Přihlášení:
Menu
Logo týmu Atletico Madrid
Champions Leagu.. | 21:00 - zítra
Logo týmu Juventus
Náš tip:
0
1X2
Logo týmu Schalke 04
Champions Leagu.. | 21:00 - zítra
Logo týmu Manchester City
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Iowa Wild
AHL | 02:00 - zítra
Logo týmu Texas Stars
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu St. Louis
NHL | 02:05 - zítra
Logo týmu Toronto
Náš tip:
2
1X2
Náš tip:
2
1X2
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Sport Vaasa
SM Liiga | 17:30 - zítra
Logo týmu IFK Helsinki
Náš tip:
5.5
UO
Logo týmu Paris SG
Ligue 1 | 21:00 - zítra
Logo týmu Montpellier
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Carolina
NHL | 01:05 - zítra
Logo týmu NY Rangers
Logo týmu Florida
NHL | 01:05 - zítra
Logo týmu Buffalo
Logo týmu New Jersey
NHL | 01:05 - zítra
Logo týmu Pittsburgh
Logo týmu Philadelphia
NHL | 01:05 - zítra
Logo týmu Tampa Bay
Logo týmu Montreal
NHL | 01:35 - zítra
Logo týmu Columbus
Logo týmu Minnesota
NHL | 02:05 - zítra
Logo týmu Anaheim
Logo týmu Dallas
NHL | 02:35 - zítra
Logo týmu Nashville
Logo týmu Edmonton
NHL | 03:05 - zítra
Logo týmu Arizona

Tenisová analýza: Turnaj mistrů, skupina A

9. 11. 2014 20:47, upraveno: 3. 3. 2017 20:00
autor: tennisplayer
V minulém článku jsme si stručně zanalyzovali hráče ze skupiny B – Murrayho, Nishikoriho, Raonice a Federera. Nyní se pustíme do druhé čtveřice – čeká nás analýza Marina Čiliče, Tomáše Berdycha, Stana Wawrinky a největšího favorita turnaje, Novaka Djokoviće.
Tenisová analýza: Turnaj mistrů, skupina A
Selfie mistrů

(Pokračování předchozího článku.)

Marin Čilič

Chorvatský servisman si letos nadělil asi ten nejlepší možný dárek k šestadvacátým narozeninám – vyhrál svůj první grandslamový titul na newyorském US Open v překvapivém finále proti Japonci Nishikorimu. Čilič je další z hráčů velmi kvalitních, ovšem vyskytujících se na tom absolutním vrcholu až teď, v posledních měsících. Je to hráč skvěle servírující, s ukázkovou přesností úderů, umí hrát jak hluboce za základní čarou, tak v poslední době i velmi dobře uvnitř kurtu a na síti. Psychicky je na tom dobře, občas má trochu problémy s motivací, zvlášť po triumfu na US Open vypadl v Pekingu ve čtvrtfinále a v Šanghaji dokonce hned v prvním kole, ovšem jeho posledním turnajem byla Moskva, kde si připsal už 13. titul na okruhu ATP.

V hale má kariérní úspěšnost 76%, v letošní sezóně dokonce téměř 93% (13-1), což je parádní číslo a poukazuje na to, že Čilič bude nebezpečný i pro hráče, kteří budou v zápasech s ním favority. Letos se mu podařilo porazit Murrayho, Berdycha i Federera, chytil životní formu a prokázal to právě především výhrou na posledním grandslamu sezóny. Co se týče závěrů sezón obecně, nedá se říct, že by na tom byl zvlášť dobře, ovšem důležitější je aktuální forma, která jasně hraje v jeho prospěch. Určitě bude chtít dokázat, že výhra na US Open nebyla náhoda.

Co se týče vzájemných zápasů se soupeři ze skupiny – s Tomášem Berdychem má bilanci 4:5, v letošní sezóně pak 2:1 v Čiličův prospěch (vyřadil ho na US Open i ve Wimbledonu). S Wawrinkou je na tom hůře, tam je bilance 2:7 a v letošním roce si se Švýcarem připsal dvě prohry ze dvou zápasů, ovšem aktuální forma mluví spíše pro Čiliče, než pro Wawrinku. S Djokovićem je pak bilance vůbec nejjednoznačnější ze všech kombinací osmi zúčastněných hráčů – prohrál 10 z 10 zápasů. Marin Čilič má určitě naději v této skupině se propracovat do semifinále a zamotat tak původní očekávání, ale mým favoritem na postup není.

