Přihlášení:

sixteen + ten =

Menu
Logo týmu Sparta Praha
1. liga | 19:00 - zítra
Logo týmu Opava
Náš tip:
1
1X2 (2.pol.)
Logo týmu Příbram
1. liga | 17:00 - zítra
Logo týmu Teplice
Náš tip:
0
1X2
Logo týmu Liberec
1. liga | 17:00 - zítra
Logo týmu Karviná FC
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Zlín
1. liga | 17:00 - zítra
Logo týmu Mladá Boleslav
Náš tip:
0
1X2
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Znojmo
2. liga | 19:00 - dnes
Logo týmu Varnsdorf
Náš tip:
1.5
UO
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Flora Tallin
Meistriliiga | 18:30 - dnes
Logo týmu Tulevik Viljandi
Náš tip:
4.5
UO
Logo týmu Bohemians Dublin
Premier League | 20:45 - dnes
Logo týmu Bray Wanderers
Náš tip:
1.5
UO
Logo týmu Criciúma EC
Serie B | 00:15 - zítra
Logo týmu Londrina
Náš tip:
0
1X2
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Basel FC
Super League | 19:00 - zítra
Logo týmu St. Gallen
Náš tip:
1
1X2 (2.pol.)
Logo týmu Juventude
Serie B | 21:30 - zítra
Logo týmu CRB Maceio
Náš tip:
0
1X2
Náš tip:
1.5
UO
Logo týmu Boa Viagem EC
Serie B | 00:00 - 22. 07.
Logo týmu Ponte Preta
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Nagoja
J League | 11:00 - 22. 07.
Logo týmu Hiroshima
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Olomouc
1. liga | 18:00 - 22. 07.
Logo týmu Slavia Praha
Náš tip:
2
1X2
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Santos Laguna
Primera Divisio.. | 01:00 - 23. 07.
Logo týmu Lobos BUAP
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Legia Warszawa
Champions Leagu.. | 20:45 - 24. 07.
Logo týmu Trnava
Náš tip:
1
1X2

Hvězdní hráči: Jak velký je jejich dopad na výsledek utkání?

5. 2. 2016 16:46, upraveno: 24. 2. 2017 11:19
autor: LadyAmbientte
Fotbalisté světové třídy jsou extrémně nadaní, velmi dobře placení a po celém světě uctíváni oddanými fanoušky. Tyto hvězdy si přitom mohou dovolit jen prvotřídní týmy (alespoň v době největšího rozkvětu každé hvězdy). Otázkou tedy je, jaký je dopad hvězd na celkové výsledky týmů? Odpověď vychází ze statistiky.
Hvězdní hráči: Jak velký je jejich dopad na výsledek utkání?
I když je fotbal týmová hra, na fotbalových výsledcích se hvězdní hráči často podepíšou.

Díky jednomu z našich čtenářů, který se nedávno zeptal na dopad výkonu hvězd na výsledky týmu, jsme si položili otázku, zdali lze měřit účinek hvězdného hráče na výkon týmu.

Vyhodnotit dopad každého hráče na výkon týmu se jako první podařilo japonskému autorovi Hirotsu a to za pomoci analýzy dat. Jelikož výzkum, který by zkoumal účinnost hvězdných hráčů na výkon týmu, úplně chybí, pokusili jsme se jejich dopad změřit statisticky.

Výběr správného kandidáta

Prvním krokem je samozřejmě volba hvězdného hráče. Pro naše potřeby jsme museli najít hráče, který stále hraje a ideálně vždy hrál s jedním jediným týmem. Okamžitě poté jsme zapomněli na Cristiana Ronalda a Lionela Messiho. I přestože tito hráči už několik let hrají ve stejných týmech a i přestože jsou na vrcholu své výkonnosti, chtěli jsme najít hvězdu, která hraje v týmu bez velké spousty dalších velkých hvězd. Naše oči se nakonec zastavily na AS Řím a Tottim.

Francesco Totti, který se narodil v roce 1976 v Římě, je ofensivní záložník/útočník a taktéž kapitán týmu AS Řím. V roce 1989 se připojil do mládežnického týmu AS Řím a od té doby v tomto klubu již zůstal. Jedná se – mimo jiné – i o vítěze titulu Serie A, dvou titulů Coppa Italie, dvou titulů Supercoppa Italiana a taktéž Světového mistrovství světa v roce 2006.

Ikona týmu Dukla Praha FK
Anketa: kdo myslíte, že zvítězí?
Ikona týmu Plzeň Viktoria
100 Kč na tento typ vyhrává 270
Získejte 500 Kč zdarma za registraci u Fortuny
Francesco Totti kromě toho získal několik individuálních ocenění, z nichž bylo asi nejvýznamnější zlatá kopačka z roku 2007. Za AS Řím odehrál nejvíce utkání v historii klubu a zároveň se stal jeho historicky nejlepším střelcem (v době psaní článku 244 gólů).

