vcer43 |
1. 9. 2013 14:00 Upraveno: 23. 2. 2017 18:19

Psychologie sázení – Nástrahy subjektivních přesvědčení

Dnes se budeme bavit o lidské tendenci chránit naše momentální názory (které jsou ne vždy správné a ne vždy pocházejí ze správných zdrojů). Nejen u sázení platí, že informace, které jsme (subjektivně) zpracovali a interpretovali, jsou nám blízké a drahé. Čím emocionálně hlubší daný názor je, tím reálnější se tato nástraha stává.

Dnes se budeme bavit o lidské tendenci chránit naše momentální názory (které jsou ne vždy správné a ne vždy pocházejí ze správných zdrojů). Nejen u sázení platí, že informace, které jsme (subjektivně) zpracovali a interpretovali, jsou nám blízké a drahé. Čím emocionálně hlubší daný názor je, tím reálnější se tato nástraha stává.

Pochopit příčinu je jednoduché. Jelikož jsou pro nás tyto věci důležité, a mohou dokonce definovat to, kým jsme, nechceme, aby se ukázalo, že náš názor byl špatný. Pokud zjistíme, že jsme se mýlili, často se vnitřně budeme cítit nepohodlně a může se také zhoršit názor okolí na naši osobu. Většina lidí takový scénář opravdu nechce riskovat.

Subjektivní přesvědčení v sázení

Běžným příkladem může být třeba fanoušek nějakého klubu (např. FC Liverpool), který klub miluje snad víc než vlastní rodinu. Tento přístup ale při sázení není dobrý, protože pokud budete k nějakému klubu emocionálně vázaní, budete až příliš často sázet na jeho výhru – budete tak ale činit kvůli emocím, nikoliv kvůli provedené analýze. Budete přikládat příliš velkou váhu dovednostem jednotlivým hráčů, trenéra nebo třeba realizačního týmu. Naopak soupeře budete často podceňovat, takže si jistě umíte představit, jak to celé dopadne.

Nezáleží na tom, jestli milujete FC Liverpool nebo nějaký jiný klub. Když sázíte peníze na výsledek fotbalového utkání, musíte zapomenout na osobní sympatie. Musíte se rozhodovat jedině na základě faktů, které získáte díky kvalitně provedené předzápasové analýze.

Ovlivnění ale nemusíte pramenit pouze z osobních sympatií vůči konkrétnímu týmu. Původcem mohou být například i média (ať už celostátní nebo regionální). Například v Brazílii jsou lidé doslova krmeni propagandou ohledně národního fotbalového týmu. Na internetu kolují nejrůznější sestřihy nejlepších individuálních akcí hráčů brazilského týmu atd. Tyto věci mají tendenci se vkrást do podvědomí lidí. Právě proto byste se těmto vlivům měli bránit.

100 Kč tento tip vyhrává 270 Kč

Získejte 300 Kč zdarma za registraci u Tipsportu

Vsadit

Kdo myslíte, že zvítězí?

Lincoln Red Imps vote icon Vikingur Gotu

Dalším příkladem toho, jak můžeme špatným způsobem interpretovat informace, je americký fotbal. Pokud se expertů na tento sport zeptáte, co je podle nich základem úspěchu, většina vám odpoví, že základem je vždy dobrá obrana. To může být částečně přesné. Nicméně pokud strávíte alespoň 20 sekund dalším analyzováním, jaksi si uvědomíte, že tým musí mít kvalitu k tomu, aby skóroval. Ignorovat tento aspekt by bylo nanejvýš hloupé.

Jak se nástraze subjektivního přesvědčení bránit?

Kdybychom se trochu zapřemýšleli, napadla by nás spousta dalších příkladů. Pokud jsme emocionálně zaujatí (fanoušek týmu) nebo nějakou informaci slyšíme pořád dokola, máme tendenci ji přijmout. A dál o ní nepochybujeme – chráníme ji.

To je ale chyba. Abyste dosáhli v sázení maximálního zisku, musíte veškeré emoce odložit stranou. Měli byste se rozhodovat pouze na základě vámi provedené předzápasové analýzy. Názory expertů se hodí, ale rozhodně byste je neměli považovat za dogmata – i když je třeba slyšíte pořád dokola.



Máte názor k zápasu? Můžete se podělit s jinými čtenáři níže

Zatím bez komentáře

Zatím bez komentáře


Váš názor

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top autoři

Poměr výher: 80.0 %

Avatar uživatele Stupesak

Poměr výher: 80.0 %

Avatar uživatele Honza

Poměr výher: 55.8 %

Top zápasy

Reklama

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!

TIPY zdarma do emailu!
Search