Přihlášení:

20 − 6 =

Menu
Logo týmu Vítkovice
Extraleague | 17:00 - dnes
Logo týmu Liberec
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Alavés
Primera Divisio.. | 13:00 - zítra
Logo týmu Valencia FC
Logo týmu Brno
1. liga | 16:00 - zítra
Logo týmu Liberec
Logo týmu Betis Sevilla
Primera Divisio.. | 16:15 - zítra
Logo týmu Sevilla
Logo týmu Leganes
Primera Divisio.. | 18:30 - zítra
Logo týmu La Coruna
Logo týmu Watford
Premier League | 18:30 - zítra
Logo týmu West Ham
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Las Palmas
Primera Divisio.. | 20:45 - dnes
Logo týmu San Sebastian Real
Náš tip:
0
1X2
Logo týmu Nice
Ligue 1 | 20:45 - dnes
Logo týmu Montpellier
Náš tip:
2.5
UO
Náš tip:
0
1X2
Logo týmu Caykur Rizespor
Super League | 17:00 - dnes
Logo týmu Kayserispor II
Náš tip:
0
1X2
Logo týmu Zlín
Extraleague | 17:30 - dnes
Logo týmu Chomutov
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Trenčín
Extraliga | 18:00 - dnes
Logo týmu Žilina
Náš tip:
4.5
UO
Logo týmu Martin
Extraliga | 18:00 - dnes
Logo týmu Zvolen
Náš tip:
4.5
UO
Logo týmu Karlovy Vary
Extraleague | 18:00 - dnes
Logo týmu Pardubice
Náš tip:
X2
DS
Logo týmu Hradec Králové
Extraleague | 18:00 - dnes
Logo týmu Olomouc
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Sandhausen
2. Liga | 18:30 - dnes
Logo týmu Braunschweig
Náš tip:
0
1X2
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu SC Curych
Nationalliga A | 19:45 - dnes
Logo týmu Fribourg
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Laval
Ligue 2 | 20:00 - dnes
Logo týmu Bourg
Náš tip:
0
1X2
Logo týmu Niort
Ligue 2 | 20:00 - dnes
Logo týmu Red Stars
Náš tip:
0
1X2

Faktory, které ovlivňují výkony na novém stadionu

3. 10. 2016 11:27, upraveno: 3. 10. 2016 11:28
autor: LadyAmbientte
prvním díle této série jsme se přišli na to, že nový stadion má na výkon fotbalových týmů zásadní vliv. Někdy pozitivní, ale často také negativní. V tomto článku podrobněji analyzujeme tři klíčové faktory, které ovlivňují, na jakou stranu se výkony přikloní.

(Ne)znalost domácího hřiště

Jedním z hlavních faktorů výhody domácího hřiště je, že hráči svoje hřiště znají a tudíž se na něm cítí bezpečně. Marginální výhoda známého prostředí se potom odráží v lepších výkonech a potažmo i v lepších výsledcích. Když se tým přestěhuje na nový stadion, hráčům pochopitelně nějakou dobu trvá, než si zvyknou.

Stejně jako je třeba zvyknout si na nový vzhled stadionu a rozpoložení šaten, musí se hráči přizpůsobit novému hřišti, nové předzápasové rutině a v závislosti na položení stadionu také na dojíždění. I když nový stadion bude poskytovat moderní zařízení, o kteréms se hráčům doposud ani nezdálo, může a často skutečně eliminuje míru obeznámení hráčů s tímto prostředím. To je nejspíše důvod, proč Southampton, Leicester a Arsenal po změně stadionu zpočátku tápaly.

Fotbalové týmy si samy mohou rozhodnout, jaký typ povrchu bude použit (v současné době týmy většinou volí povrch s částí syntetického trávníku Desso GrassMaster) a také jak velké bude jejich hřiště. Pravidla Premier League udávají, že hřiště musí být 90 – 120 metrů dlouhé a 45,5 – 90 metrů široké.

Přechod Arsenalu z Highbury (100 m × 67 m) na Emirates (105 m × 68 m) je stejný jako přechod West Hamu z Upton Parku (100 m × 64 m) na London Stadium (105 × 68 m). Zajímavé je, že každý tým, který jsme analyzovali v předchozím článku, při stěhování na nový stadion zvolil větší velikost hřiště.

Ikona týmu Betis Sevilla
Anketa: kdo myslíte, že zvítězí?
Ikona týmu Sevilla
100 Kč na tento typ vyhrává 270
Získejte 500 Kč na tuto sázku zdarma!
Čím je hřiště větší, tím více prostoru mají trenéři k zavedení expanzivního stylu přihrávek. Hráčům však může zvykání déle trvat, což v mezidobí často vede k horším výsledkům.

Fanoušci

Fanoušci Leicesteru City při slavení gólů v sezóně 2015/16 vždycky způsobili malé zemětřesení. Ale skutečně je více fanoušků a více hluku při zápasech předpokladem pro lepší výsledky?

