Přihlášení:
Menu
Logo týmu Sassuolo
Serie A | 20:30 - dnes
Logo týmu Fiorentina
Náš tip:
1
SBR
Logo týmu Bordeaux
Ligue 2 | 20:45 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Náš tip:
2.5
UO
Logo týmu Bari
Serie B | 20:30 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Náš tip:
X2
DS
Logo týmu Drogheda United
Premier League | 20:45 - dnes
Logo týmu Cork City
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Derry City
Premier League | 20:45 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Náš tip:
0.5
UO (1.pol.)
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Ligue 2 | 20:45 - dnes
Logo týmu Guingamp
Náš tip:
2.5
UO
Logo týmu Valerengen
Tippeligaen | 17:00 - 04. 06.
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Udinese
Serie A | 21:00 - 04. 06.
Logo týmu Juventus
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Dundalk FC
Premier League | 18:00 - 05. 06.
Logo týmu UCD Dublin
Náš tip:
2.5
UO
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Meistriliiga | 13:30 - dnes
Logo týmu Tammeka Tartu
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Premier League | 17:20 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Bundesliga | 19:30 - dnes
Logo týmu Rheindorf Altach SC
Logo týmu Ried SV
Bundesliga | 19:30 - dnes
Logo týmu Wolfsberger AC
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Bundesliga | 19:30 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Premier League | 19:30 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Logo týmu UCD Dublin
Premier League | 20:45 - dnes
Logo týmu St. Patrick's Athletic
Logo týmu Le Havre
Ligue 2 | 20:45 - dnes
Logo týmu Dijon
Logo týmu Amiens
Ligue 2 | 20:45 - dnes
Logo týmu Laval
Logo týmu Shamrock Rovers
Premier League | 20:45 - dnes
Logo týmu Dundalk FC

TOP 10 technologií, které zvyšují výkon atleta

10. 5. 2013 17:43, upraveno: 10. 5. 2013 17:43
autor: LadyAmbientte
Jen málo sportovních oborů spoléhá na milisekundy tak, jako atletika. I když můžete mít určitou volnost v tom, že do práce přijdete o 10 minut pozdě, atlet může ztratit miliony tím, že v cílové čáře bude o okamžik později, než jeho soupeř.

Sportovní věda to ví a to je ten hlavní důvod, proč se v tomto oboru staly špičkové technologie nedílnou součástí výkonu atleta. Pomáhají jim v neustálém zlepšování a získávání světových rekordů – ať už je nosí při tréninku, nebo v samotném závodě. Které novinky z této zajímavé skupiny technologií pomáhají atletům nejvíce? Připravili jsme pro vás žebříček TOP 10 technologií, které z člověka dělají bezchybně fungující super stroj. V nadpisech je uvedeno nejdříve o jakou novinku se jedná a za pomlčkou je poznamenáno, která společnost ji použila jako první. Tady jsou:

10. 3D tiskárna Objekt Connex – Speedo

Před příchodem 3D tiskáren, které mohou vytvářet prototypy objektů namísto několika týdnů či měsíců během několika málo hodin, byla produkce na míru připravovaných produktů záležitost „trefy do černého nebo naprostého fiaska“. V současné době sportovci mohou testovat plavecké čepice, nebo fotbalové hroty ve stejný den, kdy byly navrženy, což umožňuje i rychlé úpravy. 3D tiskárna Connex umí pracovat s více než 100 různými materiály, což znamená, že brýle i jejich popruhy nevyžadují samostatné tiskové stroje.

Dopad vynálezu takto výkonné 3D tiskárny je pro sportovce převážně nehmotný, až na posledních letních olympijských hrách byla za její pomoci vytvarována olympijská pochodeň. Ani hlavní ikona světového svátku pokroku tedy neutekla.

9. Testy na drogy – Mezinárodní olympijský výbor/Světová antidopingová agentura

Látky zvyšující výkonnost jsou ve sportovním odvětví problémem už do chvíle, kdy byl v roce 1940 syntetizován testosteron. V boji proti stále chytřejším způsobům utajení použití dopingu odkryl Mezinárodní olympijský výbor rychlý laboratorní test na drogy, při němž lze měřit více vzorků a pokud je to nezbytné, dají se v něm drogy odhalit také zpětně. I přes velký pokrok, který tento test v nedávné době udělal, se však odhaduje, že je odhaleno pouhých 20% podvodů.

Ikona týmu Sassuolo
Anketa: kdo myslíte, že zvítězí?
Ikona týmu Fiorentina
100 Kč na tento typ vyhrává 270
Získejte 500 Kč zdarma za registraci u Tipsportu
Díky těmto testům se zneužívání dopingu potvrdilo albánskému vzpěrači Hysen Pulaku a uzbeckému gymnastovi Luiza Galiulina, kteří dostali zákaz provozování sportu, zatímco na scénu se vrátil Nick Delpopo, kterému byl prokázán pouze pozitivní test na marihuanu.

8. SpiderTech pásky – chiropraktik Kevin Jardine

Tato páska byla vyvinuta chiropraktikem Kevinem Jardinem. Zmírňuje bolest, která by mohla ohrozit výkon sportovce. Na rozdíl od běžných ošetření ran se tato páska dodává v různých délkách a šířkách, což uživateli umožňuje vytvořit zpevnění, které aktuálně potřebuje. V nedávné době použila SpiderTech pásku například Petra Kvitová ve FED CUPu.

