Přihlášení:
Menu
Logo týmu Real Madrid
Champions Leagu.. | 20:45 - zítra
Logo týmu Dortmund
Náš tip:
2.5
UO
Logo týmu PAOK Saloniki
UEFA Europa Lea.. | 17:00 - 08. 12.
Logo týmu Liberec
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Juventus
Champions Leagu.. | 20:45 - zítra
Logo týmu Dinamo Zagreb
Náš tip:
1.5
UO (2.pol.)
Logo týmu Bern
Champions Hocke.. | 19:45 - zítra
Logo týmu Sparta Praha
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Astra Giurgiu FC
UEFA Europa Lea.. | 19:00 - 08. 12.
Logo týmu Roma AS
Náš tip:
2.5
UO
Logo týmu Plzeň Viktoria
UEFA Europa Lea.. | 19:00 - 08. 12.
Logo týmu Austria Wien
Logo týmu Inter Milan
UEFA Europa Lea.. | 21:05 - 08. 12.
Logo týmu Sparta Praha
Logo týmu New Jersey
NHL | 01:05 - zítra
Logo týmu Vancouver
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Nashville
NHL | 02:05 - zítra
Logo týmu Colorado
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Philadelphia
NHL | 01:05 - zítra
Logo týmu Florida
Logo týmu NY Islanders
NHL | 01:05 - zítra
Logo týmu NY Rangers
Logo týmu Buffalo
NHL | 01:05 - zítra
Logo týmu Edmonton
Logo týmu Winnipeg Jets
NHL | 02:05 - zítra
Logo týmu Detroit
Logo týmu St. Louis
NHL | 02:05 - zítra
Logo týmu Montreal
Logo týmu Dallas
NHL | 02:35 - zítra
Logo týmu Calgary
Logo týmu Chicago
NHL | 02:35 - zítra
Logo týmu Arizona
Logo týmu Novosibirsk
KHL | 13:30 - zítra
Logo týmu Omsk
Logo týmu Novosibirsk
KHL | 15:00 - zítra
Logo týmu Omsk
Logo týmu Benátky
1st League | 17:30 - zítra
Logo týmu Kadaň

Důležité faktory při sázení na Formuli 1

28. 2. 2014 12:00, upraveno: 1. 3. 2014 04:49
autor: vcer43
V dnešním článku se společně podíváme na nejdůležitější faktory, které musíte brát v potaz při sázení na F1. Získáte-li informace o jezdcích, pozici na startu, trati a tak dále, můžete výrazně zvýšit své šance na úspěch.
Důležité faktory při sázení na Formuli 1

Důležitost startovní pozice se liší trať od trati

Na každé trati je startovní pozice jezdce jinak důležitá. Například pole position v Monze za poslední dekádu znamená 80% šanci na výhru, ale třeba kanadská GP v Montrealu závodníkovi startujícímu z pole position příliš velkou výhodu nedává – vyhraje jen v 30 % případů.

Obecně platí, že pole position má mnohem větší význam na okruzích, na nichž se špatně předjíždí (například Monako), takže byste měli sázet na jezdce, kterým se dařilo v kvalifikaci. Pokud se jedná o okruh, na kterém je předjíždění snadné (například zmíněný Montreal), můžete value nalézt spíše v sázení na jezdce, kteří nestartují z předních pozic.

Pochopení hodnoty startovní pozice je v sázení na Formuli 1 naprosto zásadní. Skvělou pomůckou jsou historické statistiky. Nesázejte předtím, než si je prostudujete. Často přijdete na zajímavé skutečnosti.

Pochopení efektu pneumatik je zásadní

Věděli jste, že sázkovka Sportingbet nabízí sázku bez rizika ve výši až 3 000 Kč? Ideální způsob, jak vkročit do světa sázení…

Pneumatiky jsou ve Formuli 1 životně důležité. Musíte porozumět jejich vlastnostem, tomu, jak dobře fungují či naopak nefungují na specifických tratích, zda jejich jízdní vlastnosti vyhovují jezdci a tak dále – pokud dokážete správně vyhodnotit výše zmíněné faktory, budete mít mnohem větší šanci na to, že váš tip bude úspěšný.

Pochopit musíte také týmovou strategii ohledně pneumatik. Každý jezdec totiž během závodního víkendu může využít jen určitý počet sad pneumatik. Týmy tak často pneumatiky šetří na závod místo toho, aby je použily i během volných tréninků a kvalifikace – právě to může znamenat rozdíl mezi vyhraným a prohraným závodem.

Ikona týmu PAOK Saloniki
Anketa: kdo myslíte, že zvítězí?
Ikona týmu Liberec
100 Kč na tento typ vyhrává 270
Získejte bonus 50.000 Kč a 150 Kč zdarma!
Důležitý je také jízdní styl daného pilota. Například Jenson Button je schopen pneumatiky šetřit i když jezdí vysokou rychlostí, kdežto takový Lewis Hamilton je svým agresivním jízdním stylem ničí výrazně rychleji.

Momentálně pro seriál Formule 1 (opět) vyrábí pneumatiky společnost Pirelli. Společnost vyvinula nepředvídatelné pneumatiky, které sebou přinesly více vzrušení, možností k přejíždění a co je nejdůležitější – způsobily to, že pochopení vlastností pneumatik je pro sázení velice důležité.

