Přihlášení:
Menu
Náš tip:
1
1X2 (1.pol.)
Logo týmu Maďarsko
EURO | 15:00 - 15. 06.
Logo týmu Švýcarsko
Náš tip:
0.5
UO (1.pol.)
Logo týmu Slovinsko
EURO | 18:00 - 16. 06.
Logo týmu Dánsko
Náš tip:
2
1X2
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Primera Divisio.. | 20:00 - dnes
Logo týmu River Plate
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Bohemians Dublin
Premier League | 20:45 - dnes
Logo týmu Derry City
Náš tip:
2
1X2
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Edmonton
NHL | 02:07 - zítra
Logo týmu Florida
Náš tip:
5.5
UO
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Itálie
EURO | 21:00 - 15. 06.
Logo týmu Albánie
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Polsko
EURO | 15:00 - 16. 06.
Logo týmu Nizozemí
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Belgie
EURO | 18:00 - 17. 06.
Logo týmu Slovensko
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Rakousko
EURO | 21:00 - 17. 06.
Logo týmu Francie
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Turecko
EURO | 18:00 - 18. 06.
Logo týmu Gruzie
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Portugalsko
EURO | 21:00 - 18. 06.
Logo týmu Česko
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Galway United
Premier League | 20:45 - dnes
Logo týmu Drogheda United
Logo týmu Dundalk FC
Premier League | 20:45 - dnes
Logo týmu Sligo Rovers
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Premier League | 20:45 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Logo týmu Espaňol Barcelona
Segunda Divisió.. | 21:00 - dnes
Logo týmu Gijon Sporting
Logo týmu Sarmiento
Primera Divisio.. | 00:00 - zítra
Logo týmu Estudiantes
Logo týmu Cruzeiro
Serie A | 00:00 - zítra
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí

Liga národů UEFA | vše o mezinárodní soutěži

19. 6. 2022 19:03, upraveno: 22. 9. 2022 08:18
autor: Betting-girl

Získej BONUSY za registraci ZDARMA!

Kancelář Bonus za vklad Bonus zdarma Získat bonus
blankTipsport 50.00050000 + 500500 Získat
blankBetano 1.0001000 - Získat
blankFortuna 6.0006000 + 600600 Získat
blankSazkabet 9.5009500 + 500500 Získat
Liga národů UEFA je mezinárodní fotbalová soutěž, které se každé dva roky účastní mužské seniorské národní týmy členských asociací UEFA, evropského řídícího orgánu tohoto sportu.
liga-narodu-uefa
Liga národů UEFA je určená pro vybrané reprezentační týmy.

První turnaj byl zahájen v září 2018, v návaznosti na Mistrovství světa ve fotbale 2018. Čtyři vítězové skupin z Ligy A se kvalifikovali do finále, které se hrálo v červnu 2019 v Portugalsku.

Soutěž do značné míry nahrazuje mezinárodní přátelská utkání, která se dříve hrála v rámci kalendáře mezinárodních zápasů FIFA, a evropské národní týmy se častěji zapojují do soutěžních zápasů proti jiným evropským národním týmům srovnatelné kvality.

Kdy se hraje Liga národů UEFA?

Každá sezóna Ligy národů UEFA se obvykle hraje od září do listopadu sudého roku (ligová fáze) a od června následujícího lichého roku (finále Ligy národů Ligy A), což znamená, že každé dva roky je korunován mistr Ligy národů UEFA. Výjimkou bude sezóna 2022-23, kdy se ligová fáze bude hrát v červnu a září 2022, a to z důvodu konání mistrovství světa 2022 v Kataru na konci roku.

Liga národů UEFA – Trofej

Trofej UEFA pro vítěze Ligy národů byla odhalena během losování v Lausanne ve Švýcarsku. Trofej reprezentuje všech 55 národních asociací UEFA a je vyrobena ze stříbra. Trofej váží 7,5 kg a je vysoká 71 cm.

Liga národů UEFA – Hymna

Oficiální hymna Ligy národů UEFA byla nahrána s Nizozemským rozhlasovým filharmonickým orchestrem a sborem, který zpívá latinsky. Jedná se o směs klasické a elektronické hudby a hraje se při vstupu hráčů na hrací plochu, v televizních sekvencích a pro slavnostní účely. Jejími autory jsou Giorgio Tuinfort a Franck van der Heijden.

Čtěte
3 rady k maximálně úspěšnému sázení na fotbal

Jak vznikla Liga národů UEFA?

V říjnu 2013 potvrdil předseda Norského fotbalového svazu Yngve Hallén, že proběhla jednání o vytvoření třetího plnohodnotného mezinárodního turnaje národních týmů pro členy UEFA vedle mistrovství světa FIFA a mistrovství Evropy UEFA.

