Přihlášení:
Menu
Logo týmu Skelleftea AIK
Elitserien | 19:30 - dnes
Logo týmu Rogle BK
Náš tip:
4.5
UO
Logo týmu Barcelona FC
La Liga | 21:00 - dnes
Logo týmu Valencia FC
Náš tip:
0
1X2
Logo týmu Krylya Sovetov Samara
Premier League | 12:00 - dnes
Logo týmu Krasnodar FK
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
1. Division | 16:00 - dnes
Logo týmu Zakakiou AE
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Premier League | 16:30 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Premier League | 17:00 - dnes
Logo týmu Vorskla Poltava
Logo týmu Appolon Limassol
1. Division | 18:30 - dnes
Logo týmu Karmiotissa
Logo týmu Doxa Katokopia
1. Division | 18:30 - dnes
Logo týmu Limassol AEL
Logo týmu Rostselmash Rostov
Premier League | 18:45 - dnes
Logo týmu Gazovik Orenburg
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Super League | 19:00 - dnes
Logo týmu Antalyaspor
Logo týmu Ferrol
Segunda Divisió.. | 20:30 - dnes
Logo týmu Mirandes
Logo týmu Genoa FC
Serie A | 20:45 - dnes
Logo týmu Cagliari
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Ligue 2 | 20:45 - dnes
Logo týmu Auxerre
Logo týmu Preston
Championship | 21:00 - dnes
Logo týmu Leicester
Logo týmu Shamrock Rovers
Premier League | 21:00 - dnes
Logo týmu Drogheda United
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Liga Sagres | 21:15 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Serie B | 00:30 - zítra
Logo týmu Ceará
Logo týmu Sao Paulo
Serie A | 01:00 - zítra
Logo týmu Palmeiras
Logo týmu Florida
NHL | 01:07 - zítra
Logo týmu Tampa Bay

Jak se vyhnout sázení pod vlivem emocí

3. 6. 2014 12:00, upraveno: 23. 2. 2017 19:02
autor: vcer43
Pokud už nějakou dobu sázíte, jistě víte, že někdy se člověk zbytečně podvolí emocím a upozadí rozum. V dnešním článku vám řekneme, jak se lze vyhnout tomu, aby emoce ovládly váš úsudek, díky čemuž budete schopní minimalizovat škody, které by jinak vašemu bankrollu vznikly.
Jak se vyhnout sázení pod vlivem emocí
Musíte si uvědomit, že kvůli prohrané sázce nikdo neumře .

Na toto téma se soustředí nejrůznější školení, která většinou mají v názvu obsaženo slovní spojení „emocionální inteligence.“ Na tato školení často zaměstnavatelé posílají své zaměstnance, aby se z nich stali „lepší zaměstnanci.“ Osobně nevíme, jak je to možné, nicméně vedlejší výhodou těchto školení je, že z člověka mohou udělat lepšího sázkaře.

Emocionální management

Každý, kdo už nějakou dobu sází, ví, že sázení spouští určité emoce. Od počátečního vzrušení, když identifikujete sázkovou příležitost s dobrou value, k nadšení a k napětí či až zoufalosti ohledně toho, jak daná sázka dopadne. Emoce v nás navíc mohou přetrvat i dlouho poté, co je daná sázka vyhodnocena – a ať už daná sázka dopadla jakkoliv, mohou tyto emoce mít výrazný vliv na naše budoucí rozhodnutí.

Podvědomě jsme si těchto emocí vždy vědomi, nicméně v daný moment je náš mozek často ve stavu vzrušení a naše vědomí vlivu emocí nevěnuje pozornost. Tento bod je velice důležitý, jelikož výzkumy jasně prokázaly, že silný emocionální management vylepšuje výkonnost a schopnost činit rozhodnutí. Obě tyto vlastnosti jsou velice důležité při sázení, jelikož sázení je víceméně hlavně o činění správných rozhodnutí pod tlakem.

Emocionální management má na starosti část mozku zvaná amygdala. Tato část mozku se chová jako paměťový čip. Všechny naše emoce – pozitivní i negativní – jsou vryté právě zde a jsou mozkem využívány jako jakýsi senzor. Mozek porovnaná historické zkušenosti se situací, v níž se právě nacházíme. Naše chování a rozhodování tak ovlivňují naše minulé zážitky a zkušenosti.

Síla myšlení bez myšlení

Ikona týmu Krylya Sovetov Samara
Anketa: kdo myslíte, že zvítězí?
Ikona týmu Krasnodar FK
100 Kč na tento typ vyhrává 270
Získejte 500 Kč zdarma za registraci u Tipsportu
Často čtete o důležitosti studování sázkových trhů. Poměrně vysoké procento odborníků se shoduje na tom, že precizní ovládnutí nějaké dovednosti zabere 10 000 hodin. Toto číslo hezky zní a může být přesné např. pro fyzické aktivity, nicméně 10 000 hodin je velice dlouhá doba. Kdybychom na dané dovednosti pracovali 8 hodin denně, 7 dní v týdnu, stále se díváme na období dlouhé více než tři roky!