V minulém ročníku si jednotlivé stáje stěžovaly na to, že pneumatiky od Pirelli mají velice malou životnost. To by se ale mělo dle dostupných informací změnit. Ředitel společnosti Pirelli totiž prohlásil, že týmy sice teprve začínají s testy, nicméně momentálně dostupná data nasvědčují tomu, že pneumatiky budou mít v novém ročníku větší životnost.

Nepodceňujte roli počasí

Sázíte-li na závod Formule 1, vždy se předtím podívejte na předpověď počasí a dle získaných informací upravte svou sázkovou strategii. Pokud je počasí v pořádku a vzduch je teplý, tak má počasí na závod jen malý vliv. Nicméně když teplota vzduchu (a trati) klesne a dorazí déšť, získává počasí moc, díky níž může výrazně zamíchat konečným pořadím.

Při průzkumu počasí se nebojte zapátrat v minulosti. Historické údaje vám mohou napovědět ohledně toho, co můžete očekávat. Pro své proměnlivé počasí je známá hlavně GP v Belgii. Pokud víte, že během závodu pravděpodobně bude pršet, rozhodně chcete sázet na závodníky, kteří jsou v dešti dobří (například Jenson Button) a vyhnout se sázení na závodníky, kteří v dešti dobří nejsou (zejména nováčci).

Rozpoznejte vlastnosti trati

Chcete-li úspěšně sázet na Formuli 1, musíte být schopní rozpoznat vlastnosti trati a následně je konfrontovat s vlastnostmi jezdce a technickými možnostmi jeho formule. Například okruhy s dlouhými rovinkami a menším počtem zatáček budou logicky více přát monopostům s vyšší maximální rychlostí.

Každý okruh je odlišný a nabízí nové výzvy, takže ve svém hodnocení nesmíte upadnout do nějakého stereotypu. Jako příklad odlišnosti skvěle poslouží okruh v Bahrajnu, který týmy staví před jiné výzvy než jiný okruhy.

Okruh je sestaven ze čtyř dlouhých rovinek, přičemž na konci každé z nich musí jezdci agresivně brzdit, čímž vzniká prostor pro předjíždění. Povaha zatáček navíc svědčí monopostům, jejichž charakteristiky jsou kompromisem mezi maximální rychlosti a ovladatelností & rovnováhou.

Jakmile rozpoznáte vlastnosti tratí, budete schopni lépe rozpoznat, které týmy mají v konkrétním případě větší šanci na triumf.

Týmová strategie

Týmová strategie je ve Formuli 1 zásadní a sázkaři by si měli být dobře vědomi toho, kdo ovlivňuje to, co se děje na trati. Týmy se vždy snaží získat výhodu skrze taktizování s pneumatikami, nastavení auta nebo taktické zajížďky do boxů. Zapomínat však nesmíte ani na týmovou režii.

Například pokud jsou jezdci jednoho týmu blízko sebe, jednomu může být nařízeno, aby před sebe pustil druhého (který má větší šanci na zisk titulu). To se stalo například v roce 2010, kdy Felipe Massa dostal během závodu v Německu příkaz, aby před sebe pustil Fernanda Alonsa. Týmových rozkazů ale samozřejmě může být více druhů – jezdci třeba může být řečeno, aby se držel na své pozici a nepředjížděl (takový příkaz od týmu dostal Nico Rosberg, který neměl během GP Malajsie předjíždět Lewise Hamiltona i navzdory tomu, že byl mnohem rychlejší).

Logicky se tedy musíte podívat na průběžné pořadí jezdců a také týmů. Rovněž musíte pochopit, který z jezdců je týmovou jedničkou a následně se (většinou) vyhýbat sázení na týmovou dvojku, jelikož víte, že týmová jednička v dané situaci může dostat přednost.

Studujte změny v pravidlech

Musíte si udržovat přehled o pravidlech Formule 1. FIA pořád mění nějaká pravidla, aby byl tento sport více vzrušující. Tyto změny mohou určitým týmům pomoci nebo je naopak znevýhodnit, přičemž to samé se dá říct i o sázkařích. Negativní dopady případných změn můžete minimalizovat jedině tak, že vám budou známy a vy tak budete moci včas přehodnotit svůj sázkový přístup.

Pamatujte si, že klíčem k úspěšnému sázení na F1 jsou znalosti

Při sázení na Formuli 1 si musíte poskládat mozaiku z jednotlivých důležitých faktorů. Pokud byste měli na závod příliš úzký pohled, nemůžete počítat s tím, že budete dlouhodobě v plusu. Dostatečnou pozornost byste měli věnovat také historickým statistikám – dívejte se na výsledky jezdců za posledních pět ročníků.

Ve Formuli 1 existuje mnoho důležitých faktorů, které mohou zamíchat konečným pořadím (počasí, charakteristika trati, týmová strategie, životnost pneumatik, nehody a tak dále), takže k dosažení úspěchu je třeba, abyste je všechny zvážili. Pokud to dokážete, není pochyb o tom, že vaše tipy budou úspěšnější.

Hodně štěstí!

Máte názor k článku nebo události?
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže

Váš názor

pokertiplogo kurzovesazenilogo casinohralogo
Search

Pro poslání analýzy musíte být přihlášen.

Pro pokračování musíte vyplnit všechna pole