Podle koncepce Ligy národů UEFA by bylo všech 55 národních týmů členských asociací UEFA rozděleno do několika skupin na základě žebříčku sestaveného na základě jejich posledních výsledků, do nichž by postupovaly a sestupovaly do dalších skupin podle výsledků ve skupině. Navrhovaný turnaj by se konal v termínech mezinárodního kalendáře zápasů FIFA, které byly dříve vyhrazeny pro mezinárodní přátelská utkání, a neovlivnil by mistrovství světa FIFA ani mistrovství Evropy UEFA.

V březnu 2014 generální sekretář UEFA Gianni Infantino uvedl, že jedním z přínosů návrhu by byla pomoc méně okázalým národním asociacím při pořádání zápasů.

Generální sekretář Královské belgické fotbalové asociace Steven Martens uvedl, že země s nižším postavením budou mít ze soutěže stále finanční prospěch, protože televizní smlouva s UEFA bude centralizovaná. 54 členských asociací UEFA na XXXVIII. řádném kongresu UEFA v Astaně 27. března 2014 Ligu národů jednomyslně schválilo.

Liga národů UEFA – formát soutěže

Podle schváleného formátu bylo 54 národních týmů UEFA rozděleno do čtyř divizí (tzv. „lig“): 12 týmů v lize A, 12 týmů v lize B, 14 týmů v lize C a 16 týmů v lize D. V každé lize byly vytvořeny čtyři skupiny (se třemi nebo čtyřmi týmy) a týmy hrály každý s každým doma i venku.

Změny od sezóny 2020-21

Po skončení první sezóny se UEFA rozhodla formát Ligy národů od sezóny 2020-21 upravit. Nová struktura ligy zahrnovala 16 týmů v ligách A, B a C a sedm týmů v lize D.

Finále, postup a sestup

V nejvyšší lize, Lize A, postupují vítězové čtyř skupin do finále Ligy národů, kde se hrají dvě semifinále, jedno rozhodující utkání o třetí a čtvrté místo a jedno finále, v němž se rozhodne, který tým se stane mistrem Ligy národů UEFA.

Týmy mohou také postoupit a sestoupit do vyšší nebo nižší ligy. Počínaje ročníkem 2020-21 každý vítěz skupiny v ligách B, C a D automaticky postupuje do vyšší ligy pro příští turnaj. Každý tým, který se umístí na posledním místě ve své skupině v ligách A a B, automaticky sestupuje do nejbližší nižší ligy; protože liga C má čtyři skupiny, zatímco liga D pouze dvě, dva týmy z ligy C, které mají být přeřazeny, se určí na základě play-out, které začíná v březnu sudých let. Na základě celkového pořadí čtvrtých týmů Ligy národů se první tým utká se čtvrtým týmem a druhý tým se třetím týmem. Dvě remízy se hrají ve dvou fázích, přičemž druhou fázi hostí výše umístěný tým. Dva týmy, které zvítězí v celkovém součtu, zůstávají v lize C, zatímco poražené týmy sestupují do ligy D. Pokud je celkové skóre vyrovnané, hraje se prodloužení (pravidlo o gólech hostů se neuplatňuje). Pokud je i po prodloužení stav nerozhodný, rozhodne o vítězi penaltový rozstřel.“ Původně se mělo používat pravidlo o gólech hostů, ale výkonný výbor UEFA ho 16. prosince 2021 zrušil.

Odkaz na mistrovství Evropy UEFA

Liga národů UEFA je spojena s kvalifikací na mistrovství Evropy UEFA, která poskytuje týmům další možnost kvalifikovat se na mistrovství Evropy UEFA.

V říjnu a listopadu 2020 proběhlo play-off pro jednotlivé ligy A, B, C a D. Vítěz každé skupiny získal místo v semifinále. Pokud byl vítěz skupiny již jedním z 20 kvalifikovaných týmů, bylo na základě žebříčku přiděleno místo v play-off jinému týmu dané ligy. Pokud v celé lize zůstaly nekvalifikované méně než čtyři týmy, místa v play-off dané ligy získaly týmy nejbližší nižší ligy. Tím se určila čtyři zbývající kvalifikační místa pro mistrovství Evropy (z celkových 24).

