Přihlášení:

one × one =

Menu
Logo týmu Severní Irsko
World Cup Q - E.. | 20:45 - dnes
Logo týmu Norsko
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Černá Hora
World Cup Q - E.. | 20:45 - dnes
Logo týmu Polsko
Logo týmu Pittsburgh
NHL | 01:05 - zítra
Logo týmu Philadelphia
Logo týmu Latina
Serie B | 15:00 - dnes
Logo týmu Pro Vercelli
Náš tip:
0
1X2
Logo týmu Azerbajdžán
World Cup Q - E.. | 18:00 - dnes
Logo týmu Německo
Náš tip:
1.5
UO (2.pol.)
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu NY Islanders
NHL | 01:05 - 28. 03.
Logo týmu Nashville
Náš tip:
5.5
UO
Logo týmu Liberec
Extraleague | 17:20 - 31. 03.
Logo týmu Chomutov
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Getafe
Liga BBVA | 12:00 - dnes
Logo týmu Lugo
Logo týmu Taiwan
Asian Nation Cu.. | 12:07 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Logo týmu Hellas Verona
Serie B | 12:30 - dnes
Logo týmu Pisa AC
Logo týmu Donetsk Olimpic
Premier League | 13:00 - dnes
Logo týmu Karpaty Lvov
Logo týmu Magnitogorsk
KHL | 14:00 - dnes
Logo týmu Kazaň
Logo týmu Wolfsburg
DEL | 14:00 - dnes
Logo týmu Norimberk
Logo týmu Klagenfurt
Eishockey Liga | 14:00 - dnes
Logo týmu Salzburg
Logo týmu Odense
SuperBest-ligae.. | 15:00 - dnes
Logo týmu Gentofte IK
Logo týmu Fredrikshavn
SuperBest-ligae.. | 15:00 - dnes
Logo týmu Esbjerg
Logo týmu Carpi
Serie B | 15:00 - dnes
Logo týmu Perugia
Logo týmu Entella
Serie B | 15:00 - dnes
Logo týmu Cesena

Zkoumáme úspěšnost sázkových systémů

23. 3. 2015 08:00, upraveno: 22. 2. 2017 16:39
autor: vcer43
Ať už sázkaři sázejí podle svého instinktu nebo podle statistických modelů, většinou se soustředí hlavně na to, na jaký tým sázejí. Podle jednoho předního matematika by však (jestliže chtějí dosahovat lepších výsledků) měli mnohem větší důležitost přikládat tomu, kolik sázejí. Přesně touto problematikou se budeme zabývat v dnešním článku.
úspěšnost sázkových systémůúspěšnost sázkových systémů
Někdy ani tak nezáleží na tom, na jaký tým sázíte.... ale kolik sázíte. To jsme zjistili v rámci našeho simulačního testu sázkových systémů!

Profesionální spisovatel a hráč blackjacku Ed Thorp byl velice úspěšný v počítání karet. Někteří by řekli, že až příliš úspěšný, jelikož z velké části právě kvůli němu kasina do hry vložily vícero karetních balíčků a začaly celkově proti takovým hráčům vést tvrdou válku.

Pět sázkových systémů po 500 sázkách

Navzdory jeho zkušenostem profesionálního hazardního hráče (na toto téma napsal dvě knihy), největší zásluhy za své úspěchy připisuje sázkovému vzorci, který vytvořil matematik John Kelly. Neustále během svého života opakoval, že sázková strategie je velice důležitá. Ale jaké faktory činí strategii užitečnou? Abychom na tuto otázku dokázali odpovědět, zmapovali jsme úspěch pěti sázkových strategií (systémů) v sérii 500 sázek.

Graf simulace sázkových systémů

Výše zobrazený graf ukazuje zisk z 500 simulovaných sázek vsazených s pěti různými sázkovými systémy. Základní sázka pro každý systém byla $100 (kromě all-in systému, kde se logicky sázelo $1 000). Každý systém začínal s bankrollem o velikosti $1 000 a jeho simulace trvala až do bodu, kdy bylo s daným systémem vsazeno 500 sázek – pokud tedy do té doby nebyl bankroll vynulován. Statistická šance na úspěch sázky byla 55 %.

