Logo týmu Zakakiou AE

V roce 2013 se mistrem světa stalo domácí Švédsko

20. 5. 2013 01:39, upraveno: 20. 5. 2013 01:39
autor: LadyAmbientte
Mistrem světa v ledním hokeji se v roce 2013 stalo domácí Švédsko. Jeho Švýcarský soupeř tak po devíti výhrách v řadě poprvé padl. Titul se do Švédska vrací po dlouhých sedmi letech, přičemž jsou hokejisté Tre Kronur současně i prvním hokejovým týmem, kterému se od roku 1986 podařilo vyhrát domácí šampionát. Švýcarští hokejisté navzdory neúspěchu ve finále slaví docela jiný úspěch – podařilo se jim vyhrát vůbec první medaili v historii, na kterou čekali dlouhých 52 let.

Švýcaři domácímu Švédsku dokázali konkurovat pouze v první třetině. V šesté minutě se jim podařilo jít do vedení 1:0 a to byl současně poslední gól, který svému soupeři uštědřili. Šance sice měli, ale Švédsko bylo houževnatější, přesnější a pravděpodobně také zkušenější mužstvo, které si vytvářelo mnohem více zajímavých gólových příležitostí, které také dokázali proměňovat.

Hlavními hrdiny utkání pak byli bratři Sedinové, kteří na ledě čarovali. Nešťastný vstup do finále dokázali Švédi rychle vymazat a mezi dvěma komerčními přestávkami se jim dokonce podařilo otočit na 1:2. I za tohoto stavu jejich nápor nepolevoval a další góly přidali ve 48., v 56. a v 57. minutě. Konečný výsledek 1:5 byl zasloužený.

Bronzové medaile putují do USA

O bronzovou medaili se utkali hokejisté USA a Finska. Z tohoto utkání vzešli jako vítězi hokejisté USA. Zápas však měl poměrně nečekaný průběh. Z počátku se nehrál příliš atraktivní hokej. Hokejistům USA se povedlo střelit rychlý gól a poté to vypadalo, jako by se na obou stranách hrálo na půl plynu. Svůj náskok mužstvo USA v 16. minutě, kdy hrálo přesilovou hru, zvýšilo na 2:0.

Do druhé třetiny však Finové vstoupili poměrně odhodlaně a i když se jim nepodařilo skórovat, vypadalo to, že se rozhodli o výsledek ještě poprat. Finskému tlaku Američané odolávali i v třetí třetině, kdy byli Finové opět aktivnějším týmem. Puk do branky se jim však podařilo do branky dopravit až ve 49. minutě. Tato branka Finy viditelně nabudila, v osobních soubojích byli evidentně agresivnější a důslednější a ze všech sil se rvali o vyrovnání, které přišlo v 53. minutě. Poté se ráz hry změnil, začal se hrát rychlý hokej nahoru dolů, ovšem konečné skóre se v normální hrací době již neproměnilo. Také prodloužení o vítězi nerozhodlo a tak podruhé v historii rozhodovaly o vítězi bronzových medailí samostatné nájezdy, v kterých Finsko USA nakonec podlehlo.