Přihlášení:

20 + 13 =

Menu
Logo týmu Třinec
Extraleague | 17:00 - zítra
Logo týmu Vítkovice
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Kärpät
SM Liiga | 17:30 - zítra
Logo týmu KooKoo Kouvola
Náš tip:
1
1X2
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Liberec
Extraleague | 18:00 - 26. 10.
Logo týmu Olomouc
Náš tip:
2
SBR
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Botafogo
Serie A | 00:00 - zítra
Logo týmu Corinthians
Logo týmu NY Rangers
NHL | 01:00 - zítra
Logo týmu San Jose
Logo týmu Toronto
NHL | 01:00 - zítra
Logo týmu Los Angeles
Logo týmu Ufa
KHL | 16:00 - zítra
Logo týmu Togliatti
Logo týmu Doxa Katokopia
1. Division | 17:00 - zítra
Logo týmu Larnaca AEK
Logo týmu Slovensko 20
Extraliga | 17:00 - zítra
Logo týmu Banská Bystrica
Logo týmu Jukurit Mikkeli
SM Liiga | 17:30 - zítra
Logo týmu TPS Turku
Logo týmu Lukko Rauma
SM Liiga | 17:30 - zítra
Logo týmu Jyp Jyväskylä
Logo týmu Lahti Pelicans
SM Liiga | 17:30 - zítra
Logo týmu Ässät Pori
Logo týmu Tappara Tampere
SM Liiga | 17:30 - zítra
Logo týmu Saipa
Logo týmu Sparta Praha
Extraleague | 18:20 - zítra
Logo týmu Plzeň
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Eliteserien | 18:30 - zítra
Logo týmu Sapsborg Sparta
Logo týmu Kongsvinger
Eliteserien | 18:30 - zítra
Logo týmu Stjernen
Logo týmu Lorenskog
Eliteserien | 18:30 - zítra
Logo týmu Manglerud

Value betting – Příručka pro začátečníky

1. 4. 2015 14:00, upraveno: 25. 2. 2017 19:49
autor: vcer43
Value betting je poměrně nový koncept založený na předpokladu, že některé týmy jsou bookmakery přeceňované či naopak podceňované. Mezi fanoušky a odpůrci tohoto konceptu se vedou sáhodlouhé debaty, nicméně dlouhodobé výsledky mluví jasně – value betting v dlouhodobém měřítku funguje. Pokud byste tímto způsobem postupovali pouze krátkodobě, je možné, že jen bookmakerům nasypete do kapes své těžce vydělané peníze, nicméně v dlouhodobém měřítku je value klíčem k úspěchu.
Value betting
Pokud si vsadíte 1x za měsíc, nejspíš vám bude celkem jedno, že kurz je například o 0,05 nižší…

Základní informace o Value bettingu

Abyste pochopili koncept value bettingu, musíte nejprve pochopit to, jak obecně funguje sázkový trh. Pravděpodobně nejlepším příkladem v tomto případě bude hod mincí. Všichni víme, že když si hodíme mincí, může hod dopadnout dvěma způsoby – buď padne panna nebo orel. Pravděpodobnost každého výsledku je tím pádem 50 %. Jestliže 50% pravděpodobnost převedeme na kurzy, dostaneme decimální kurz 2,00. Takový je férový kurz. Pokud si 100x hodíte mincí, teoreticky by měla 50x padnout panna a 50x orel. V reálném světě sice bude vždy existovat odchylka, která se bude se vzrůstajícím počtem hodů zmenšovat, ale ať už tak či onak, po velkém množství hodů skončíte prakticky na nule.

Pokud to s kurzovým sázením myslíte vážně, zapojte se do školního kurzu – 24 lekcí

Představte si dva chlápky, kteří si vsadí po částce $50 na nějaký zápas. Jeden z nich prohraje $50… dostane ten druhý $100? Ne. Kdyby tomu tak bylo, sázková kancelář by z dané sázky neměla žádný zisk a jistě dobře víte, že každý podnikatel cílí na zisk (který je v odvětví sportovního sázení poměrně vysoký, což vysvětluje velké množství nově vznikajících sázkovek).

Sázková kancelář vám tím pádem na hod mincí nabídne kurz třeba 1,90. V takové situaci by jeden hráč prohrál $50 a druhý by vyhrál $95, takže sázkovce by zbyl zisk (provize) ve výši $5 z každé sázky. Nyní si představte, že si hodíte mincí třeba 100x. Vaše celková investice bude činit $5 000 a očekáváte, že vyhrajete 50x. Nicméně místo toho, abyste tak skončili na nule, díky nižšímu kurzu skončíte v mínusu.

Ikona týmu Botafogo
Anketa: kdo myslíte, že zvítězí?
Ikona týmu Corinthians
100 Kč na tento typ vyhrává 270
Získejte 1.000 Kč na tuto sázku zdarma!
Možná se teď chytáte za hlavu a říkáte si, že už nikdy nebudete sázet. Takový přístup je však chybný, protože někdy se sázkovky spletou a vy toho můžete využít. Navíc jsme se například v článku Strategie sázení – I 55% úspěšnost vám vydělá hodně peněz bavili o tom, že vydělat sázením není až tak těžké – pokud ovšem splníte všechny příslušné podmínky a budete k sázení přistupovat opravdu vážně.

