Přihlášení:

nine + 2 =

Menu
Logo týmu Sparta Praha
1. liga | 20:15 - dnes
Logo týmu Jablonec
Náš tip:
1.5
UO
Logo týmu Mönchengladbach
Bundesliga | 20:30 - dnes
Logo týmu Wolfsburg
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Kladno
Extraleague - Q | 18:00 - dnes
Logo týmu Jihlava
Náš tip:
5.5
UO
Logo týmu TPS Turku
SM Liiga | 17:30 - dnes
Logo týmu IFK Helsinki
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Karlovy Vary
Extraleague - Q | 18:00 - dnes
Logo týmu Litvínov
Náš tip:
0
1X2
Logo týmu CSKA Moskva
KHL | 18:30 - dnes
Logo týmu Kazaň
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Waregem
1e Klasse | 20:30 - dnes
Logo týmu Kortrijk
Náš tip:
2.5
UO
Logo týmu Oviedo
Liga BBVA | 21:00 - dnes
Logo týmu Valladolid
Náš tip:
2.5
UO
Logo týmu Winnipeg Jets
NHL | 01:35 - zítra
Logo týmu Minnesota
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Nashville
NHL | 03:35 - zítra
Logo týmu Colorado
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Hannover 96
Bundesliga | 15:30 - zítra
Logo týmu Bayern München
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Dortmund
Bundesliga | 18:30 - zítra
Logo týmu Leverkusen
Náš tip:
0.5
UO (1.pol.)
Logo týmu Barcelona FC
Copa del Rey | 21:30 - zítra
Logo týmu Sevilla
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Prešov
Super Liga | 17:00 - dnes
Logo týmu Nitra
Logo týmu Třinec
2. liga | 17:00 - dnes
Logo týmu Vítkovice
Logo týmu Slovensko
Friendly M | 17:00 - dnes
Logo týmu Lotyšsko
Logo týmu Bělorusko
Friendly M | 18:00 - dnes
Logo týmu Dánsko
Logo týmu Trenčín
Extraliga | 18:00 - dnes
Logo týmu Banská Bystrica
Logo týmu Braunschweig
2. Liga | 18:30 - dnes
Logo týmu Bielefeld
Logo týmu Fürth
2. Liga | 18:30 - dnes
Logo týmu Bochum

Může někdo zastavit Leicester v zisku titulu?

16. 3. 2016 08:00, upraveno: 4. 3. 2017 15:45
autor: LadyAmbientte
Vzhledem k tomu, že se Premier League blíží do cílové rovinky, je na čase položit si otázku: Může Leicester udržet své výkony až do konce sezóny a vyhrát ligu? A které týmy nejspíše sestoupí do druhé anglické ligy? Odpovědi najdete v tomto článku.
Může někdo zastavit Leicester v zisku titulu?
Simulace podle počtu očekávaných gólů za sebe řadí poslední čtyři týmy tabulky takto: Aston Villa, Sunderland, Norwich a Newcastle.

Tato sezóna Premier League byla z pohledu konkurenčních bodů naprosto netradiční. Do bojů o titul se zapojily čtyři týmy, přičemž hned dva z těchto týmů titul Premier League ještě nezískali (Leicester a Tottenham).

Sestup i nadále hrozí Sunderlandu a Norwich nebo Newcastlu, přičemž Aston Villa má už jen malou šanci ještě trochu vylepšit svou ostudnou bilanci, která je jen málokdy tak tristní jako tento rok (pokud vůbec někdy).

Může někdo zastavit Leicester v zisku titulu?

Role náhodnosti

Říká se, že kvalita týmu se vždycky ukáže až na konci sezóny, po odehrání všech 38 zápasů. Jenže i v rámci všech 380 zápasů rozložených do 10 měsíců svoji roli stále hraje náhodnost. Vzhledem k tomu mohou týmy zabírat ligové pozice, které jsou mírně nad a nebo pod jejich skutečnou kvalitu.

Ikona týmu Třinec
Anketa: kdo myslíte, že zvítězí?
Ikona týmu Vítkovice
100 Kč na tento typ vyhrává 270
Získejte 200 Kč zdarma za registraci u Fortuny
Stručně řečeno, jediný zápasový výsledek nemusí odrážet věci jako je počet zraněných hráčů nebo gólových příležitostí, které si tým vytvořil. V rámci 38 zápasů se výsledky nemusí vyrovnat a náhodné výsledky mohou převládat.

Vzhledem k menšímu rozptylu a tudíž i přesnějšímu měření se nástrojem pro posuzování celkové kvality týmů rychle stává počet očekávaných gólů a to zejména pokud je použit v několika simulacích budoucích výsledků.

Tato skutečnost nám může pomoci vysvětlit rozložení týmů ligy a taktéž je dostatečně předvídatelný, aby mohl informovat o budoucích výsledcích.