Ikona týmu Atletico Madrid
Anketa: kdo myslíte, že zvítězí?
Ikona týmu Juventus
100 Kč na tento typ vyhrává 270
Získejte 300 Kč zdarma za registraci u Fortuny
Čilič – Berdych TIP: výhra Berdych (Čiličovi se v poslední době daří, ale to i Berdychovi, vzájemné zápasy v posledních letech jsou většinou relativně jednoznačné, ale tentokrát si myslím, že to bude velký boj, ve kterém bude nakonec úspěšnější český hráč)

Čilič – Wawrinka TIP: výhra Čilič (Wawrinka sice Čiliče letos dvakrát porazil, ale jakoby po triumfu v Melbourne úplně ztrácel motivaci podávat dál perfektní výkony jako zpočátku sezóny; bude to vyrovnaný zápas, ale myslím, že by ho měl Čilič zvládnout lépe, mluví pro něj aktuální pohoda a uvolněnost)

Čilič – Djoković TIP: výhra Djoković (vzhledem k formě, vzájemných střetnutích a očekávání je v tomto zápase jasno)

Stan Wawrinka

Wawrinka je jeden z nejlepších hráčů na okruhu co do techniky úderů, má vyšperkovaný jednoručný backhand, jeden z nejlepších vůbec, poslední rok dva si také umí velmi dobře pomoct prvním servisem, je rychlý a umí hrát silný celodvorcový tenis, stejně jako obrannou hru od základní čáry. Psychicky je spíše rebel, než kliďas, ale na nevalné chvíle z kurtu umí rychle zapomenout. Jen mám pocit, jak už jsem zmiňoval, že po triumfu na Australian Open ztratil motivaci, jak to tak bývá, když sportovec dosáhne svého vysněného cíle. Wawrinka určitě ještě bude mít v budoucnu co nabídnout, ale momentálně je ve velmi krizové formě.

ČTĚTE TAKÉ:
TOP 3 výhry velkých outsiderů

V závěrech sezón končívá někde mezi osmifinále a čtvrtfinále, loni byl sice na Turnaji mistrů, stejně jako letos, a dokonce se dostal i do semifinále, kde podlehl ve dvou setech Djokovićovi, ale letos se obávám, že si vzhledem k formě semifinále nezahraje. Co se týče vzájemných zápasů s Djokovićem a Berdychem, je statistika následující – se Srbem vysoce záporná 3:17 (letos 1:0 na AO), s Čechem kladná 9:5 (letos 1:0 taktéž na AO). Úspěšnost Wawrinky na halových površích dosahuje 50%, což je velmi průměrné a nicneříkající číslo, ovšem v porovnání s jeho konkurenty a s Wawrinkovou aktuální formou je tak spíše outsiderem této skupiny. Letos v hale odehrál pouze tři zápasy, z toho vyhrál jen jeden.

Wawrinka – Berdych TIP: výhra Berdych (myslím, že Berdych je schopen na letošním Turnaji mistrů předvést své nejlepší výkony, oproti Wawrinkovi, který se v letošní sezóně spíše trápí, paradoxně přesto a možná i právě proto, že v ní vyhrál svůj první grandslam)

Wawrinka – Čilič TIP: výhra Čilič (viz výše)

Wawrinka – Djoković TIP: výhra Djoković (pro Srba mluví vše, od formy přes vzájemná střetnutí až po psychickou a fyzickou odolnost)

Tomáš Berdych

Berdych se v posledních letech neskutečně zvedl co do psychické formy. Už téměř potlačil ty zápasy, které byly dříve běžné, kdy dokázal prohrávat s hráči z druhé stovky žebříčku. Sem tam má občas nějaký ten zkrat, ale už ne zdaleka tak často, je odolnější, psychicky i fyzicky vyspělejší. Sedí mu servis, umí si servisem pomáhat, málokdy se nechá rozhodit, ale když už, tak ho to většinou poznamená na celý zbytek setu i zápasu, proto je u něj velmi důležité, aby byl dobře naladěn. Když mu sedne povrch a nálada, tak je schopen porážet i ty nejlepší z nejlepších (což dokázal už několikrát s Federerem a loni na antuce dokonce i s neoblíbeným Djokovićem). Závěry sezón má Berdych dobré, letos zopakoval říjnový triumf z roku 2012 ve Stockholmu, v roce 2011 vyhrál turnaj v Pekingu, dostal se do semifinále v Paříži i na Turnaji mistrů.

