Přihlášení:
Menu
Náš tip:
2.5
UO
Logo týmu Örebro HK
Elitserien | 19:30 - dnes
Logo týmu Vaxjö Lakers HC
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Zwolle FC
Eredivisie | 20:00 - dnes
Logo týmu Tilburg Willem
Náš tip:
2.5
UO
Náš tip:
2.5
UO
Logo týmu Southampton
Premier League | 15:00 - zítra
Logo týmu Everton
Náš tip:
2.5
UO
Logo týmu Bolzano
Eishockey Liga | 19:45 - 27. 10.
Logo týmu Salzburg
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Panathinaikos Athens
Super League | 19:30 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Logo týmu Herning
SuperBest-ligae.. | 20:15 - dnes
Logo týmu Aalborg
Logo týmu Almeria
Liga BBVA | 20:30 - dnes
Logo týmu Fuenlabrada
Logo týmu Castellon CD
Liga BBVA | 20:30 - dnes
Logo týmu Girona FC
Logo týmu Brann Bergen
Tippeligaen | 20:30 - dnes
Logo týmu Stabaek
Logo týmu Bohemians Dublin
Premier League | 20:30 - dnes
Logo týmu Finn Harps
Logo týmu Oud Heverlee
1e Klasse | 20:45 - dnes
Logo týmu Club Brugge
Logo týmu Lazio Roma
Serie A | 20:45 - dnes
Logo týmu Bologna
Logo týmu Liverpool
Premier League | 21:00 - dnes
Logo týmu Sheffield United
Logo týmu Paris SG
Ligue 1 | 21:00 - dnes
Logo týmu Dijon
Logo týmu Heerenveen
Eredivisie | 21:00 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Logo týmu CRB Maceio
Serie B | 21:00 - dnes
Logo týmu Ponte Preta
Logo týmu Atletico Madrid
Primera Divisio.. | 21:00 - dnes
Logo týmu Betis Sevilla

Zavírací kurzy u Pinnacle, efektivnost trhu a schopnosti tipařů

6. 10. 2020 17:37, upraveno: 7. 10. 2020 08:51
autor: LadyAmbientte
V poslední době se v sázkařských kruzích mluví hlavně o „porážení zavíracích kurzů Pinnaclu“. Jak ve své knize (The Science, Psychology & Philosophy of Gambling (Squares & Sharps, Suckers & Sharks) prokázal analytik Joseph Buchdahl, zavírací kurzy u Pinnaclu jsou nejefektivnější. Joseph uvádí, že „podle hypotézy efektivního trhu, zavírací kurzy přináší nejúčinnější nebo nejpřesnější vyjádření pravděpodobnosti skutečného výsledku, protože odrážejí největší množství informací vyjádřených sázkovou komunitou ve formě sázek“.
Kurzy mohou mít hodnotu i těsně před uzavřením trhu.
Kurzy mohou mít hodnotu i těsně před uzavřením trhu.

S tímto tvrzením samozřejmě souhlasím, ale zároveň jsem přesvědčený, že někteří sázkaři z toho vyvozují nesprávné závěry. Přečetl jsem si spoustu tvrzení, že ti, kteří neporážejí závěrečné kurzy, nejsou dobrými tipaři. Přitom v tomto článku o moudrosti davu Joseph prezentuje několik způsobů odstranění marže bookmakera.

Sázkaři se chovají iracionálně

Jsem si jistý, že při analýze tipařů je výnos (yield) potřeba vzít v úvahu. Obecně můžeme potvrdit, že ti tipéři, kteří mají v dostatečně velkém vzorku pozitivní výnos u zavíracích kurzů (tj.kteří pravidelně sází za kurz vyšší, než je ten zavírací), jsou ziskovými sázkaři. Avšak zároveň s tím si myslím, že rozdíl mezi podanými kurzy a zavíracími kurzy Pinnaclu vždycky není jediným způsobem měření dovedností tipaře. Důležité je klást důraz také na skutečný výnos tipaře, což jsou věci, které se od sebe tu a tam liší.

Ve skutečnosti je to stejné, jako když říkáte, že jakákoliv sázka umístěná v době blízko před začátkem zápasu má negativní očekávanou hodnotu podobnou marži bookmakera, že je to, jako byste své peníze zahazovali do koše, protože trh je naprosto efektivní. A s touto „absolutní pravdou“, s touto „teorií silného efektivního trhu“ musím nesouhlasit a to hned z několika důvodů.

Ano, zavírací kurzy jsou, v průměru nejefektivnějšími cenami, kurzy, které představují férovou implicitní pravděpodobnost nejpřesněji. To je však zcela slučitelné se skutečností, že mohou existovat sázkaři, kteří jsou schopni najít a vybrat některé závěrečné kurzy, které „skutečnou“ pravděpodobnost nepředstavují. Jak dokazuje Joseph Buchdal v tomto článku, otevírací kurzy jsou, ačkoliv ne tak efektivní jako zavírací kurzy, efektivní také. A my všichni víme, že mnoho sázkařů je schopných dosáhnout profitu na otevíracích kurzech. Je zřejmé, že na konci je obtížnější najít neefektivní kurzy, ale…kdo může tvrdit, že tipař, který tipuje blízko zavření trhu (začátku dané události) a který má skvělé výsledky (zisk a ROI) v dostatečném vzorku tipů, těchto výsledků dosáhl pouze na základě štěstí?

