Přihlášení:
Menu
Logo týmu Maroko
World Cup | 16:00 - dnes
Logo týmu Portugalsko
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Anglie
World Cup | 20:00 - dnes
Logo týmu Francie
Náš tip:
0
1X2
Logo týmu Liberec
Extraleague | 16:00 - zítra
Logo týmu Kladno
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Major Hockey Le.. | 11:00 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Major Hockey Le.. | 12:00 - dnes
Logo týmu Ťumeň
Logo týmu Blackburn
Championship | 13:00 - dnes
Logo týmu Preston
Logo týmu Rotherham
Championship | 13:30 - dnes
Logo týmu Bristol City
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Premier League | 14:00 - dnes
Logo týmu Cardiff MU
Logo týmu Connah's Quay
Premier League | 14:00 - dnes
Logo týmu Aberystwyth Town
Logo týmu Reading
Championship | 15:00 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Logo týmu Voroněž
Major Hockey Le.. | 15:00 - dnes
Logo týmu Penza
Logo týmu Rogle BK
Elitserien | 15:15 - dnes
Logo týmu Skelleftea AIK

Který fotbalový tým vyhraje zlatou medaili na letošní Olympiádě?

1. 8. 2016 12:55, upraveno: 25. 8. 2016 09:13
autor: Hally
Letní Olympijské hry 2016 jsou za rohem. Všechny oči se mezi 3. a 20. srpnem budou upírat na zápasy 16 mužských a ženských týmů o celosvětovou nadvládu ve fotbale. Vystřílí Neymar svojí zemi první olympijskou medaili z fotbalu v historii? Matička fotbalu by si to jistě zasloužila, ale v předpovědi najdeme velmi zřejmá ALE.

V našem dnešním článku se dále dozvíte, proč FIFA hodnocení je skvělým prediktivním nástrojem pro ženská fotbalová utkání, ale nikoliv pro mužské zápasy. A přidáme i další informace, které vám pomohou být při Olympijských fotbalových utkáních v Rio de Janeiru 2016 v obraze.

Do hostitelské země Brazílie se v rámci mužské části turnaje připojí celkem 16 kvalifikačních týmů. Ty budou rozděleny do 4 skupin po 4 týmech. Dva nejlépe umístěné týmy z každé skupiny se pak dostanou do vyřazovací části, v jejímž zahajujícím kole bude 8 týmů.

Zápasy se odehrají v Rio de Janeiru a pěti dalších městech. Mužské týmy jsou primárně složeny z mladých hráčů, kteří se narodili po 1. lednu 1993. Každá země může podle svého vlastního uvážení přizvat až 3 starší hráče, přičemž jejich věk není nijak omezený.

Dopad starších hráčů

Samozřejmě, že volba starších hráčů při posuzování potenciálu týmů musí hrát klíčovou roli. Například brazilský kapitán Neymar má za sebou 70 brazilských gólů, z nichž 46 vstřelil v roli hostitele. Hráči ve věku vyšším, než je požadovaný věk pro základní fotbalový tým, na předešlé Olympiádě v Londýně 2012 vstřelili 17 ze 76 gólů.

Ikona týmu Anglie
Anketa: kdo myslíte, že zvítězí?
Ikona týmu Francie
100 Kč na tento typ vyhrává 270
Získejte 500 Kč zdarma za registraci u Tipsportu
Během celého olympijského turnaje v roce 2012 se starší hráči nezapojili pouze do 7 zápasů, v nichž mohli hrát. To obecně znamená, že tito hráči tvoří nedílnou součást každého týmu a tedy i herních strategií.

Třetina starších hráčů vybraných do turnaje v roce 2012 byli útočníci hrající na hrotu a vypadá to, že tento trend bude pokračovat i nadále (alespoň na základě předběžného oznámení sestav pro rok 2016).

Výherce zlaté medaile v roce 2012, 32letý Mexičan Oribe Peralta je jediným členem původního týmu, který se po Londýnském triumfu vrací do sestavy Mexika v roce 2016.

Většina družstev bude nicméně postupovat přes početné zápasy pod 20 a 23 let a týmovou spolupráci a taktické znalosti, které by měly být rozhodujícím faktorem pro zisk olympijské zlaté medaile.

To bylo ilustrováno i v Londýně 2012, kde v utkání o zlatou medaili dobře organizovaný tým Mexika překonal díky rychlým protiútokům lépe hrající Brazílii. Na výhru Mexika v Riu de Janeiru je v současné době vypisovaný kurz okolo 17,00, zatímco na výhru domácí Brazílie kurz pouze něco málo přes 2,00.

Pokles UEFA vs. vzestup Asie

Reprezentační týmy se kvalifikují z každého ze šesti fotbalových svazů. Vezmeme-li jako výchozí bod Barcelonu 1992, UEFA sníží počet účastníků v Brazílii z pěti na čtyři – Německo (průměrný kurz 6,40), Portugalsko (13,00), Švédsko (29,00) a Dánsko (24,50).

Čtěte
TIKET ARÉNA: přes 100 inspirací na MS v Kataru (platnost do 9. prosince)

Jižní Amerika do bojů posílá tři zástupce – domácí Brazílii doplní Kolumbie (17,30) a Argentina (5,50). CONCACAF posílá Honduras (98,60) a Mexiko. Asie zase Irák (66,00), Japonsko (28,00) a Jižní Koreu (28,00). A poslední tři Africké týmy budou Algerie (33,60), Nigérie (14,00) a Jižní Afrika (33,00).

