Přihlášení:
Menu
Logo týmu Real Madrid
Primera Divisio.. | 22:00 - dnes
Logo týmu Getafe
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Manchester City
Premier League | 21:15 - dnes
Logo týmu Liverpool
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Atalanta Bergamo
Serie A | 19:30 - dnes
Logo týmu Napoli
Náš tip:
2.5
UO
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Premier League | 18:00 - zítra
Logo týmu Vorskla Poltava
Náš tip:
3.5
UO
Logo týmu Sheffield United
Premier League | 19:00 - dnes
Logo týmu Tottenham
Náš tip:
2
1X2
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Premier League | 18:00 - zítra
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Náš tip:
3.5
UO
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Serie B | 21:00 - zítra
Logo týmu Empoli AC
Náš tip:
1.5
UO (1.pol.)
Logo týmu Frosinone
Serie B | 21:00 - zítra
Logo týmu Spezia
Náš tip:
1.5
UO (1.pol.)
Logo týmu Torpedo Zhodzina
Premier League | 17:00 - 05. 07.
Logo týmu Shakhtsyor Salihorsk
Náš tip:
2.5
UO
Logo týmu Zorya Luhansk
Premier League | 18:30 - 05. 07.
Logo týmu Oleksandrija FK
Náš tip:
1
1X2
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Premier League | 19:00 - 05. 07.
Logo týmu Dynamo Minsk
Náš tip:
2.5
UO
Logo týmu Cagliari
Serie A | 19:30 - 05. 07.
Logo týmu Atalanta Bergamo
Náš tip:
0.5
UO (1.pol.)
Logo týmu Vítkovice
2. liga | 17:00 - dnes
Logo týmu Třinec
Logo týmu Hull
Championship | 18:00 - dnes
Logo týmu Middlesbrough
Logo týmu Kristiansund BK
Tippeligaen | 18:00 - dnes
Logo týmu Molde FK
Logo týmu Kristiansund BK
Tippeligaen | 18:00 - dnes
Logo týmu Molde FK
Logo týmu Huesca
Liga BBVA | 19:30 - dnes
Logo týmu Las Palmas
Logo týmu Eibar
Primera Divisio.. | 19:30 - dnes
Logo týmu Osasuna
Logo týmu San Sebastian Real
Primera Divisio.. | 19:30 - dnes
Logo týmu Espaňol Barcelona
Logo týmu Albacete
Liga BBVA | 20:00 - dnes
Logo týmu Alcorcón

Když zpětná vazba chybí: Důležitost sebekritiky v sázení

22. 10. 2019 10:42, upraveno: 23. 10. 2019 08:47
autor: LadyAmbientte
Člověk je naprogramován tak, aby své chyby zase tolik nevnímal. Chrání nás to před depresemi, v sázení nás to však dohání k jakémusi zkreslení, což může být obrovský problém. V následujícím článku se dozvíte, jak takový proces zkreslení probíhá a co proti němu můžete dělat.
Sebekritika v sázení je nesmírně důležitá, náš mozek ji ovšem paušálně odmítá.
Sebekritika v sázení je nesmírně důležitá, náš mozek ji ovšem paušálně odmítá.

Lidský mozek je vybaven mechanismy, které zařizují, že se cítí být “dobrý”. Odtud například známý fenomén. Když čeští hokejisté vyhrají, tak je to “My jsme vyhráli!” Když prohrají, tak prohráli pouze oni. My jsme se jen dívali.

Tyto mechanismy mohou člověku také znesnadnit přijmutí chyb a zpětné vazby obecně. Snaží se tomu bránit mimo jiné projekcí, kde sázkař provedl dobrou úvahu s tiketem v kurzu 1.6, který nemůže prohrát. Jenže tamten fotbalista minul branku, udělal chybu, s čímž nemohl sázkař počítat a skóre se mění.

Potřeba zpětné analýzy strategie

Dosud jsem se nedozvěděl o žádné sázkové kanceláři, která by mi zobrazila celkovou bilanci. Je to údaj, který skrývají a vědí proč. Někteří z lidí, kteří sázejí pro zábavu a nečekají velké zisky, záleží jim spíše (vědomě nebo nevědomě) na vzrušení, které se sázením peněz přichází, by uvědomili možná nemalé ztráty, které na první pohled nemusí být zřejmé. I proto někteří doporučují sázkařský deník.

Podstata zpětné vazby je se nadále zlepšovat. Pokud překonáme přirozené bloky, které tady nebudu odborně pojmenovávat, získáme objektivnější pohled na naše sázkovou strategii, která může být nezisková, nebo dokonce ztrátová.