Odkaz na mistrovství světa ve fotbale

Hlavní článek: Mistrovství světa ve fotbale v roce 2015: Kvalifikace na mistrovství světa ve fotbale § Evropa

Liga národů je spojena s evropskou kvalifikací na mistrovství světa FIFA, i když v menší míře než play-off kvalifikace na mistrovství Evropy UEFA. První kolo kvalifikace na mistrovství světa se skládá z deseti skupin. Vítěz každé skupiny se na mistrovství světa kvalifikuje přímo. Do druhého kola (které probíhá formou play-off) se pak probojuje deset vítězů skupin a dva nejlepší vítězové skupin Ligy národů (na základě celkového pořadí Ligy národů), kteří skončili mimo první dvě místa své kvalifikační skupiny. Play-off bude rozděleno na tři fáze, které se budou hrát ve dvou semifinále (hostit je bude šest nejlépe umístěných účastníků druhé fáze kvalifikační skupiny) a finále (z něhož budou vylosovány domácí týmy), z něhož se rovněž kvalifikují další tři týmy.

Podpora a kritika

UEFA turnaj vymyslela jako prostředek k eliminaci mezinárodních přátelských zápasů – tento cíl sdílí mnoho fotbalových klubů a příznivců, neboť pravidelná fotbalová sezóna je v rámci kalendáře mezinárodních zápasů FIFA přerušována nesoutěžními mezinárodními zápasy.

V únoru 2012 bylo mezi UEFA a Evropskou asociací klubů (ECA) dohodnuto, že kalendář mezinárodních přátelských zápasů bude zredukován z 12 na 9 zápasů ročně, přičemž srpnové kolo mezinárodních přátelských zápasů v konfederaci UEFA bude od roku 2015 zrušeno. Snaha o zrušení přátelských zápasů ve prospěch více soutěžních turnajů byla mnoha fotbalovými komentátory jak vítána, tak kritizována.

Příznivci si více než většina z nich uvědomují, že většina přátelských utkání nepřináší konkurenceschopný a smysluplný fotbal. Nyní budou mít příležitost vidět své týmy hrát v konkurenceschopnějších zápasech, zúčastnit se nové soutěže a získat druhou šanci kvalifikovat se na velké turnaje. Určitě ubude přátelských mezistátních utkání a nepochybně ubude i nesmyslných přátelských zápasů. V kalendáři však stále bude prostor pro přátelské mezinárodní zápasy – zejména pro přípravné zápasy na závěrečné turnaje. UEFA si také přeje, aby evropské týmy měly stále možnost hrát se soupeři z jiných konfederací.

K přechodu na nový formát došlo provedením různých jednorázových změn po sezóně 2018-19, konkrétně pozastavením sestupů v Lize A i Lize B, postupem dvou nejlepších týmů ze skupiny v Lize C i Lize D (namísto pouze jednoho týmu ze skupiny) a postupem nejlepšího týmu ze třetího místa z Ligy D.

Tato změna formátu následovala po kolektivní konzultaci, v jejímž rámci všechny národní asociace UEFA potvrdily svůj záměr dále snížit počet přátelských zápasů. Počet soutěžních zápasů byl zvýšen ze 142 na 168, čímž se zvýšila komerční hodnota a divácká atraktivita soutěže. Téměř všechny týmy ve stejné skupině odehrály svůj poslední zápas současně s cílem podpořit spravedlnost. 11. V rámci lig A a B se odehrálo více zápasů, přičemž obě ligy nyní zahrnovaly soutěž mezi 32 nejvýše postavenými národními asociacemi UEFA namísto předchozího systému, kdy ligy A a B dohromady zahrnovaly pouze 24 nejvýše postavených národních asociací UEFA.

Možné přidání týmů CONMEBOL od roku 2024-25

Místopředseda UEFA Zbigniew Boniek v rozhovoru pro polský web meczyki.pl uvedl, že všech 10 týmů z jihoamerické fotbalové federace CONMEBOL by se k Lize národů UEFA mohlo připojit od ročníku 2024-25. Plány, které by fungovaly jako reakce na dvouleté plány FIFA týkající se mistrovství světa, by zahrnovaly společnou kancelář UEFA/CONMEBOL v Londýně, která by posílila vztahy mezi oběma konfederacemi, a šest nejlépe hodnocených jihoamerických týmů – pravděpodobně Argentina, Brazílie, Kolumbie, Chile, Peru a Uruguay – by se připojilo k Lize A, zatímco zbývající čtyři – pravděpodobně Bolívie, Ekvádor, Paraguay a Venezuela – k Lize B.

FAQ

  1. Co je Liga národů UEFA?
    Liga národů UEFA je mezinárodní fotbalová soutěž, které se každé dva roky účastní mužské seniorské národní týmy členských asociací UEFA.
  2. Kdy se začala hrát Liga národů UEFA?
    První turnaj byl zahájen v září 2018, v návaznosti na Mistrovství světa ve fotbale 2018.
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!
Máte názor k článku nebo události?
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže

Váš názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

TIPY zdarma do emailu!

Infikuj se jako první!

TIPY zdarma do emailu!
TOP10SportSites
Search