I zavírací kurzy mohou mít hodnotu

Ikona týmu Örebro HK
Anketa: kdo myslíte, že zvítězí?
Ikona týmu Vaxjö Lakers HC
100 Kč na tento typ vyhrává 270
Získejte 150 Kč zdarma za registraci u Tipsportu
Závěrem lze říci, že když zavírací kurzy jsou v průměru nejefektivnějšími, ještě to neznamená, že reprezentují přesné pravděpodobnosti a proto na nich nikdo nemůže vydělávat. Podle mého názoru nemůžeme srovnávat teorii efektivity trhu na finančních trzích, kde většina obchodů s penězi pochází od institucionálních investorů, se sázkovým trhem, kde většina obchodovaných peněz pochází od rekreačních sázkařů, kteří své rozhodnutí o sázení zakládají na věcech, které jsou daleko od racionality a mají více společného s jejich „pocity“. Pokud studie finančních trhů prokázaly, že rozhodnutí investorů nejsou racionální a proto je efektivita trhu docela diskutabilní, co můžeme říci o sázkových trzích, kde je ještě pravděpodobnější, že sázející se ve spoustě případů budou rozhodovat iracionálně?

ČTĚTE TAKÉ:
Value Betting - Jednoduchý návod jak vsadit s výhodou

V průměru jsou zavírací kurzy efektivní, protože na ně jdou peníze chytrých sázkařů, které vybalancují hloupá rozhodnutí rekreačních sázkařů. Pokud by nebylo chytrých sázek, zavírací kurzy by pravděpodobně byly velmi neefektivní. Někdy je přitom tok hloupých sázek na trh tak velký, že šance nemohou být vyváženy chytrými sázkami, což vytváří neúčinné závěrečné kurzy. Jsem si jistý, že mnoho z vás těsně před zavřením trhu zahlédlo kurzy, o kterých jste si naprosto jisti, že byly daleko od přesných šancí na výhru.

Občas můžete zahlédnout prudké pohyby kurzů těsně před zavřením trhu a to dokonce i na likvidních trzích, které nejsou zapříčiněny novými informacemi. To znamená, že 5 minut před zápasem uvidíte kurz 1,90, který se na konci vyhoupne na 2,00, aniž by vyšly nějaké nové zprávy… Myslíte si, že cena 2,00 je efektivnější než 1,90? Nemyslím si.

Kurz v době uzavření trhu

Uzavření trhu je čas maximální efektivity, protože všechny veřejné informace jsou na stole, a protože se kurzy na základě těchto informací upravují. Podle mého názoru však není sázkař nebo tipař šikovný pouze na základě držení informací. Jedná se spíš o způsob, jakým tyto informace interpretují. Jedině díky tomu někteří z nich stojí nad ostatními. Existuje mnoho skvělých sportovních novinářů, kteří mají přístup k nejlepším zákulisním informacím, ale kteří na poli tipování výsledků úplně propadli. Jsem si jistý, že existuje mnoho tipařů, kteří mají pozitivní očekávání zisku i při tipování těsně před začátkem zápasu, protože s informace dokážou dobře pracovat. Informace jsou nezbytnou, ale nikoliv dostatečnou podmínkou pro dlouhodobý zisk peněz. Rozdíl je v analýze těchto informací.

Pakliže věříme, že zavírací cena vždycky nereprezentuje skutečnou cenu, teoreticky a po předchozím odstranění Pinnacle marže, můžeme ROI rozložit na dva faktory – ROI od natipované ceny k zavírací ceně a ROI od zavírací ceny po skutečnou cenu.

Skutečné ROI = (1+ROI od tipované ceny k zavírací ceně) x (1+ROI od zavírací ceny ke skutečné ceně) -1

Uveďme příklad. Tipér vsadí za kurz 1,92 a zavírací cena je 1,85. Nyní předpokládejme, že skutečná cena (po odstranění marže Pinnaclu) je 1,80. Očekávaná návratnost investic této sázky je:

(1,92 / 1,80-1) = 6,67% = (1,92 / 1,85) x (1,85 / 1,80) -1 = (1 + 3,78%) x (1 + 2,78%) – 1

ROI tipérů, kteří normálně tipují za cenu blízkou zavírací ceně, v zásadě bude ROI od zavírací ceny ke skutečné ceně. Tito tipaři by za normálních okolností mohli tipovat několik hodin předem a dosahovat lepších výsledků, ale nedělají to, protože dávají přednost tomu, aby svým klientům poskytovali tipy s nižší papírovou hodnotou, ale vyšší skutečnou hodnotou. Pakliže by vsadili na otevírací kurz, dost pravděpodobně by srazili cenu. Ani nemluvě o faktu, že limit pro takovou sázku je vždycky nižší.

Abych to shrnul, když analyzujeme schopnosti tipéra, měli bychom brát v úvahu rozdíl mezi podávaným kurzem a zavíracím kurzem. Ovšem nejedná se o jediný ukazatel dobrého sázkaře. I tipař, jehož podávané kurzy se od zavíracích kurzů příliš neliší, může v dlouhodobém horizontu vykázat pěkný zisk a nemusí se přitom jednat o štěstí.

ČTĚTE TAKÉ:
Nesázejte na vítěze, zabíjí to váš zisk!

Zdroj: pck

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!
Máte názor k článku nebo události?
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže

Váš názor

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Search