V návaznosti na šestidenní hektickou Premier League akci a skutečnost, že do konce sezóny už zbývá méně jak čtvrtina zápasů, začínáme ve vypisovaných kurzech čtyř hlavních uchazečů o zisk titulu vidět značné rozdíly.

Podle počtu očekávaných gólů má na zisk titulu Premier League v sezóně 2015/16 největší šance Tottenham, za nímž stojí Arsenal a Manchester City. Leicester, který s 63 body aktuálně vede, je až čtvrtý.

Leicester může mít štěstí hned v několika směrech. Leicester se například dlouhodobě nepotýká s žádným nepříjemným zraněním a měl k dobru poměrně vysoký počet volných přímých a pokutových kopů. Nicméně forma Vardyho a Mahreze je naprosto velkolepá.

V porovnání se svými třemi rivaly má Leicester na výhru titulu i na aktuální pětibodové vedení pravděpodobně menší papírové předpoklady. To ovšem nemá dopad na aktuální umístění, ať už za ním stojí cokoliv, nýbrž na zbylé zápasy.

Co na to říká simulace?

Čtěte také článek: Vyhraje Leicester Premier League?

Pokud 10 000× nasimulujeme zbytek sezóny, ve více než polovině těchto simulací (51%) Leicester skutečně zvítězí. Takže možnost, že Leicester v této sezóně vyhraje titul je skutečně nejpravděpodobnější možný výsledek.

Ve 28% případů je potom Leicester na místě druhém, v 15% případů na místě třetím a ve zbylých 5% případů spadne až na místo čtvrté. Leicester tak nyní má místo v Lize Mistrů (alespoň zdánlivě) jisté.

ČTĚTE TAKÉ:
Příručka pro začátečníky: 3 tipy pro lepší fotbalové akumulátory

Na případném zaškobrtnutí Leicesteru by mohl nejvíce vydělat Tottenham. Jedná se totiž o jejich největší rivaly, od nichž je dělí pouze pět bodů, ale zároveň také o nejlépe hodnocený tým co se týče očekávaných gólů. Tottenham má na výhru titulu pouze 35% šanci a stejnou šanci má potom na to, že získá druhé místo.

Dána je i kvantifikace Ligy Mistrů

Arsenal je tři body za Spurs a osm bodů za Leicesterem. V tomto místě sezóny se jedná o velmi výrazné mezery, které jsou ještě umocněny nutností dohánět ne jednoho, ale hned dva soupeře a k tomu mít čtvrtý Manchester City jen o bod v zádech.

Zkontrolujte si, zda právě nevyšlo nové sázkařské preview na Ligu Mistrů.

Gunners jsou relativně neškodní, i když je v květnu čeká návštěva Manchesteru City.

Simulované šance na výhru titulu odrážejí všechny problémy, které Arsenal má. Pravděpodobnost, že skončí na třetím místě je zdaleka největší – 35%. Na druhé místo potom mají 10% šanci a na zisk titulu jen 5% šanci.

Manchester City má sice svůj osud stále v ruce, ale je nutné ho proměnit v body, takže v aktuální čtyřce jsou v šancích na zisk titulu zdaleka nejhorší. Simulace odhadují, že Manchester City se do první čtveřice nedostane až v 15% případů a že na zisk titulu mají jen mizivou šanci vyjádřenou 4%.

Aston Villa na druhém konci tabulky se pouze 2× z 1000 možných případů dokáže probojovat až na 17. a lepší (bezpečnější) místo, zatímco největším favoritem na to utéci hrobníkovi z lopaty má Newcastle.

Simulace podle počtu očekávaných gólů za sebe řadí poslední čtyři týmy tabulky takto: Aston Villa, Sunderland, Norwich a Newcastle (v tomto vzestupném pořadí). Ale nehledě na umístění Aston Villy na posledním místě mají všechny tyto týmy ještě šance na to, že se dostanou na bezpečné místo.

Na rozdíl od prvních čtyř týmů jsou boje mezi posledními čtyřmi mužstvy stále ještě hodně otevřené. Norwich navštíví oba severovýchodní kluby, zatímco Sunderland pojede do Newcastlu odehrát životně důležité derby.

V současné době je nejpravděpodobnějším následovníkem Aston Villy do druhé ligy Norwich (72%), který je následován Sunderlandem (65%) a Newcastlem (60%).

Dvěma dalšími týmy, které v hledání možných kandidátů na sestup do druhé ligy přicházejí v úvahu jsou Crystal Palace a Swansea. Simulace v tomto případě však ukazuje na šanci velmi malou, takřka až zanedbatelnou (2% respektive 1%).

Zdroj: Pinnacle Sports

Máte názor k článku nebo události?
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže

Váš názor

Search

Pro poslání analýzy musíte být přihlášen.

Pro pokračování musíte vyplnit všechna pole