7. BMW Tech kamera – USA

Sponzor olympijských her v Londýně, automobilová společnost BMW, chtěl udělat více, než jen ozdobit svým logem londýnské zdi. Předvedl tedy svou BMW Tech kameru, která je určená pro závody typu skok do dálky, nebo plavání na 200 metrů volným způsobem. Dva objektivy této kamery umožňují zkoumání pohybu sportovce a jeho držení těla, které mohou trenéři použít k určení chyb a k následnému vyladění celého pohybu. V současné době je BMW tech kamera k dispozici pouze členům týmu BMW Performance Team. Této kameře může být vděčný například plavec Ricky Berens, který na Olympijských hrách v Londýně zvedl nad hlavou zlatou medaili za 4×200 metrů, čímž pomohl týmovému kolegovi Michaelu Phelpsovi tvořit historii.

6. MotivePro – gymnastický tým Velké Británie

MotivePro byla původně vyvinuta pro baletky. Jedná se o sadu pásek s vibračními body, které nositele upozorní ve chvíli, kdy se jejich tělo odchýlí od preferovaného pohybu. Vedle toho týmům také umožňuje koordinovat synchronní pohyby. I přes tuto obrovskou pomoc tým Velké Británie na letních olympijských hrách v Londýně vyhrál pouze jednu stříbrnou a tři bronzové medaile.

5. iBoxer – boxerský tým Velké Británie

Tato věcička byla vynalezena Sheffieldskými univerzitními výzkumníky výhradně pro použití Anglickým boxerským týmem. iBoxer je v podstatě program, díky němuž se mohou trenéři podívat na 20.000 různých amatérských boxerů, čímž zjistí více o jejich preferencích a slabých stránkách a dostanou tak možnost správně naplánovat útok (a to i proti boxerovi zcela jinému – stačí vyhledat pouze boxera podobného). Kamery bojovníky zachytily v tělocvičnách při jejich přirozeném tréninku. Problémem jsou však autorská práva.

4. Nike TurboSpeed – sprinterské týmy USA, Ruska, Německa a Číny

Nike TurboSpeed je něco jako vlastní sportovní tepláková souprava, která je jako vystřižená z komiksu Marvel. Tento obleček dělá z obyčejných smrtelníků skutečné superhrdiny. Proděravěná látka na horních a dolních končetinách snižuje odpor vzduchu. Konečným důsledkem jsou kratší zaběhnuté časy – Nike při svých výzkumech zjistil, že v průměru jde přibližně o 0,023 sekund. Vypadá to tedy, že stále ještě není pozdě na to vyzvat k závodu Usaina Bolta.

3. Adidas Adipower Hot Pants (kalhoty) – cyklistický tým Velké Británie

Warmupy jsou určeny k rozhýbání svalů a celkovému rozproudění krve do všech končetin. Jenže co se stane, když je mezi warmupem a vlastní soutěží příliš velký rozestup? Adidas Adipower Hot Pants přímo zahřívá cyklistova stehna a lýtka a drží tak jejich svaly připraveny i během dlouhé přestávky. A jakmile je čas na start závodu, mohou být svléknuty během vteřiny, takže svaly si udrží optimální teplotu 38 stupňů.

Velké mozky však přemýšlí celkem podobně. Náskok Velké Británie minimalizovala Austrálie, která přišla s vlastní verzí těchto kalhot.

Tým velké Británie však srazil svůj nejlépe zajetý čas o jednu sekundu a Austrálii nechal za svými zády o rovné 3 sekundy. Vedle zahřívání lýtek se tak Australané musí věnovat i něčemu jinému.

2. Ossur Flex-Foot Cheetah (neboli gepardí nohy) – Oscar Pistorius

Po amputaci nohy začal Oscar Pistorius používat pro svůj oblíbený sport – sprint už jako teenager umělé nohy vyrobené z charakteristických uhlíkových vláken. Protézy jsou určeny k napodobení normálního kotníku a funkce kloubů a dělají to tak dobře, že Pistorius je vůči zdatným běžcům naprosto konkurenceschopný. Vzhledem k tvaru čepele na konci nohy je energie komprimována a jakmile se končetina uvolní dopředu, je vypuštěna i tato energie, což pohybu dodává na dynamice.

Co se týče samotného Pistoriuse – vedle toho, že vypadá jako nějaký bionický stroj a je kolem něj obrovská mediální třenice – dokázal vyhrát již několik medailí a z toho také jednu na Olympijských hrách.

1. Speedo Fastskin 3 Systém – Americký plavecký tým

Jak dobré je Speedo při vylepšování rychlosti plavců? Tak dobře, že jeho první celoplošně vyráběné plavky pomáhali více jak 98% medailistů na olympijských hrách v Pekingu, po nich byly také zakázány. Speedo se však vrací s novým modelem, který je přepracován tak, aby se vešel do všech požadovaných standardů – i přesto je jeho používáním snížen odpor vody odhadem o 16,6%. A fungování tohoto systému podtrhne ještě čepice a brýle, které zlepšují periferní vidění.

Na zářných vlastnostech těchto plavek stojí mnoho působivých výkonů – například i osm zlatých medailí Michaela Phelpse, ukořistěných na Olympijských hrách v Londýně.

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!
Máte názor k článku nebo události?
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže

Váš názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

TIPY zdarma do emailu!

Infikuj se jako první!

TIPY zdarma do emailu!
TOP10SportSites
Search