Logo týmu Fürth

ZOH Soči, den 1 – Máme první medaili!

8. 2. 2014 21:00, upraveno: 2. 7. 2015 10:47
autor: vcer43
V prvním dni olympiády bylo rozdáno celkem pět sad medailí. Jako první byl korunován historicky první olympijský vítěz v disciplíně slopestyle. Dále následoval ženský skiathlon, mužské rychlobruslení na 5 000 metrů a biatlon (sprint mužů na 10 km), v němž náš Jaroslav Soukup po skvělém výkonu získal bronz!

První olympijský den byl následně zakončen ženskou jízdou na boulích. V této disciplíně ČR reprezentovala Nikola Sudová, která dokázala vyhrát první část finále, nicméně ve druhé části finále skončila až na 9. místě, takže se do superfinále nakonec nepodívala.

Slopestyle

Historicky prvním olympijským vítězem této disciplíny se stal americký reprezentant Sage Kotsenburg. Na druhém a třetím místě skončili Nor Staale Sandbech a Kanaďan Mark McMorris.

Kotsenburgovi na vítězství stačilo 93,50 bodů. Druhý Sandbech měl 91,75 a třetí McMorris 88,75. Konečné výsledky této disciplíny jsou poměrně překvapující, jelikož experti za velkého favorita považovali Kanaďana Maxence Parrota, který nakonec skončil až na pátém místě.

Kotsenburg - Slopestyle

Ženský skiatlon

Vítězkou závodu 2x,7,5 kilometru se stala norská reprezentantka Marit Björgenová, která ve strhujícím finiši porazila Švédku Charlotte Kallaovou, díky čemuž do své sbírky přidala už čtvrté olympijské zlato. Na třetí příčku dosáhla Norka Heidi Wengová.

Ikona týmu Sparta Praha
Anketa: kdo myslíte, že zvítězí?
Ikona týmu Ostrava Baník
100 Kč na tento typ vyhrává 270
Získejte 500 Kč zdarma za registraci u Tipsportu
Skvěle zajela česká reprezentantka Eva Vrabcová-Nývltová, která skončila jedenáctá. Vrabcová-Nývltová si tak výrazně vylepšila své olympijské maximum – jejím doposud nejlepším umístěním byla 33. příčka z her ve Vancouveru. Další české běžkyně – Petra Nováková a Klára Moravcová – skončily na 36. a 58. místě.

Skiatlon

Mužské rychlobruslení

V závodu na 5000 metrů obhájil nizozemský rychlobruslař Sven Kramer zlato z olympiády ve Vancouveru. Sedmadvacetiletý bruslař, který byl od začátku velkým favoritem, navíc závod vyhrál v novém olympijském rekordu 6:10,76 minuty.

Celý závod byl pevně v rukou nizozemských bruslařů. Na druhém a třetím místě totiž skončili Kramerovi krajané – konkrétně Jan Blokhuijsen a Jorrit Bergsma.

České fanoušky bude rychlobruslení zajímat spíše v neděli, kdy bude Martina Sáblíková bojovat o zlato na trati dlouhé 3000 metrů.

Rychlobruslení

Biatlon

Skvělý Jaroslav Soukup zařídil první českou medaili! V zahajovacím sprintu na 10 km totiž obsadil konečné třetí místo. Na prvním místě skončil legendární Ole Einar Björndalen, druhé místo pak obsadil Rakušan Dominik Landertinger. Soukup bronz získal velice těsně – čtvrtý Anton Šipulin z Ruska totiž měl čas horší jen o pouhých 7 desetin sekundy! Soukup tak ČR zajistil vůbec první medaili z biatlonu v historii!

Do první desítky se dostal také Ondřej Moravec, který obsadil konečnou osmou příčku.

Soukup - Biatlon

Boule

V ženském závodě na boulích byla velkou českou nadějí Nikola Sudová. Ta dokázala vyhrát první finále, v němž se počet účastnic redukoval z dvaceti na 12. Ve druhém finále, z něhož mělo vyjít šest účastnic superfinále však skončila až na 9. místě, takže pro ni sen o olympijské medaili skončil.

Závod nakonec vyhrála kanadská akrobatka Justine Dufour-Lapointe. Stříbro získala její mladší sestra Chloé a na třetí příčku dosáhla Hanna Kearney z USA, který si tím ale pohoršila – na minulé olympiádě ve Vancouveru totiž byla zlatá.

Boule

Ostatní

Kromě výše uvedených závodů proběhla například ještě kvalifikace skokanů na střední můstek, ve které byli všichni čeští skokani úspěšní. O olympijské medaile tak zítra budou bojovat Janda, Matura, Koudelka i Hlava.

Další kapitolou jsou soutěže rozdělené do více dní. Co se týče nové soutěže družstev v krasobruslení, po prvním dni mají ke zlatu nejblíže ruští reprezentanti, kteří mají šestibodový náskok na druhou Kanadu. S odstupem dalších sedmi bodů je na třetí příčce USA. Šanci mají ještě také Itálie a Japonsko.

Rozjetý je i závod sáňkařů. V něm má naději na obhajobu olympijského zlata německý reprezentant Felix Loch, nicméně před nedělní finálovou částí má na ruského rekordmana Alberta Demčenka jen nicotný náskok – konkrétně 0,3 sekundy.

V této disciplíně má svého zástupce i ČR. Ondřej Hyman je momentálně na 25. místě.

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!