Přihlášení:

1 × three =

Menu
Logo týmu Česko
OG M | 04:10 - dnes
Logo týmu USA
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Doněck Šachtor
Champions Leagu.. | 20:45 - dnes
Logo týmu Roma AS
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Sevilla
Champions Leagu.. | 20:45 - dnes
Logo týmu Manchester United
Náš tip:
0
1X2
Náš tip:
1
SBR
Logo týmu Edmonton
NHL | 03:00 - dnes
Logo týmu Boston
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Finsko
OG W | 08:40 - dnes
Logo týmu Rusko
Náš tip:
4.5
UO
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
1st League | 17:30 - dnes
Logo týmu Benátky
Náš tip:
6.5
UO
Logo týmu CSKA Moskva
UEFA Europa Lea.. | 18:00 - dnes
Logo týmu Crvena zvezda Bělehrad
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Frýdek - Místek
1st League | 18:00 - dnes
Logo týmu Třebíč
Náš tip:
2
SBR
Logo týmu Leganes
Primera Divisio.. | 18:45 - dnes
Logo týmu Real Madrid
Náš tip:
2.5
UO
Logo týmu Innsbruck
Eishockey Liga | 19:15 - dnes
Logo týmu Linz
Náš tip:
4.5
UO
Logo týmu Florida
NHL | 01:35 - 23. 02.
Logo týmu Washington
Náš tip:
5.5
UO
Logo týmu Ottawa
NHL | 01:35 - 23. 02.
Logo týmu Tampa Bay
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Brno
1. liga | 15:00 - 24. 02.
Logo týmu Olomouc
Náš tip:
2
SBR
Logo týmu Slovácko 1. FC
1. liga | 16:30 - 24. 02.
Logo týmu Sparta Praha
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Sparta Praha
Extraleague | 18:00 - 26. 02.
Logo týmu Olomouc
Náš tip:
1
SBR
Logo týmu St. Louis
NHL | 02:00 - dnes
Logo týmu San Jose
Logo týmu Vancouver
NHL | 04:00 - dnes
Logo týmu Colorado
Logo týmu Rusko
OG M | 08:40 - dnes
Logo týmu Norsko
Logo týmu Karpaty Lvov
Premier League | 13:00 - dnes
Logo týmu Donetsk Olimpic
Čt. tip:
0
1X2

Může se z Lipska stát druhý Leicester?

20. 1. 2017 10:00, upraveno: 19. 1. 2017 17:52
autor: LadyAmbientte
Ve fotbalu padá menší počet gólů. V dlouhodobém horizontu tak sice převládne kvalita, v krátkém časovém období se však můžeme dočkat otřesů a překvapení. V minulé sezóně se o něco takového postaral Leicester City (Premier League), v této sezóně k tomu má nakročeno zase Lipsko (Bundesliga). Co mají Lipsko (RB Leipzig) a Leicester City společného? Je Lipsko druhým Leicesterem? Pokračujte ve čtení a vše se dozvíte!
Může se z Lipska stát druhý Leicester?
Lipsko překvapilo fanoušky i fotbalové znalce. Před jarní částí se nachází na 2. místě Bundesligy... hned za Bayernem.

Často se stává, že tým nečekaně navštíví výborná forma, která po určitou dobu pozvedne jeho výsledky. Takové situace jsou ve většině případů neudržitelné a nakonec dochází k návratu do původního stavu.

Neschopnost udržet formu po delší časové období dobře ilustruje pohled do statistik. Přitom ale nejsou směrodatné samotné výsledky, jako spíše počet šancí, které si tým během zápasu dokázal vytvořit, počet střel na bránu atd. Výsledky samotné totiž mohou být ovlivněny krátkodobým štěstím.

Štěstí vs. schopnosti

Zlatan Ibrahimovič nedávno s jistotou prohlásil, že pokud se bude držet na místech zakončení, dřív nebo později mu góly do branky zase začnou padat. A měl pravdu. Média sice mluvila o poklesu formy, jenže si neuvědomila, že v rukou měla jen velmi malý vzorek případů (v porovnání s celou jeho hvězdnou kariérou).

I když tedy počet gólů ve srovnání s příležitostmi, kterých se Zlatanovi v poslední sezóně dostalo, může naznačovat, že se švédský útočník v posledních zápasech prostě neumí trefit, skutečnost je taková, že vzorek může ovlivňovat prostá náhoda.

Ikona týmu Česko
Anketa: kdo myslíte, že zvítězí?
Ikona týmu USA
100 Kč na tento typ vyhrává 270
Získejte 200 Kč zdarma za registraci u Fortuny
Porovnávat výkon týmu na začátku sezóny s výkonem týmu na konci předchozí sezóny také není zrovna šťastné, alespoň v případě týmů, které přes léto hodně investovaly na přestupovém trhu a do nového ročníku provedly hodně změn. Nicméně modely nikdy nebudou dokonalé – nelze do nich zahrnout zlepšení aktuální formy ani například využití nové taktiky atd.

Stoke do Premier League vstoupilo jako nejžhavější favorit na okamžitý návrat do Championship. Jenže i přestože ho většina soupeřů přestřílí a většina prediktivních modelů mu předpovídá rychlý konec, vždycky se dokáže s lehkostí vyhnout sestupovým místům.

