Logo týmu Bala Town

Euro 2016 v číslech (statistika uplynulého fotbalového šampionátu)

11. 7. 2016 15:10, upraveno: 4. 3. 2017 16:04
autor: Hally
Fotbalový šampionát Euro 2016 je za námi. Finále přineslo obrovské překvapení. Domácí Francii totiž porazili Portugalci a to i navzdory tomu, že se prakticky na začátku zápasu zranil hrotový hráč Cristiano Ronaldo.
euro 2016
Některé statistiky z EURO 2016 jsou skutečně zajímavé.

Odhlédneme-li od finálového zápasu, Euro 2016 nám přineslo velkou spoustu dalších zajímavých výsledků. Mnoho osobitých statistik má přitom na svědomí samotný formát turnaje. Tohoto ročníku Evropského mistrovství ve fotbale se vůbec poprvé v historii účastnilo hned 24 států, mezi nimiž jsme narazili i na docela netradiční účastníky v podobě Islandu, Maďarska nebo Walesu.

Mnoho „exotických“ zemí jako například Wales se navíc – i díky netradičnímu formátu, kdy ze skupiny postupovaly hned 3 státy – dostaly ven ze skupiny a někdy ještě mnohem dál. O překvapení tak nebyla nouze prakticky po celou dobu turnaje. A tímto způsobem bychom mohli pokračovat mnohem dále.

Cílem tohoto článku je, představit vám nejzajímavější fakta turnaje, jako je například počet vstřelených gólů, průměr vstřelených gólů, nejlepší střelce, brankáře atd. Na následujících řádcích najdete mnoho zajímavých statistik Euro 2016, z nichž mnohé vám mohou posloužit v následujících letech při vytváření sportovních analýz. Takže se nadechněte a pojďte se s námi podívat na shrnutí Euro 2016 v číslech.

Euro 2016 – celkové statistiky

Ikona týmu Colorado
Anketa: kdo myslíte, že zvítězí?
Ikona týmu NY Rangers
100 Kč na tento typ vyhrává 270
Získejte 300 Kč zdarma za registraci u Tipsportu
V rámci fotbalového mistrovství Evropy ve fotbale bylo odehráno celkem 51 zápasů. Během nich padlo rovných 108 gólů, což je průměr 2,12 gólů za zápas. To znamená, že gól padl v průměru za každých 44 minut.

Nejvíce gólů padlo v druhé polovině zápasu (66 gólů). Rozdělíme-li zápasy na etapy po 15 minutách, nejplodnější bylo období mezi 46. a 60. minutou (21 gólů), dále mezi 31. a 45. minutou (20 gólů) a mezi 76. a 90. minutou (19 gólů).

Nejvíce gólů padlo v zápase mezi Francií a Islandem, který skončil gólovým rozdílem 5:2.

Euro 2016 – týmové statistiky

Nejšikovnějším nahrávači na Euro 2016 byli Španělé a Švýcaři, kteří svorně dosáhli úspěšnost přihrávek 91%. Na druhém a třetím místě se usadilo Německo (90%) a dále Francie a Anglie (88%).

Co se týče držení míče, nejlépe na tom bylo Německo se 63%, které bylo následováno Španěli se 61% a Angličany s 59%.

Nejplodnějšími střelci byli Francouzi, kteří jsou pochopitelně následováni druhým finalistou – Portugalskem. Na třetím místě se usadili Němci, na čtvrtém Belgičané a na pátém Angličani.

Nejvyšší průměrný počet gólů na zápas dosáhla domácí Francie (1,86). Za ní se usadila Belgie (1,80), která je následována velmi překvapivou trojicí – Wales (1,67) – Island (1,60) – Maďarsko (1,50). Nejméně produktivním týmem byla Ukrajina, které se nepodařilo vstřelit jediný gól.

Nejvíce obdržených gólů stojí na straně Islandu (9). Nejméně obdržených gólů zase na straně Itálie, Polska a Švýcarska (2).

Nejlepším gólovým rozdílem se může pochlubit Francie (+8), nejhorším gólovým rozdílem potom tým Ukrajiny (-5).

Čtěte
Mixér: Velikonoční tipy od našich expertů (29. 03. – 01. 04.)

Euro 2016 – hráčské statistiky

Zdaleka nejproduktivnějším hráčem Euro 2016 se stal domácí hrotový hráč Antoine Griezmann (6 gólů). Tento hráč má v žebříčku nejlepších střelců několik kolegů, jmenovitě Oliviera Girouda (3 góly) a Dimitri Payeta (3 góly). Celkem 3 vstřelených gólů pak dosáhla také dvojice hvězdných střelců z Realu Madrid – Cristiano Ronaldo a Gareth Bale.

Nejlepším nahrávačem se stal Eden Hazard a Aaron Ramsey (4), za nimiž stojí Cristiano Ronaldo (3) a Kamil Grosicki a Kári Árnason (2).

Nejproduktivnějšími brankářem se stal Hannes Halldórsson (27 zásahů). Na druhém místě najdeme dvojici Thibaut Courtois a Rui Patrício se 20 zásahy, na třetím místě Lukasze Fabiaňskiho (19 zásahů) a Michaela McGoverna (17 zásahů).

Data byla převzatá z fotbalového portálu UEFA.com.

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!