Fidži, která v kvalifikačním turnaji na Novém Zélandu porazila Mikronésii 38:0, se po napínavém penaltovém rozstřelu proti Vanuatu dostala na první Olympijské hry v historii.

Od roku 1992 je UEFA ve finálové čtyřce soutěže téměř vždy zastoupena. V posledních 6 turnajích ovšem došlo k postupnému poklesu výkonů tohoto svazu.

Třpytivou zlatou medaili z roku 1992 (na domácí půdě) Španělsko už nikdy nezopakovalo, přičemž nejvýše postavený evropský zástupce se v Londýně 2012 umístil až na 5. místě.

Podobně i průměrné konečné postavení evropských fotbalových týmů jako skupiny vykazuje výrazný pokles. V roce 1992 bylo průměrné konečné postavení pěti evropských zástupců 5. místo, načež soustavně klesalo až na 12. místo dosažené v Londýně 2012.

Soustavný pokles konečného pořadí UEFA odráží výkony jediného zástupce Oceánie. V roce 1992 Austrálie skončila na 4. místě a vypadá to, že Fidži by v trendu mohlo pokračovat.

Zatímco UEFA má za sebou soustavný historický pokles, asijské týmy jsou zase na vzestupu. I přestože ročník 2008 byl výrazným zklamáním, v posledních Olympijských hrách byl jejich zástupce vždy umístěný blízko 4. místa. Zlatou medaili však nikdy nezískal.

Působivý výkon CONMEBOL

Na Olympijských fotbalových turnajích mužů si ovšem nejlépe vede CONMEBOL. Během posledních 5 Olympijských her (od roku 1996) se mu podařilo získat osm medailí (včetně dvou zlatých) a to i navzdory tomu, že v každém turnaji má obvykle jen dva zástupce.

Třetina z 18 členného týmu domácí Brazílie je sestavená z hráčů z velkých evropských lig, jako je Španělsko, Itálie, Francie a Německa. Brazílie bude mít takovou sílu, na kterou se ostatním týmům bude jen těžko odpovídat.

V Londýně 2012 bylo v rámci 32 odehraných zápasů vstřeleno 76 gólů. Dva z nich byly vstřeleny v nastaveném čase. To ilustruje skutečnost, že na Olympijských fotbalových turnajích je rok od roku k vidění stále méně gólů. V Pekingu padlo 75 gólů, ale předtím v Aténách a v Sydney to bylo více jak 100 gólů (při stejném počtu zápasů).

Skupinové zápasy v Londýně přinesly o něco nižší počet gólů než vyřazovací zápasy – 16 z 24 skupinových zápasů přineslo méně než 2,5 gólu. Lehce zaostávající Fidži by však v roce 2016 mohlo celkový počet gólů o něco zvýšit, neboť se neustále zlepšuje.

Čtyřem týmům se podařilo otočit zápas poté, co dostalo první gól. To je mírné zlepšení, například proti Pekingu v roce 2008, kde takový obrat nastal pouze v jediném případě. Důležitost prvního vstřeleného gólu však zůstává – tým, který v zápase vstřelil první gól, po 90 odehraných minutách vyhrál hned 17×.

V Londýně 2012 vstřelili útočníci a záložníci 74 gólů ze 76. 34 gólů padlo v první polovině utkání, 40 gólů padlo v druhé polovině utkání a 2 góly v nastavení.

Nejlepší způsob, jak určit vítěze ženské části turnaje

Ženský fotbalový turnaj na Olympiádě 2016 se liší. Do soutěže se zapojí celkem 12 družstev, které jsou rozděleny do 3 skupin po 4 týmech. Do posledních osmi zápasů vyřazovací fáze postupují první dva týmy z každé skupiny plus dav nejlepší týmy, které se umístily na 3. místě.

Čtěte
Mixér: Víkendové tipy od našich expertů (09. 12. – 11. 12.)

Na rozdíl od mužské části turnaje zde neexistuje věkové omezení. Z toho důvodu je nejlepším pomocníkem pro předpověď možného vítěze klasický FIFA žebříček.

Ať už jste nebo nejste fanoušky statistik, měli byste vědět, že rozdíl mezi relativním FIFA hodnocením 12 účastníků v roce 2012 na začátku roku a hodnocením na konci ženského olympijského turnaje byly opravdu velké.

V počátečních zápasech skupinové fáze se mohou vyskytnout velké rozdíly ve výkonu jednotlivých družstev, které budou patrné už z oficiálního hodnocení.

Největším favoritem je USA (2,60). Tento tým se dostal do každého z pěti předešlých turnajů, přičemž čtyři vyhrál a na Rio se kvalifikoval jakožto nejvýše hodnocený tým FIFA. Druhým největším favoritem je Německo (3,65) a čtvrtým domácí Brazílie (7,30).

Francie, přestože je třetím největším favoritem (6,00), je v současné době nejvýše hodnoceným týmem. Její 18ti členné družstvo vstřelilo 66 gólů z celkem 272 gólů, které má tato země na svědomí, přičemž jeho průměrný věk činí 27 let.

V Londýně 2012 přinesl ženský fotbalový turnaj více gólů, než mužský (ve 26 zápasech bylo k vidění 70 gólů). Z toho vyplývá, že v tomto případě by se sázky na to, že padne více jak 2,5 gólů mohly vyplatit o něco více.

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!
Máte názor k článku nebo události?
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže

Váš názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

TIPY zdarma do emailu!

Infikuj se jako první!

TIPY zdarma do emailu!
TOP10SportSites
Search