Jak můžete vidět, jeden sázkový systém v rámci našeho experimentu zařídil mnohem vyšší návratnost než zbylé čtyři, přičemž jeden systém se dostal na nulu extrémně rychle.

Ikona týmu Severní Irsko
Anketa: kdo myslíte, že zvítězí?
Ikona týmu Norsko
100 Kč na tento typ vyhrává 270
Získejte 500 Kč na tuto sázku zdarma!
Níže představujeme 5 systémů, které jsme testovali – dokážete k nim přiřadit správné písmena?

Strategie #1 – Pokaždé sázíme všechno

Na každou sázku sázíme celý bankroll. Výhodou jsou vysoké a rychlé zisky. Velkou nevýhodou je však to, že jakmile prohrajete jednu sázku, jste kompletně ze hry.

Strategie #2 – Pevná velikost sázek

Na každou sázkovou příležitost sázíme stejné množství peněz, nehledě na to, kolik jsme vyhráli. V našem příkladě se jednalo o $100. Výhodou je stabilita. Nevýhodou je to, že zisku dosahujete poměrně pomalu. Více informací o tomto systému naleznete v článku Stabilní výše sázek – Flat betting.

Strategie #3 – Martingale

Chcete zvýšit ziskovost vašeho sázení, zapojte se do naší školy sázení!

Po každé prohrané sázce zdvojnásobujeme velikost naší sázky, abychom (za předpokladu, že naše příští sázka bude úspěšná) pokryli ztráty a ještě dosáhli zisku. Tato sázková strategie sebou oproti sázení pevně dané sumy přináší výrazně větší nároky na bankroll. Stačí několik neúspěšných sázek po sobě a zjistíte, že abyste pokryli ztráty, musíte sázet horentní sumy.

A co je nejhorší? Že v případě úspěchu vždy vyděláte jen původní velikost sázky. Klidně tak můžete riskovat třeba $3 600 pro to, abyste vyhráli $100. Více informací o tomto systému naleznete v článku Zkoumáme sázkový systém Martingale.

Strategie #4 – Fibonacci

U této strategie po každé prohře postupujeme v tzv. Fibonacciho řadě – o tomto systému se dozvíte více informací v článku Zkoumáme sázkový systém Fibonacci. Metoda má podobné nevýhody jako Martingale, nicméně nároky na bankroll jsou nižší, jelikož se progrese zvedá výrazně pomaleji.

ČTĚTE TAKÉ:
Jak snadno dosáhnout zisku při sázení na NHL?

Strategie #5 – Sázíme % část bankrollu podle naší edge

V rámci této strategie sázíme určitou procentuální část našeho bankrollu podle toho, jak zápas hodnotíme – konkrétně podle toho, jakou si myslíme, že máme výhodu. Prakticky se tedy jedná o systém Kelly Criterion. U tohoto systému progrese zrychluje v případě, že vyhráváte, a naopak zpomaluje v době, kdy se vám nedaří. Celkově se tedy jedná o jeden ze stabilnějších systémů, nicméně je třeba poznamenat, že abyste tento systém mohli úspěšně používat, musíte už mít se sázením nějaké zkušenosti.

Dokážete systémy správně přiřadit k jednotlivým písmenům?

Správné spárování dvojic je toto:

A → Strategie #1 – Pokaždé sázíme všechno

B → Strategie #3 – Martingale

C → Strategie #2 – Pevná velikost sázek

D → Strategie #5 – Sázíme % část bankrollu podle naší edge

E → Strategie #4 – Fibonacci

Jak sami vidíte, sázení % části bankrollu podle velikosti výhody má v našem experimentu oproti ostatním sázkovým strategiím navrch. Představte si, že jste na posledních $100 – v takovém případě budete sázet už jen $10 (a v případě dalších proher se bude tato suma ještě zmenšovat), takže ve hře zůstanete déle, než například u systému založeném na pevné velikosti sázek, kde by bylo $100 vaší poslední sázkou.

Která strategie je která?