Četné studie HFA naznačují, že pro zvyšování výkonů týmu fanoušci nejsou zase tak důležití. Mnohem důležitější je údajně právě seznámení se stadionem a úroveň testosteronu, který se do krve začne vyplavovat mnohem dříve, než fanoušci na stadion dorazí (testosteron by se mohl vyplavovat kvůli primitivním pudům bránit svoje teritorium).

Více fanoušků a hlasitější skandování nemohou týmu, který se nedávno přestěhoval na nový stadion, nijak zvlášť pomoci. Mohou však přispět k poklesu výkonu, k čemuž dále přispívají rozhodčí a hráči druhého týmu – tedy něco, z čehož by domácí strana měla mít spíše prospěch.

Vliv davu na udělení trestu rozhodčím je ve fotbale zásadní. V Premier League sezóně 1992/93 bylo uděleno 1158 trestů domácímu týmu a pouze 687 trestů týmu hostů. Otázkou je, zdali na rozhodčí má vliv počet fanoušků nebo atmosféra, kterou vytvářejí?

ČTĚTE TAKÉ:
Mohou fotbalisté zopakovat skvělý výkony i v nadcházející sezóně?

Ve fotbalu se zvyšuje přítomnost korporací. Někteří fanoušci jsou kritizováni a označováni hanlivým slovem „gaučáci“. Jedná se o sedící fanoušky, kteří pojídají párky a málo fandí. Problém se sedícími diváky má třeba West Ham. Věrní fanoušci kritizovali fanoušky nové, kteří dávali přednost právě sezení a občerstvování. Hammers tedy London Stadium téměř zdvojnásobili kapacitu, ale obětovali lepší atmosféru z Upton Parku.

Finance

Nový stadion je neuvěřitelně nákladná záležitost. Arsenal náklady na Emirates ještě nějak vstřebal, ale Manchester City, Swansea a West Ham museli těžit z financování vládních projektů. Finanční úpravy na pokrytí výstavby nového stadionu v hodnotě řekněme 390 milionů liber je pochopitelně jedním z hlavních faktorů, které mohlo v posledních letech ovlivnit výkon Arsenalu.

Ačkoliv práva na pojmenování stadionu a zvýšení ceny vstupenek může finanční ránu trošku zmírnit, kluby často musí přistoupit i k šetření peněz na přestupy. To pak snižuje jejich celkovou výkonnost a brání v konkurenceschopnosti.

Srovnání peněz, které po přestěhování na Emirates na přestupovém trhu utratil Arsenal a jeho hlavní soupeři, poukazuje na hlavní důvod, proč tento tým v posledních letech nebyl schopný navázat na své předchozí úspěchy. Gunners od roku 2006 na přestupech utratili 436 milionů liber, zatímco Manchester City 1,09 miliardy liber, Chelsea 790 milionů liber, Manchester United 746 milionů liber a Liverpool 674 milionů liber. Arsenal má taktéž nejnižší čisté celkové výdaje v hodnotě 157,5 milionu liber.

I toto může být hlavním důvodem, proč týmy jako Manchester City, Leicester, Swansea a Hull výhody nových stadionů plně využívají – nemusí totiž řešit problémy s financemi. Naopak Arsenal a Southampton, oba trpící poklesem formy by se mohli po finančním vzpamatování zase dostat na koně.

Minimální platby na vládou financovaném stadionu Swansea prakticky pomohly v postupu do Premier League. Než se Leicester v roce 2010 dostal do Premier Legaue, dostal finanční injekci v hodnotě 140 milionů liber, které utratil za hráče. Od té doby jsme byli svědky jejich výrazného zlepšení, které vyvrcholilo výhrou titulu Premier League v minulé sezóně. Zpočátku však na stadionu King Power značně bojovali.

Úspěch Manchester City byl navíc do značné míry výsledkem jejich převzetí a obrovské finanční investice, která s obchodem přišla ruku v ruce.

Stojí nový stadion za to?

Existuje mnoho faktorů, které mohou mít vliv na výkon týmu po přestěhování na nový stadion. Zatímco (ne)znalost a atmosféra mohou zásadním způsobem přispívat k poklesu formy na domácím hřišti, musíme zvažovat také důsledky financí. Fotbalové týmy si těchto faktorů určitě jsou vědomy, ale stále jsou přesvědčeny, že změna stadionu stojí za to. Důvod je zřejmý – ačkoliv zpočátku si týmy nemusí vést zrovna moc dobře, po čase se síly zase vyrovnají a pak mají příležitost k dalšímu expandování.

V tomto článku jsme použili analýzu více jak 30 týmů Premier League, které v anglickém fotbale v uplynulých 25 letech změnily stadion. Bude zajímavé sledovat, jak bude hrát po zbytek sezóny West Ham United a zdali se týmy, které v následujících letech budou měnit stadion, také budou potýkat s problémy.

Zdroj: Pinnacle Sports

Máte názor k článku nebo události?
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže

Váš názor

pokertiplogo kurzovesazenilogo casinohralogo
Search

Pro poslání analýzy musíte být přihlášen.

Pro pokračování musíte vyplnit všechna pole