Přihlášení:
Menu
Logo týmu Roma AS
Serie A | 20:45 - dnes
Logo týmu Udinese
Náš tip:
0.5
UO (1.pol.)
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Sparta Praha
Extraleague | 18:30 - dnes
Logo týmu Litvínov
Náš tip:
5.5
UO
Logo týmu Pardubice
Extraleague | 18:00 - zítra
Logo týmu České Budějovice
Náš tip:
2
SBR
Logo týmu Ostrava Baník
1. liga | 16:00 - 25. 09.
Logo týmu Bohemians 1905
Náš tip:
2
SBR
Logo týmu Chelsea
Premier League | 13:30 - 25. 09.
Logo týmu Manchester City
Náš tip:
1
1X2
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Esiliiga | 17:00 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Náš tip:
X2
DS
Logo týmu Torino AC
Serie A | 18:30 - dnes
Logo týmu Lazio Roma
Náš tip:
2.5
UO
Logo týmu Osasuna
La Liga | 19:30 - dnes
Logo týmu Betis Sevilla
Náš tip:
0.5
UO (1.pol.)
Logo týmu Shimizu
J League | 12:00 - zítra
Logo týmu Vissel Kobe
Náš tip:
2
SBR
Logo týmu Kladno
Extraleague | 18:00 - zítra
Logo týmu Třinec
Náš tip:
2
1X2
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Premier League | 19:00 - zítra
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Náš tip:
2.5
UO
Logo týmu Zug
Nationalliga A | 19:45 - zítra
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Náš tip:
4.5
UO
Logo týmu Bern
Nationalliga A | 19:45 - zítra
Logo týmu Biel Bienne EHC
Náš tip:
4.5
UO
Logo týmu Dundalk FC
Premier League | 20:45 - zítra
Logo týmu Sligo Rovers
Náš tip:
X2
DS
Logo týmu Bohemians Dublin
Premier League | 20:45 - zítra
Logo týmu Finn Harps
Náš tip:
2.5
UO
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Premier League | 20:45 - zítra
Logo týmu Drogheda United
Náš tip:
2
SBR
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
2. liga | 16:30 - 25. 09.
Logo týmu Jihlava
Náš tip:
1
1X2
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
2. liga | 10:30 - 26. 09.
Logo týmu Vlašim
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Jablonec
1. liga | 16:00 - 26. 09.
Logo týmu Liberec
Náš tip:
1
1X2

Proč se vyplatí mýlit se v sázení

22. 12. 2020 10:00, upraveno: 22. 12. 2020 11:24
Cílem každého sázejícího je vyhrát. Vyhrát sázku, vyhrát peníze, jednoduše získat víc než jste do sázení dali. Říkat, že mýlit se je dobrá věc, se v takovém případě může zdát kontraproduktivní. Z dlouhodobého hlediska vám to však skutečně může pomoci. Proč? Odpověď najdete v tomto článku.
chyby-v-sazeni-a-vas-pohled-na-ne
Každý v sázení může dělat chyby, důležité je, jak se s nimi vyrovnáte.

Rozlišovat mezi správným a špatným není tak jednoduché, jak si myslíte

Rozlišovat zdali sázíte dobře nebo špatně je, stejně jako v případě mnoha dalších věcí ve vašem životě, velice obtížné. Pokud sázku vyhrajete, znamená to, že jste se rozhodli dobře? Co když fotbalový tým, na který jste vsadili, na poslední chvíli kopal pochybou penaltu a získal tak nezaslouženou výhru nebo se někdo opakovaně netrefil v basketu ve chvíli, kdy jste vsadili under? Naopak, můžete prohrát sázku a přesto mít pravdu?

Všichni sázející by měli vědět, že můžete udělat špatné rozhodnutí (vybrat si špatnou sázku) a vyhrát peníze nebo naopak udělat správné rozhodnutí a přesto sázku prohrát. Všechny sporty jsou nějakým způsobem ovlivněny náhodností, některé více než jiné, a když na tyto sporty sázíte, musíte pochopit, že výsledek toho, na co vsadíte, není stoprocentně předvídatelný.

Štěstí nebo smůla nemusí ovlivnit pouze jednu jedinou sázku, ale všechny sázky, které učiníte. Zatímco skutečný výsledek každé sázky nebude určen štěstím, měli byste si uvědomit, jak velkou roli hraje při sázení, ještě před tím, než si vytvoříte názor na to, jak dobrý jste sázkař.

Nepochopení náhodnosti a povědomí o odchylkách ve sportovním sázení může být velmi nebezpečné. Mnoho lidí bude spokojeno s tím, když o víkendu zaznamená bilanci 9-2 a bude 10 jednotek v plusu, ale experta odhalí mnohem více sázek. Když sezónu zakončíte s bilancí 139-59 a ztrátou 95 jednotek, pravděpodobně to bude vypadat úplně jinak.

Ikona týmu Cádiz FC
Anketa: kdo myslíte, že zvítězí?
Ikona týmu Barcelona FC
100 Kč na tento typ vyhrává 270
Získejte 150 Kč zdarma za registraci u Tipsportu
Někdy je těžké připustit, že jste se mýlili. Pokud to ale zvládnete jako sázkař, pomůže vám to zlepšit se. Možná se chyb budete chtít vyvarovat vždycky, ale peníze vám zachrání už to, když se vám chyb podaří dělat alespoň o něco méně. Ve chvíli, kdy se vám podaří ušetřit peníze, budete schopni začít nějaké vydělávat.

