, které mohou výrazně ovlivnit pravděpodobnost konkrétních výsledků. Bayesova analýza proti tomuto zlozvyku efektivně a jednoduše bojuje, jelikož vám umožňuje (respektive vás k tomu ještě rovnou postrkuje) snadno vypočítat dopad nových informací na celkovou pravděpodobnost.

Samozřejmě, že neexistuje žádný univerzální sázkový systém, se kterým byste vždy vyhráli. Ani tento strategický koncept bohužel nefunguje jako nějaká „křišťálová koule,“ nicméně Bayesova analýza vám bezpochyby může dopomoci k zisku value. A poděkovat za ni můžete knězi z 18. století.

Hodně štěstí!

Máte názor k článku nebo události?
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže
 1. roman
  7.4.2015 12:54

  Dobrý den chtěl bych se zeptat jak se da najít value pomoci bayesovy věty, mohl byste dát nějaký konkrétnější případ využiti této věty? děkuji.

  Odpověď

Váš názor

pokertiplogo kurzovesazenilogo casinohralogo
Search

Pro poslání analýzy musíte být přihlášen.

Pro pokračování musíte vyplnit všechna pole