Získej 200 Kč od Fortuny, použij tento bonus kód: Dárek200

Suma sumárum, Totti je nedílnou součástí týmu AS Řím. Někteří lidé ho přitom považují za jeho nejdůležitější součást. Mezi sezónami 2005/06 a 2014/15 Totti nastoupil do 276 ligových zápasů z celkových 380.

Metoda

Jak jsme uvedli, hlavní otázkou, na kterou jsme se snažili odpovědět, bylo, jaký má Totti vliv na výsledky AS Řím. Abychom výpočty zjednodušili, zahrnuli jsme do nich pouze ligové zápasy.

Abychom definovali, zdali Totti AS Řím pomohl či nikoliv, zaměřili jsme se na tři statistiky: Počet bodů za zápas (kdy jsme při výhře přičetli 3 body a při remíze 1 bod), podíl vyhraných zápasů a podíl prohraných zápasů.

Porovnáme-li statistiky AS Řím při hře s Tottim a bez něj, zjistíme, že tento hráč má na tým pozitivní vliv. Pozitivní změnu lze zpozorovat například v poměru prohraných zápasů ve smyslu toho, že AS Řím s Tottim na palubě prohrává méně zápasů.

ČTĚTE TAKÉ:
Liga mistrů přinese nové vysílací časy a jedno střídání navíc

Nakonec jsme posoudili také čtyři Tottiho příspěvky – hrál jen část zápasu, hrál celý zápas, hrál zápas a v jeho průběhu byl vyměněný za jiného hráče, nehrál zápas a v průběhu zápasu do něj nastoupil.

Výsledky

Celkové statistiky ukazují na to, že Totti výsledky svého týmu ovlivnil. Kdykoliv hrál zápas, získal AS Řím pomyslných 0,118 bodů za utkání.

Výsledky pro zápasy, v nichž hrál celých 90 minut, však nejsou tak růžové. V těchto případech měl jeho tým o 0,203 bodů na zápas méně, vyhrál o 7,4% méně zápasů a prohrál o 5,5% více utkání. Toto bychom samozřejmě neměli chápat tak, že hvězdný hráč má na tým špatný vliv. Nejpravděpodobnějším scénářem je, že na hřišti zůstával déle v případech, kdy si jeho tým nevedl tak dobře.

To potvrzují i celkové pozitivní statistiky ze zápasů, během nichž byl v průběhu hry nahrazen jiným hráčem: o 0,36 více bodů na zápas, o 14,3% více výher a o 7,4 méně proher. V tomto případě je pravděpodobným důvodem to, že Totti byl v průběhu utkání s jasnou dominancí AS Řím stažen, aby se zbytečně nezranil.

Taktéž jsme se podívali na jeho statistiky v zápasech, do nichž přišel jako náhrada za jiného hráče až v průběhu utkání (pravděpodobně aby zachránil tým od krachu). Tyto zápasy neměly žádný velký vliv na body (pouze 0,09 bodů navíc), ale zato se o 7,8% zvedl počet výher a o 6,2% snížil počet proher.

Něco takového se však stalo pouze 18× za 10 sezón, takže v tomto ohledu statistiky nejsou zase tak spolehlivé. Tento vzorek by tak naše statistiky mohl negativně ovlivnit.

the-effects-of-the-star-players-table-1

Obrázek výše ukazuje statistiky během sezóny v rámci každého ze 4 zmiňovaných Tottiho příspěvků v utkání ( hrál jen část zápasu, hrál celý zápas, hrál zápas a v jeho průběhu byl vyměněný za jiného hráče, nehrál zápas a v průběhu zápasu do něj nastoupil).

Závěr

Abychom našli důkaz o vlivu hvězdného hráče na výkon týmu, snažili jsme se v článku výše aplikovat statistické techniky. Výsledky nám ovšem neposkytly prokazatelné důkazy ani o jedné z možností. To však neznamená, že hvězdní hráči jsou jenom placebo.

Jakýkoliv tým, který by měl Tottiho na palubě, by měl štěstí. Dokonce i když mu brzy bude 40 let, jedná se o jeden z největších italských fotbalových talentů. I přes nedostatek pevného statistického základu je z grafů výše jasně patrné, že Totti má na výsledek zápasu jasný vliv.

Zdroj: Pinnacle Sports

 

Máte názor k článku nebo události?
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže

Váš názor

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Search

Pro poslání analýzy musíte být přihlášen.

Pro pokračování musíte vyplnit všechna pole