Jak to doopravdy funguje?

Pojďme si nyní celou situaci převést do kontextu reálného sázení. Sázkové kanceláře si najímají ty nejlepší experty, kteří následně na základě velkého množství dat a statistických modelů předpovídají pravděpodobnosti konkrétních výsledků jednotlivých zápasů. Dojdou tak k nějaké procentuální pravděpodobnosti, kterou následně převedou do formátu decimálního kurzu. To by byl férový kurz. Nicméně z něj si sázkovka několik % vezme pro sebe, takže výsledný nabízený kurz bude o něco nižší.

ČTĚTE TAKÉ:
Proč většina sázkařů nakonec prohraje?

Pokud si vsadíte 1x za měsíc, nejspíš vám bude celkem jedno, že kurz je například o 0,05 nižší… nicméně pokud sázíte často, tyto malé rozdíly se postupem času nasčítají a dají dohromady poměrně výraznou sumu. Nyní se asi (možná znovu) začínáte škrábat na hlavě. Je dobře známo, že většina sázkařů končí v mínusu. Jestliže mezi ně (většinu) nechcete patřit, jednoduše musíte dávat pozor ohledně toho, na jaké zápasy (a s jakými kurzy) sázíte. Ideálním postupem je, si vytvořit několik účtů u různých online sázkovek a následně si vždy vsadit u sázkovky, která nabízí nejlepší kurz. Výhodné kurzy (a skvělé bonusy) jednoduše najdete za pomoci našeho vyhledávače nejvýhodnějších kurzů.

Nyní se pomalu dostáváme k bodu, ohledně kterého se vedou nejbouřlivější debaty. Jak určit, zda se v daném kurzu nachází value a zda je tedy dobré si vsadit? Pro účely tohoto příkladu budeme pracovat se sázkovou příležitosti, která má 3 možné výsledky, tedy například s klasickým fotbalovým zápasem (výhra domácích, remíza, výhra hostů).

Řekněme, že Chelsea hraje doma proti Evertonu a na její výhru je vypsán kurz 1,20 (což je obvyklý kurz na domácí zápasy Chelsea proti soupeřům nepatřícím do top 6 Premier League). Kurz 1,20 jednoduše znamená, že Chelsea má podle sázkovek šanci na výhru přesně 83,33 %. Chelsea je v našem příkladě nejsilnějším týmem ligy, nemá žádné zraněné hráče a funguje jako dobře promazaný stroj. Naopak Everton má několik zraněných hráčů a je i ve výsledkové krizi. Vyplatí se sázet?

Oponenti value bettingu by okamžitě řekli, že se jedná o velice dobrou příležitost k dosažení 20% zisku. Nejspíš by ještě dodali něco jako „Peníze bezpečné jako v bance, ale dostanete 20% úrok za 90 minut!“ Zastánce value bettingu by však odpověděl větou jako „A sázel bys na Chelsea, kdyby na ni byl kurz 1,01 a ne nabízených 1,20? Jedno procento je za 90 minut pořád dobré, ne?“ Hmm… pokud chcete sázet na tak nízké kurzy, musíte si uvědomit jednu věc. Řekněme, že si vsadíte s kurzem 1,20 – v takovém případě musíte mít minimálně 5 po sobě jdoucích úspěšných tipů, abyste si následně mohli dovolit jednu prohru. Vsadíte-li $100, dosáhnete s kurzem 1,20 zisku ve výši $20. Pokud prohrajete byť jen jednu sázku z pěti, budete v konečném součtu v mínusu.

Nyní se podívejme na historické výsledky zápasů Chelsea proti Evertonu na Stamford Bridge. Posledních pět zápasů skončilo 2x výhrou domácích a 3x remízou. Everton sice má problémy, ale kurz 1,20 je až příliš nízký na to, abyste riskovali. O dost zajímavěji se jeví kurz 10,00 na výhru Evertonu nebo kurz 4,50 na remízu…

Shrnutí

Musíte si uvědomit, že value znamená to, že kurz je vyšší, než by podle vás měl být. Pokud budete mít sázkovou příležitost, u které podle vás tým A vyhraje v 50 % případů – a je na něj zároveň vypsán kurz 2,20 – našli jste value. Pokud je váš odhad korektní, bookmaker se spletl a vy (v dlouhodobém měřítku) vyděláte.

Pokud se sázením teprve začínáte, měli byste se na nabízené kurzy soustředit stejně pozorně jako na samotný výsledek. Někdy si sice můžete být (skoro) jistí tím, že tým A porazí tým B, nicméně pokud je na výhru týmu A nabízen velice nízký kurz, value zde nejspíš nenajdete. Raději věnujte chvíli času hledání jiné sázkové příležitosti – takové, která bude mít férové kurzy a nabídne vám pozitivní value.

ČTĚTE TAKÉ:
Live sázení – základní strategie, jak vydělat peníze

Máte názor k článku nebo události?
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže

Váš názor

pokertiplogo kurzovesazenilogo casinohralogo
Search

Pro poslání analýzy musíte být přihlášen.

Pro pokračování musíte vyplnit všechna pole