Strategie #1, v rámci které vždy sázíme všechny naše peníze, po první sázce přinesla velký zisk – zhruba takový, jakého jiné systémy dosáhly za 7 sázek. Nicméně po rychlém vzestupu pochopitelně nastal rychlý pád. Tato strategie selhala hned u druhé sázky.

Šance na to, že by s 55 % úspěšností sázek tato strategie přežila celý náš experiment, byla naprosto mizivá, respektive spíše prakticky nemožná (kdyby se vám ale přece jen něco takového podařilo, stali byste se neskutečně bohatými).

Fibonacci a Martingale – tedy progresivní sázkové systémy – rovněž začaly silně, nicméně jakákoliv delší série proher jim okamžitě kladla nůž na krk.

V naší simulaci jsme v 83. kole (R83) prohráli 11x v řadě. Tato série naprosto vymazala bankroll těchto dvou progresivních systémů. Na konci této negativní sázkové série by musel sázkař používající systém Martingale vsadit kvůli pokrytí předešlých ztrát rovnou $403 000 (tolik asi po kapsách nikdo z nás nenosí). Jedná se o obrovskou sumu – zejména když vezmeme v potaz to, že bankroll této sázkové strategie v nejvyšším bodě čítal jen $6 300. U Fibonacci systému byla maximální sázka výrazně nižší – konkrétně $33 500. Maximální bankroll tohoto systému pak čítal $4 100.

Kromě systému sázení % části bankrollu podle edge se už definitivní eliminaci vyhýbal jen systém používající pevně stanovenou velikost sázek. Ten postupoval pomalu, ale plynule. V 83. sázkovém kole (R83) čítal bankroll tohoto systému $3 400, následně však klesl na $2 300. Dalších 100 sázkových kol se tento systém víceméně plácal na místě.

Špatná sázková série tvrdě zasáhla i náš systém Kelly Criterion – bankroll proporčního sázení spadl ze $7 359 na $2 286 (tedy ještě níže než bankroll systému s pevně nastavenou velikostí sázek). Po 500 sázkách však na kontě tohoto systému svítilo číslo $18 275, zatímco s pevně stanovenou velikostí sázek jsme vydělali pouze $6 400.

ČTĚTE TAKÉ:
Live sázení na házenou (sázkový systém)

Při vyhodnocování našeho experimentu však nesmíme zapomínat na (důležitý) předpoklad toho, že edge je na naší straně. V opačném případě by se výsledky všech sázkových strategií výrazně změnily.

Vhodný sázkový systém vám opravdu pomůže

Naše simulace ukazuje, že různé sázkové strategie mají výrazně odlišné výsledky – i navzdory tomu, že ostatní proměnné se nezměnily. Rozdílem mezi výhrou $18 275 a vynulováním vašeho bankrollu byl výběr správného sázkového systému.

Nesmíte však zapomínat na to, že neexistuje žádný ideální systém. Ačkoliv systém Kelly Criterion v tomto našem pokusu fungoval, mohou pro různé typy sázek existovat vyvinutější (a vhodnější) systémy. Je důležité, abyste přišli na to, jaký styl sázení vyhovuje vašim celkovým postupům – to většinou zjistíte skrze průzkum a různé simulace.

Další důležitou věcí je to, že systém Kelly Criterion funguje jen tehdy, pokud znáte svou edge. Pokud svou edge vypočítáte špatně, budete mít problémy. Dobrou zprávou je však to, že k dosažení dlouhodobého zisku v sázení nemusíte vyhrávat drtivou většinu svých sázek. Touto problematikou jsme se zabývali v článku Strategie sázení – I 55% úspěšnost vám vydělá hodně peněz.

 

Tipsport

91%
Vkladový bonus:
100% až do 50.00050000
Extra bonus až 150150
Platbení metody
  • Array
  • Array
  • Array
  • Array
  • Array
  • Array
QR kód
qr_kod
Hlavní přednosti:
  • 150 Kč za registraci
  • Kompletní česká lokalizace
Tipsport screenshot Tipsport screenshot

Máte názor k článku nebo události?
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže

Váš názor

pokertiplogo kurzovesazenilogo casinohralogo
Search

Pro poslání analýzy musíte být přihlášen.

Pro pokračování musíte vyplnit všechna pole