Co se týče Berdychovy úspěšnosti v hale, dosahuje necelých 64%, což není slavné číslo, ale stále je kladné, navíc v letošní sezóně je na tom o dost lépe – celkem 86% úspěšnost. Něco málo pod 70% úspěšnost dosahuje i na ostatních površích, celková úspěšnost zápasů v jeho kariéře je celkem 67%, je to tedy velice komplexní hráč, který umí vyhrávat zápasy bez ohledu na povrch, ale důležitá je u něj právě nálada, psychická vyrovnanost a aktuální forma, a to nejen v rámci turnaje, ale i v rámci daného zápasu, proto je velmi nevyzpytatelný. O vzájemných zápasech s Wawrinkou a Čiličem jsme mluvili, s Djokovićem je na tom velmi špatně – 2:16. Letos se utkali jednou v Pekingu, kde Djoković Berdycha doslova zničil 60 62 (a to měl dokonce mečboly za stavu 60 50). Berdych by mohl letos zopakovat úspěch z roku 2011 a zúčastnit se po třech letech semifinále na Turnaji mistrů v celkem páté účasti.

Berdych – Čilič TIP: výhra Berdych (viz výše)

Berdych – Wawrinka TIP: výhra Berdych (viz výše)

Berdych – Djoković TIP: výhra Djoković (vzájemné zápasy mluví jednoznačně pro Djokoviće, je to pro Berdycha velmi neoblíbený soupeř, v hale s ním vyhrál jen jediný set ze 4 zápasů)

Novak Djoković

Největší favorit Turnaje mistrů, světová jednička a v posledních letech asi nejlepší tenista světa, to je Novak Djoković. Zde asi nemá cenu příliš analyzovat, protože je to asi všem jasné -kariérní úspěšnost v hale 76%, letos 100% (!). Vzájemné zápasy s Čiličem 10:0, s Wawrinkou 17:2, s Berdychem 16:2. Celková úspěšnost zápasů v kariéře dosahuje skvělého čísla 81%, aktuální forma je asi taková, že v Pekingu i v Paříži zvítězil jasně bez ztráty jediného setu, v Šanghaji prohrál s Federerem v semifinále. Pro Djokovićovo vítězství (nejen) ve skupině mluví vzájemné zápasy, celková forma, forma na povrchu, úspěšnost na povrchu, psychická i fyzická odolnost a řada dalších faktorů. Menší zkrat, který letos měl pravděpodobně z důvodu nakupení řady osobních “potíží” (svatba a početí potomka, tudíž myšlenky spíše mimo tenis, prohra s Tsongou v Torontu, s Robredem v Cincinnati), už je ta tam. Jestli mu může někdo konkurovat a jestli je někdo spolufavoritem na absolutní vítězství, pak je to jedině Roger Federer, který je na tom se vším zmíněným velmi podobně.

ČTĚTE TAKÉ:
TOP 3 výhry velkých outsiderů

Djoković – Čilič TIP: výhra Djoković (viz výše)

Djoković – Berdych TIP: výhra Djoković (viz výše)

Djoković – Wawrinka TIP: výhra Djoković (viz výše)

Skupinu tedy dle mého uvážení vyhraje jednoznačně Djoković, následovaný snad Tomášem Berdychem. Na nepostupových příčkách se pak umístí Čilič s Wawrinkou. Semifinále Djokoviće s Murraym by pak měl vzhledem k posledním vzájemným střetnutím i formě zvládnout lépe Srb, ovšem Tomáš Berdych na Rogera Federera celkem umí (5:4 ve prospěch Čecha v posledních 4 letech), takže zde to nebude vůbec jednoznačné a bude to určitě velmi pěkný a napínavý zápas, pokud k němu dojde, ale nakonec by ho přece jenom měl Federer zvládnout o něco lépe, stejně jako u druhého zápasu bude rozhodovat aktuální forma a pohoda, u kterých se váhy kloní o trochu blíže ke Švýcarovi. Finále mezi Djokovićem a Federerem pak bude geniálním zakončením sezóny, bude náročné a dlouhé, a netroufal bych si tipovat a rozhodně bych jej ani nesázel, maximálně tak na nějaké subsázky (např. na tiebreak v zápase), ale kdybych musel, asi by to měl být Djoković, kdo zakončí sezónu jako absolutní král. Ovšem semifinálové zápasy a finále nechme po skupině, vše může dopadnout úplně jinak.

Průběhem turnaje budu přinášet další analýzy na konkrétní zápasy, které bude stát za to sázet.

Máte názor k článku nebo události?
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže

Váš názor

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Search