Přihlášení:
Menu
Logo týmu Edmonton
NHL | 02:37 - zítra
Logo týmu San Jose
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Philadelphia
NHL | 00:07 - 22. 03.
Logo týmu Florida
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu NY Islanders
NHL | 00:37 - 22. 03.
Logo týmu Toronto
Náš tip:
5.5
UO
Logo týmu Aris Limassol
1. Division | 16:00 - dnes
Logo týmu Larnaca AEK
Logo týmu Khimik Voskresensk
Major Hockey Le.. | 16:30 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Logo týmu Hradec Králové
Extraleague | 17:00 - dnes
Logo týmu Liberec
Logo týmu IFK Helsinki
SM Liiga | 17:30 - dnes
Logo týmu Lukko Rauma
Logo týmu Lahti Pelicans
SM Liiga | 17:30 - dnes
Logo týmu Kalpa Kuopio
Logo týmu Ässät Pori
SM Liiga | 17:30 - dnes
Logo týmu Ilves Tampere
Logo týmu Gabun
African Nation.. | 18:00 - dnes
Logo týmu Konžská republika
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
African Nation.. | 18:00 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
African Nation.. | 18:00 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
African Nation.. | 18:00 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
African Nation.. | 18:00 - dnes
Logo týmu Tunisko
Logo týmu JAR
African Nation.. | 18:00 - dnes
Logo týmu Maroko
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
African Nation.. | 18:00 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
African Nation.. | 18:00 - dnes
Logo týmu Nigérie

Proč lidé sázejí na favorita, i když kurz je ve prospěch outsidera?

2. 1. 2023 06:00, upraveno: 2. 1. 2023 14:33
autor: Betting-girl

Získej BONUSY za registraci ZDARMA!

Kancelář Bonus za vklad Bonus zdarma Získat bonus
blankTipsport 50.00050000 + 300300 Získat
blankBetano 3.0003000 + 300300 Získat
blankFortuna 6.0006000 + 300300 Získat
blankSazkabet 6.5006500 + 500500 Získat
Každý rád fandí outsiderovi, ale málokdo sází na jeho výhru. Většinou sázíme na favorita. Ve skutečnosti sázíme na favorita mnohem častěji, než bychom měli. Abychom pochopili proč, je třeba porozumět některým základním funkcím a poruchám lidského rozhodování.
Proč lidé sázejí na favorita
Lidé rádi sází na favority a to i pokud jim dáte jasně najevo, že to není výhodné.

Vyplnění vítězného žebříčku March Madness je obtížné, ale samotný proces je jednoduchý. Jediné, co musíte udělat, je vybrat vítěze pro každou hru v seznamu. Sportovní sázení je většinou složitější. Je dost snadné vybrat favorita na vítězství, ale co když řekneme, že favorit musí vyhrát alespoň o osm bodů? A co kdyby byl tento osmibodový rozdíl pečlivě vytvořen tak, aby byl zápas rozhodnutý – koho byste si vybrali pak? Takové rozhodnutí musí sázkaři dělat neustále.

Vědecké výzkumy

V roce 2004 ekonom Steven Levitt z Chicagské univerzity zjistil, že bodové rozpětí se nestanovuje jako typické tržní ceny, a to tak, že se srovnává relativní úroveň nabídky a poptávky. Místo toho bookmakeři stanovují rozpětí tak, aby šance favorita na pokrytí rozpětí byla zhruba 50 %. Levitt spekuloval, že bookmakeři podstatně zvyšují své zisky tím, že rozpětí velmi mírně vychýlí v neprospěch favorita. Tento přístup je pro bookmakery ziskový zčásti proto, že navzdory prakticky vyrovnaným kurzům lidé mnohem častěji sázejí na favorita než na outsidera.

Otázkou, kterou Levittův výzkum ponechal nezodpovězenou, je, proč lidé vykazují tak silnou náklonnost k favoritům. Jako digitální redaktor Společnosti pro psychologii osobnosti a sociální psychologii se setkávám s mnoha studiemi a přesvědčivou odpověď na tuto otázku jsem našel ve výzkumu Josepha Simmonse, docenta na Wharton School Pensylvánské univerzity, a Leifa Nelsona, docenta na Haas School of Business na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Simmons a Nelson tvrdí, že lidé se při svém rozhodování řídí důvěrou ve vlastní intuici – bez ohledu na to, zda je tato důvěra oprávněná.