Pointou je to, že není nutné vkládat tolik času do pochopení toho, jak se pohybují jednotlivé trhy, jelikož trhy se mění neustále a na planetě nenajdete dva lidi, kteří by se učili stejnou rychlostí.

Naše myšlenky, pocity a akce jsou utvářeny (a posilovány) našimi zkušenostmi. Neurální spojení, která jsou používaná, sílí, zatímco ty, která jsou nepoužívaná, slábnou. Sázkař potřebuje schopnost identifikovat value, přičemž často je velice důležitou součástí rovnice rychlost. Po určité době už daný sázkař bude instinktivně (podvědomě) rozpoznávat situace, kdy je kurz nastaven špatně – tedy kdy sázková příležitost nabízí dobrou value. O tomto fenoménu píše například Malcolm Gladwell ve své knize „Blink: The Power of Thinking Without Thinking“ (Síla myšlení bez myšlení).

Jak emoce fungují?

Kvůli tomu, jak je mozek postaven, emoce přicházejí před myšlenkami. Každá myšlenka nebo stimul projdou skenováním amygdalou, která vyhodnotí emocionální dopad. Až poté na základě daného podnětu vědomě jednáme – nebo o něm přemýšlíme. Cítíme předtím, než myslíme. Právě proto mají emoce nad našimi životy tak velkou moc.

Ale zaměřme se opět na sázení – všichni asi víme, co se stane, když naše sázka dopadne špatně. Zvýší se nám srdeční tep, zvedne se tlak, začneme ztěžka dýchat, jsme napjatí a tak dále. Jedná se o naprosto normální reakci. Tyto „symptomy“ jsou způsobeny tím, že náš primitivní mozek zjistil, že jsme v problémech. Naštěstí nás špatná sázka nebude stát život (pokud tedy nesázíte s penězi nějakého mafiána), nicméně i tak se cítíme podvědomě ohroženi.

„Únos amygdaly“

Tato reakce je ve vědeckých kruzích známá jako „únos amygdaly,“ což v principu znamená, že mozek (mozková kůra) je z celého procesu vynechán a my se řídíme instinkty. Mozková kůra dokáže obecně zpracovávat čtyři proudy myšlenky najednou, nicméně když dojdeme do tohoto stavu, naše pracovní paměť (přemýšlení) je vyřazena a my máme problém se zvládnutím i jen jednoho jediného proudu myšlenek. To znamená, že nedokážeme uvažovat rozumně – právě proto je „únos amygdaly“ tak nebezpečným jevem. Pro mozek není dobré ani vypuštění toxického kortizolu, ke kterému zde dochází.

Takže, co můžeme udělat pro to, abychom se vyhnuli (či alespoň zredukovali) potenciálnímu negativnímu dopadu sázky, která se nevyvíjí dle našich představ?

SKUI

Navrhovaný akronym má tvar S-K-U-I. Zní sice trochu nepřirozeně, nicméně důležitá je hlavně jeho myšlenka. Tento akronym má čtyři kroky:

1) STOP

Jednoduše stopněte – nereagujte okamžitě. Když jste ve stresu, činíte rozhodnutí, která jsou založená na méně než 5 % dostupných informací (což je samozřejmě velice málo). Musíte si uvědomit, že vaše amygdala byla unesena a musíte získat zpátky kontrolu nad svým mozkem.

2) KYSLÍK

Jednoduchý bod. Zhluboka se nadechněte – tuto radu neslýcháváte bezdůvodně. Vědomé dýchání nás odvádí od „běsnící“ mysli.

3) UVĚDOMĚNÍ

Trochu obskurní, nicméně důležitý bod – dejte si okamžik na to, abyste si uvědomili situaci a přijali ji. Musíte si uvědomit, že kvůli prohrané sázce nikdo neumře ani nemusí jet do nemocnice a tak dále. Prostě jste prohráli trochu peněz, které později zase vyděláte zpátky. Není žádný důvod k přehnaným reakcím.

4) INFORMACE

Musíte hledat informace. V tomto (finálním) kroku musíte zvýšit těch 5 % dostupných informací a dosáhnout toho, že učiníte rozhodnutí založené na logice. Rozhodnutí založené na emocích totiž bývá v drtivé většině případů chybné.

Závěr

Důležité je, abyste sázeli „rozumně.“ Tento pojem sice není snadné úplně přesně vymezit, nicméně obecně to znamená, že byste měli sázet na úrovni (či pod úrovní), kde špatný výsledek nespustí únos amygdaly. Sázka občas nevyjde. Ať už budete mít jakkoliv velkou výhodu, zákon pravděpodobnosti jasně říká, že čas od času prohrajete. Pokud sázka nedopadne dobře a spustí únos, popřemýšlejte například o tom, že snížíte velikost sázek (nebo si ideálně od sázení dáte na chvíli pauzu).

Získat opět kontrolu nad svým mozkem nemusí být úplně jednoduché, nicméně výše uvedené informace by vám měly výrazně pomoct. Sázejte rozumně, udržujte si perspektivu, buďte v klidu a jděte směrem kupředu.

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!
Máte názor k článku nebo události?
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže

Váš názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

TIPY zdarma do emailu!

Infikuj se jako první!

TIPY zdarma do emailu!
TOP10SportSites
Search