Ikona týmu Vítkovice
Anketa: kdo myslíte, že zvítězí?
Ikona týmu Třinec
100 Kč na tento typ vyhrává 270
Získejte 150 Kč zdarma za registraci u Tipsportu
Při sázení nižších kurzů (<3) nám ke kvalitnímu úsudku bude stačit asi 100 vyhodnocených příležitostí. Element náhody je přítomný už v menší míře a dobrá strategie od neškodné až ztrátové by měla jít rozlišit. U vyšších kurzů to chce více příležitostí, odchylka se u nich může více projevit. Když po řádném otestování vychází deficit, změnil bych přístup. Ať už sázím pro zábavu, pro zisk, nebo kvůli obojímu, ztráta je nežádoucí.

Jestli jste jako já a ze sázkového účtu každou chvíli vybíráte peníze, a pak vidíte vhodnou příležitost, tak zase posíláte nějakou částku zpátky, doporučuji provést zpětnou analýzu strategie a zjistit si, zda vyhráváte.

Vylepšení stávající (neztrátové) strategie

Jako první bych popřemýšlel nad možnostmi optimalizace stávající strategie. Nesmí být sama o sobě příliš ztrátová. Věřím, že jeden tým vyhraje a k tomu musí trefit branku. Nebylo by výhodnější sázet na to, že dá gól?

Někdy by mohlo být. Důležité je, že taková nabízená alternativa donutí člověka přemýšlet o zápase trochu jinak. Má tým A na hřišti své nejlepší útočníky? Starají se o obranu týmu B jeho špičkoví hráči?

Mým nejsázenějším sportovním odvětvím jsou esporty. Konkrétně Dota 2. Jedná se o počítačovou hru, v které hráči ovládají hrdiny a různě se pohybují po mapě. Cílem je zničit nepřátelskou základnu. Dříve jsem sázel jenom výsledky zápasů, nedávno mě ale kolegové v live chatu přesvědčili, ať zkusím i počty zabití. V čisté hře (mapě) bez zvratů bude menší počet zabití, což často bookmaker v kurzech úplně nezohlední, a tak jsem několikrát chytl hezčí kurz, než který se nabízel na výhru favoritů.

Sázkové kanceláře vypisují dost možností, které si vsadíme na základě podobných až stejných předpokladů. Domnívám se, že to je kvůli tomu, aby u sázkařů došlo k únavě z rozhodování (decision fatigue, ego depletion). O tom ale někdy příště. Prozatím: mistr vybere z nabídky opravdu to nejlepší.

ČTĚTE TAKÉ:
Sázení na Counter-Strike: Global Offensive (1.díl - historie, pravidla, možnosti sázení)

Když jsou ztráty větší

Strategie, které přesáhnou únosnou úroveň ztrátovosti, by měly být zcela vyřazeny. Alespoň dle mého názoru. Nabízí se další možnosti.

  • Dát si přestávku

I přestávka může být řešením. Výše jsem zmínil únavu z rozhodování, což je psychologicky dokázaný fenomén. Mimochodem, právě kvůli němu jsou sladkosti a návykové zboží v supermarketech až u pokladny, kam se dostaneme teprve po projití celého obchodu; Únava z rozhodování může být jedním z problémů chronických sázkařů a přestávka to může vyřešit. Pokud to vyřeší, nechť se přestávka stane pravidelným rituálem.

  • Začít sázet jiný sport

Z tradičních sportů nabízí i české sázkovky pestrou škálu příležitostí. Většina nevyžaduje odborné vzdělání ani osobní zkušenost s daným sportem.

  • Jiný přístup a zásady

Sám jsem dříve sázel jenom živé zápasy, nyní některé příležitosti vezmu i předzápasově. Na to je vhodné si projít tabulku a historii obou týmů, zjistit, kteří hráči nenastoupí atp. Takový průzkum některým jenom-live sázkařům možná trošku chybí.

Také jsem si vytvořil zásadu, že když tým nevidím dlouho hrát, budu ho zezačátku pouze sledovat a zjistím, v jaké je formě. Na historické úspěchy se nedá vždy spoléhat. Mít pevná pravidla není na škodu, mohou způsobit prošvihnutí několika dobrých příležitostí, ale zachránit před daleko více chybami.

  • Pomoc

Jeden velký stratég kdysi řekl, že každý válečník musí poznat, jak daleko si může dovolit zajít. Někdy je třeba si říct stop. S něčím takovým je možné získat pomoc například na Gamblingtherapy.

Závěr

Chtěl bych, aby si z tohoto článku čtenář odnesl, jak je důležité mít přehled o ziscích a ztrátách z dlouhodobého horizontu a občas si dát přestávku. Při správném vypsání kurzů by sázení nemělo být příliš ztrátové. Na každého člověka ale působí řada psychologických vlivů, jako je revenge betting, navyšování částek při euforii z dobrého tiketu, únavu z rozhodování a další, mezi které patří i tendence k odmítání sebekritiky, která nám může zabránit v objektivním zhodnocení výsledků a následně – jak moc se nám sázení vyplatí / nevyplatí, pokud o ní nevíme. Posouzení smyslu sázení spočívá na každém z nás.

ČTĚTE TAKÉ:
Srovnání bonusů sázkových kanceláří 2020

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!
Máte názor k článku nebo události?
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže

Váš názor

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Search