„Když se lidé rozhodují, jak vsadit na nějakou událost, nejprve určí, kdo vyhraje,“ řekl Nelson. Toto rozhodnutí je často rychlé a snadné, zejména když týmy nejsou vyrovnané. „Čím je to rychlejší a snazší, tím méně se zabývají korekcemi této intuice při zodpovídání složitější otázky, zda favorit překoná bodový rozdíl.“

Ikona týmu Aris Limassol
Kdo myslíte, že zvítězí?
Ikona týmu Larnaca AEK
100 Kč na tento typ vyhrává 270
Získejte 300 Kč zdarma za registraci u Tipsportu
Určit, zda favorit překoná rozpětí, je pro všechny s výjimkou těch nejzkušenějších sázkařů nesmírně náročné. Vzhledem k tomu, že rozpětí je pečlivě vypočteno tak, aby volba byla virtuálním hodem mincí, lidé se kromě intuice nemají moc o co opřít. A protože jejich intuice silně naznačuje, že favorit vyhraje, při absenci opačných informací jim také říká, že favorit překoná rozpětí. Ve hře mezi dvěma poměrně vyrovnanými týmy se pocit důvěry ve vítězství favorita snižuje a je mnohem méně pravděpodobné, že si lidé vyberou favorita, který pokryje rozpětí.

Favorit dostává přednost za jakýchkoliv podmínek

Simmons a Nelson analyzovali údaje o sázkách na 1 008 zápasů základní části NFL na webu Sportsbook.com v letech 2009 až 2012. Zjistili, že průměrný podíl peněz vsazených na favorita činil 65 %. To potvrdilo jejich původní studii, v níž sledovali údaje z tisíců předpovědí 850 profesionálních a vysokoškolských fotbalových zápasů na serveru Yahoo.com za sezony 2003 a 2004. Tam Simmons a Nelson zjistili, stejně jako Levitt, že i když favorité s přibližně 50procentní pravděpodobností překonali rozpětí (413 favoritů překonalo rozpětí, 415 ne a 22 bylo nerozhodných), lidé sázeli na favorita ve více než dvou třetinách případů. Ve skutečnosti čím více lidé věřili, že určitý tým vyhraje, tím pravděpodobněji si také vybrali tento tým, který překonal rozpětí. Jinak řečeno, důvěra, kterou sázející pociťovali při výběru vítěze, se promítla do nesouvisejícího přesvědčení, že vítěz překoná rozpětí.

Čtěte
Cash out (okamžité vyplacení tiketu): Vyplatí se?

Simmons a Nelson také provedli řadu studií v kontrolovaném laboratorním prostředí. Ujistili se, že lidé přesně vědí, co znamená sázet na rozpětí. Kromě toho, že se lidí ptali, kdo podle nich vyhraje a jak moc si jsou svou volbou jisti, požádali je, aby odhadli rozpětí vítězství. Pozoruhodné bylo, že lidé i nadále v drtivé většině sázeli na to, že favorit pokryje stejný rozdíl, který právě osobně odhadli. A opět platí, že čím více si byli lidé jisti, že tým vyhraje, tím pravděpodobněji vsadili na to, že tým překoná rozpětí.

Bystří sázkaři si možná všimli, že ačkoli je příklon k favoritům přetrvávající, nezdá se, že by lidi stál příliš mnoho peněz. Pokud je bodové rozpětí kalibrováno tak, že favoritům dává 50procentní šanci na jeho překonání, pak i když lidé pokaždé vsadí na favorita, měli by vyhrát polovinu svých sázek, stejně jako kdyby vždy vsadili na outsidera nebo si vybrali náhodně. V jiném článku však Simmons a Nelson spolu s Jeffem Galakem z Carnegie Mellon University a Shanem Frederickem z Yale University zjistili, že obliba favoritů přetrvává, i když jsou hrací podmínky nakloněny ve prospěch outsiderů. Lidé se i nadále přikláněli k výběru favoritů, kteří pokryjí rozpětí, i když se k rozpětí přidaly body, které snížily šance favoritů pod 50 %. Ani výslovné upozornění na to, že rozpětí je uměle nadsazené, lidem nezabránilo v tom, aby se dopouštěli nákladné chyby.

Závěrečné shrnutí

Naštěstí, když se snažíte vybrat vítěze v různých soutěžích jako je třeba Tipovačka, nemusíte vybírat proti rozpětí. Musíte si jen vybrat, kdo vyhraje jednotlivé zápasy, což vaše intuice umí docela dobře. Takže v tomto případě se do toho pusťte: Řiďte se svým instinktem a vybírejte favority.

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!
Máte názor k článku nebo události?
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže

Váš názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

TIPY zdarma do emailu!

Infikuj se jako první!

TIPY zdarma do emailu!
TOP10SportSites
Search