Přihlášení:
Menu
Náš tip:
2
1X2
Náš tip:
1
1X2 (1.pol.)
Logo týmu Bohemians 1905
1. liga | 17:00 - zítra
Logo týmu Ostrava Baník
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu České Budějovice
1. liga | 17:00 - zítra
Logo týmu Olomouc
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Molde FK
Tippeligaen | 20:15 - zítra
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Náš tip:
2.5
UO
Logo týmu Karviná FC
1. liga | 14:30 - 21. 07.
Logo týmu Liberec
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Slovácko 1. FC
1. liga | 17:00 - 21. 07.
Logo týmu Slavia Praha
Náš tip:
2
1X2
Náš tip:
1
1X2
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
1. Division | 16:00 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
1. Division | 17:00 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Logo týmu Opava
2. liga | 18:00 - dnes
Logo týmu Vlašim
Logo týmu Tammeka Tartu
Meistriliiga | 18:00 - dnes
Logo týmu Flora Tallin
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Meistriliiga | 18:30 - dnes
Logo týmu Kalju Nomme JK
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Tippeligaen | 19:00 - dnes
Logo týmu Odd Grenland
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Primera Divisio.. | 20:00 - dnes
Logo týmu Newell's
Logo týmu Avai Florianopolis
Serie B | 00:00 - zítra
Logo týmu Ceará
Logo týmu Belgrano
Primera Divisio.. | 00:00 - zítra
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Logo týmu Rosario
Primera Divisio.. | 02:00 - zítra
Logo týmu Sarmiento
Logo týmu Coritiba
Serie B | 02:30 - zítra
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí

Asymetrie výsledků: Úspěch vs. neúspěch v sázení

30. 6. 2022 10:00, upraveno: 11. 6. 2022 16:02
autor: Lipo

Získej BONUSY za registraci ZDARMA!

Kancelář Bonus za vklad Bonus zdarma Získat bonus
blankTipsport 50.00050000 + 500500 Získat
blankBetano 1.0001000 - Získat
blankFortuna 6.0006000 + 600600 Získat
blankSazkabet 9.5009500 + 500500 Získat
Asymetrické výsledky nastávají, když je potenciální zisk mnohem větší než ztráta. Jak tedy fungují a proč jsou v sázení důležité? V tomto článku získáte odpověď.
co-je-dobra-sazka
Dobrá sázka není vždycky ta, která vyhrává.

Co jsou to asymetrické výsledky?

Když má výsledek události dvě možnosti, asymetrický výsledek nastává tehdy, je-li potenciální výhoda (potenciál výdělku nebo výnosu) mnohem větší než nevýhoda.

Například osoba, která se pokouší natočit virální video, zpravidla buď zcela selže, což způsobí ztrátu kapitálu investovaného do vytvoření obsahu, nebo uspěje a dosáhne obrovského zisku v podobě příjmů a sledovanosti tvůrce na sociálních sítích.

Pokud se video nestane virálním, tvůrce ztratí jednu jednotku užitku (malé náklady na vytvoření videa), pokud uspěje, získá potenciálně neomezené částky. Šance, že video uspěje, je sice jen jedna ku tisíci, ale zisk z úspěchu převyšuje náklady na neúspěch o více než tisíc.

V tomto případě, i když je šance na úspěch nepatrná, je pro tvůrce stále optimální obsah vytvořit, protože zisk z jednoho úspěchu vysoce převyšuje náklady i tisíce neúspěchů. Autor, obchodník a statistik Nassim Taleb se tématu asymetrických výsledků věnoval podrobně:

„Nezáleží na tom, jak pravděpodobné je, že se událost stane, ale na tom, kolik se vydělá, když se stane. Na tom, jak často se zisk dostaví, nezáleží; důležitá je velikost výsledku.“ – Nassim Taleb, Fooled by Randomness (Oklamání náhodou)

Proč se honíme za úspěchem při sázení?

Asymetrický výsledek našeho tvůrce obsahu v některých ohledech odráží výsledek potenciálního sázkaře. Je obtížné najít úspěšnou strategii nebo model sázení a při honbě za životaschopným přístupem se ztratí čas a prostředky (konkrétně peníze).