Tým Stoke dlouho těžil z malého hřiště, dlouhých hodů, které mu vždycky dokázaly připravit mnoho kvalitních šancí na gól, a z velmi šikovného obranného valu. V poslední době sice došlo k částečnému oslabení této taktiky, protože ji většina týmů prokoukla a dokázala se ji přizpůsobit, zkušenosti Ricardo Fullera a síla v rukou Roryho Delapa však stále přináší ovoce.

Případ jménem Leicester City

Většina z vás má jistě ještě v hlavě památné tažení Leicesteru CityPremier League v sezóně 2015/16, kdy byl považován za jednoho z největších favoritů na sestup.

O 10 měsíců později se jako vítězové nemohli pochlubit statistikami, na něž jsme zvyklí u úspěšných týmů.

Nedominovali v držení míče, jako se to stává Arsenalu nebo Barceloně, a ani nevládli tabulce počtu střel na bránu.

ČTĚTE TAKÉ:
Nejdelší série neproher v evropském fotbale

Nicméně díky pečlivému držení systému a pravděpodobně i díky štědré dávce štěstí dokázali dobře bránit a v některých případech přecházet do nebezpečných brejků (to co neměli v kvantitě vynahrazovali kvalitou).

Měli štěstí i v poměrně běžném smyslu – celou sezónu se jim vyhýbalo zranění a v zápase často kopali penaltu. V mnoha statistických modelech byl ale podceňován jejich rychlý útok. Přisuzovat výhru Leicesteru pouhému štěstí by proto bylo naprosto špatné.

Za úspěchem Leicesteru stálo především obrovské zlepšení a neobvyklá taktika.

Co mají společného Lipsko a Leicester?

Posledním překvapením fotbalového světa je RB Lipsko, které do zimní pauzy vstoupilo na druhém místě Bundesligy. Úspěch Lipska má s úspěchem Leicesteru něco společného.

Tak především Bayern Mnichov v této sezóně kvůli nevýrazným výkonům Bundeslize nedominuje tak sveřepě, jako se to stávalo v předchozích sezónách. V sezóně 2015/16 na tom byl podobně výkon Manchesteru United a zejména Chelsea v Premier League.

Vyřazení z Německého poháru znamená pro Lipsko o 8 odehraných zápasů méně (než Bayern) a šířka kádru umožnila prohloubit jeho netradiční styl intenzivního napadání. Netradiční přístup ke hře může Lipsku pomáhat, dokud to hráči nepřeženou s jeho používáním a dokud se s ním soupeři blíž neseznámí.

Může Lipsko vyhrát Bundesligu?

Ve většině tradičních statistik se Lipsko jeví jako možný aspirant na umístění mezi TOP 5 týmy, nikoliv jako možná aspirant na výhru Bundesligy.

Lipsko je v současné době 3. nejlepším týmem v počtu vstřelených gólů i 3. nejlepším týmem v počtu gólů obdržených. Jeho brankový rozdíl se potom řadí na 2. místo žebříčku. A má také 2. největší podíl střel ve svých zápasech hned za Bayernem.

Tyto statistiky by obstály i v porovnání s Leicesterem, který v polovině sezóny 2015/16 byl na 4. místě brankového rozdílu a přibližně v polovině tabulky obdržených gólů. Jenže zatímco Leicester měl ve svých řadách Vardyho a Mahreze a jejich výbornou formu a pak také nadbytek pokutových kopů, Lipsko se na nic takového (zatím) spolehnout nemůže.

Do Lipska v současné době plynou velké peníze, které by týmu do budoucna měly zajistit účast mezi první pěti týmy. Skvělá práce s mládeží slibuje, že tým má před sebou skvělé roky. Jenže k aktuálnímu úspěchu by potřebovali i trochu toho štěstí.

Před zimní přestávkou mělo Lipsko na Bayern ztrátu 3 bodů. Jenže Lišky v minulé sezóně v tu samou chvíli už seděly na vrcholu tabulky s 5 bodovým náskokem.

Lipsko je tým s inovativní taktikou, který se vyplatí sledovat, minimálně v následujících několika letech. K současnému úspěchu mu dopomohlo hlavně využívání nedostatků druhých, nikoliv jeho talent či finanční investice.

Není pravděpodobné, že by Lipsko v sezóně 2016/17 Bundesligu vyhrálo, ale na druhou stranu, to samé jsme si mysleli i o Leicesteru předtím, než se mu podařilo vyhrát Premier League.

Zdroj: Pinnacle Sports

Máte názor k článku nebo události?
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže
 1. 22.1.2017 22:38

  Z Lipska se může stát druhý Leicester, ale nestane protože Bundesligu vyhraje pro změnu Bayern, nale jinak teda klobouk dolu před RB Lipsko…… já osobně bych jim to přál, ale asi je to nad jejich sílyna možnosti, uvidíme.

  Odpověď
 2. 23.1.2017 7:03

  já taky, nějak moc nechápu tu nevraživost vůči tomuto týmu v Německu… chápal bych to kdyby nově vzniklý klub skočil hned od první ligy ale oni si to vybojovali už od nižších lig

  Odpověď
 3. 23.1.2017 10:51

  No přesně tak, závist že se jim daří a těm ostatním ne. K tomu taky majitel RB, ale to je jejich věc.

  Odpověď

Váš názor

pokertiplogo kurzovesazenilogo casinohralogo
Search

Pro poslání analýzy musíte být přihlášen.

Pro pokračování musíte vyplnit všechna pole