Výhra z nalezení udržitelné výhody, modelu nebo strategie je však obrovská – potenciální příjem mnohem větší než náklady na každý neúspěch dohromady. Za šanci na velký průlom, který přináší dlouhodobější sázkový úspěch, se pravděpodobně vyplatí malé zásahy.

„Longshoty“

Strategií, která se do značné míry opírá o asymetrické výsledky, je strategie sázení na longshoty. Ze samotné podstaty sázení na sázky s nízkou pravděpodobností vyplývá, že sázející chce vydělat velmi podobným způsobem, jaký popisuje Nassim Taleb.

Čeká na značnou výhodu, která se potvrdí tím, že nastane vzácná událost. Tento přístup se příliš neliší od přístupu, který zvolili někteří z těch, kteří shortovali hypoteční bublinu. Taleb tyto události označuje jako „černé labutě“.

Je logické hrát loterii?

Loterie jsou ultimátním „longshotem“ a dokonalým příkladem sázky se zápornou očekávanou hodnotou. Racionální sázkař ví, že nákup losu je ztrátový. Pokud se prodá 10 milionů losů v hodnotě 1 EUR na loterii s jedinou výhrou 8 milionů EUR, pak očekávaný výnos z každého 1 EUR utraceného za losy je 0,8 EUR a očekávaná ztráta je 0,2 EUR.

Tato rovnice však nezohledňuje užitečnost každého výsledku pro účastníka. Je pravděpodobné, že 1 € má pro účastníka malý nebo žádný užitek, zatímco 8 milionů € je tak velká částka, že má pro něj téměř neomezený užitek.

Klesající výnosnost velkých částek peněz je široce studovaný jev, takže pro některé účastníky bude 8 milionů EUR představovat stejný užitek jako 12 milionů EUR.

Obě částky jsou pro většinu lidí nepředstavitelně velké peníze, které mohou vlastnit, a poskytují tak obrovský užitek, že rozdíl 4 milionů eur je zanedbatelný. Pokud by jackpot skutečně činil 12 milionů eur (což by pro takového účastníka klidně mohl být), měl by každý tiket kladný očekávaný výnos a bylo by logické hrát.

Čtěte
Matched betting – jistý příjem ze sázení

Užitek z loterie

Výsledek Pravděpodobnost Návratnost (euro) Změna užitku (jednotky)
Prohra 99,9999% -1 -0,000001
Výhra 0,00001% +8 000 000 +100

Jak je vidět z tohoto teoretického příkladu, účastník ztrácí zanedbatelné množství užitku při ztrátě 1 EUR, což je tak malá částka, že je téměř nepostřehnutelná. Výhra však přináší řádově větší užitek. To samozřejmě zanedbává užitek získaný z radosti ze samotné hry v loterii. Z čistě peněžního hlediska nedává hraní loterie smysl, nicméně z hlediska užitku může být sázení na extrémně vzácnou událost pro účastníka překvapivě logické.

Riziko krachu a asymetrické výsledky

V situaci, kdy spoléháte na vysoce pozitivní výsledek z řady událostí s nízkou pravděpodobností úspěchu, je pro sázejícího nejdůležitější zůstat ve hře.

To je částečně důvod, proč je pro úspěšné sázkaře nesmírně důležitá vhodná strategie sázení. Taleb uvedl příklad, když předal radu, kterou dostal od jednoho obchodníka: „podstupte všechna možná rizika, ale ujistěte se, že zítra budete ve hře“.

Při snaze vymyslet ziskovou strategii sázení je pro sázkaře nejdůležitější vyhnout se riziku krachu.

Zvláště když pracujete s nestálými výsledky. Ať už se jedná o sázení na longshoty, nebo o pokus o vytvoření udržitelné strategie, sázkař se musí umístit tak, aby z toho měl prospěch, aniž by riskoval, že bude zcela vyřazen ze hry. Bez kapitálu není možné profitovat, když vzácná událost nastane.

Pokud tedy chcete, kupte si los, ale nevyprazdňujte kvůli nim svůj bankovní účet.

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!
Máte názor k článku nebo události?
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže

Váš názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

TIPY zdarma do emailu!

Infikuj se jako první!

TIPY zdarma do emailu!
TOP10SportSites
Search