Přijímání nevyhnutelného

Pokud se sázením začínáte a myslíte si, že vždycky budete mít pravdu, čeká vás velké překvapení. Často uváděným měřítkem úspěchu je výhra přibližně v 53 – 55% (za předpokladu, že sázíte kolem rovnoměrných sázkových kurzů – tj. včetně handicapů) a dokonce i ti nejlepší sázkaři ve 40% případů prohrávají. Jak bylo uvedeno výše, ztráta nemusí vždy znamenat, že jste se mýlili. Pokud v průběhu své sázkařské kariéry prohrajete 40krát ze 100 sázek, pravděpodobně někde děláte chybu.

Existuje spousta lidí, která si o sobě myslí, že patří mezi nejlepší sportovní sázkaře na světě. Čím dříve si uvědomíte, že to tak není, že budete dělat chyby, a že vám spoustu času zabere, abyste zlepšovali svůj sázkový proces i sázení, tím lépe.

Jakmile si uvědomíte, že se vám může něco pokazit, umožní vám to akceptovat, že na tom lze pracovat a vylepšovat to. Pokud neustále věříte, že vaše sázka prohrála kvůli „špatné souhře náhod“, budete své chyby jen opakovat a vaše výsledky budou stále stejné.

Pochopení vašich slabostí

Jakmile přijmete, že něco uděláte špatně, a existují důvody, proč se tak stalo (které máte pod kontrolou), budete se moci zaměřit na to, kde došlo k chybám a jak je vyřešit.

Jakmile přijmete, že jste něco udělali špatně a existují důvody, proč jste to udělali špatně, umožní vám to soustředit se na zkoumání toho, kde došlo k chybám a jak je řešit.

Mohlo by se jednat o vstupy do vašeho modelu, pozapomnění úpravy předchůdců po získání přístupu k více datům, nebo výsledek zkreslení, které ovlivnilo vaše vnímání týmu nebo hráče. Existuje spousta věcí, které je třeba zvážit, a je jen na vás jako sázejících, zda je budete řešit, pokud chcete něco zlepšit.

Ať jde o malé vylepšení, zásadní posun, přidání něčeho do analýzy nebo naopak vyřazení – jakmile víte, že máte něco špatně, pak je čas věnovat tomu, abyste to napravili.

Možná se budete muset vrátit k rýsovacímu prknu, vyzkoušet novou metodu a provést zpětné testy výpočtů oproti historickým záznamům. Může se stát, že budete pokračovat v sázení s předchozí strategií a porovnáte výstupy a výsledky navzájem. Tento článek vám bohužel neposkytne odpovědi na tyto otázky, pouze se vás snaží povzbudit, abyste se na tyto otázky zeptali.

ČTĚTE TAKÉ:
Adventní kalendáře sázkových kanceláří - otevřete si okénko!

Dělat špatná rozhodnutí pro správný risk

Jestliže se dopouštíte chyb, nepomůže vám to pouze se zlepšením vašeho rozhodování, ale také vám to udělí několik cenných lekcí o správě vašeho bankrollu. Je skvělé, když umíte dobře předpovědět sportovní výsledky, ale pokud na sázení nebudete mít peníze, jako sázkař se moc daleko nedostanete.

Zřejmým příkladem je, že když prohrajete velkou část svých peněz a spálíte se velkou sázkou, mnohem pravděpodobněji si uvědomíte, že jste udělali chybu, a mnohem pravděpodobněji vás to posune. Udělat v sázení něco špatně a prohrát peníze je dobrá cesta k tomu, abyste se naučili, že držet se flat-stake sázkového systému do té doby, než uvidíte zlepšené výsledky, je možná dobrý způsob péče o své peníze do doby, než vyhodnotíte, jak výnosná vaše sázková strategie může být.

Jak se váš proces stává pokročilejším a chápete své výhody, jak jich dosahujete a jak je optimalizujete, můžete použít metodu proporcionálních sázek jako je Kelly Criterion.

Zvyknete-li si na metodičtější přístup ke správě rizika, umožní vám to zvýšit toleranci k riziku a zvyknutí si na sázení správného množství peněz. Pokud to se sázením myslíte vážně, zjistíte, že často podáváte vysoké sázky a pokud se příliš obáváte výškou sázky, je nepravděpodobné, že budete přesvědčeni, že je to správná sázka.

Tolerance vůči riziku je nezbytná, pokud se sázením chcete živit a averze k riziku je častou překážkou pro ty, kteří chtějí své sázení posunout dále, aby se mohlo stát legitimním zdrojem vašich příjmů. Jakmile se však naučíte starat o své peníze, když se vám nedaří, pak si zvyknete na myšlenku, že jak výhra, tak i prohra jsou běžným jevem a nejde o to, kolik prohrajete při jednotlivé sázce, ale jak vaše výsledky vypadají dlouhodobě.

Můžete svému procesu věřit?

Pro některé sázkaře je obtížné přijmout, že i po stovkách sázek, dokonce po tisících, možná stále nevíte, zda máte štěstí na výhry nebo smůlu na prohry (nebo naopak). Pokud se o vašem sázkovém záznamu chcete dozvědět více – pokud chcete zjistit, nakolik se na něm podepsaly vaše dovednosti a štěstí, můžete vypočítat p-hodnotu pomocí t-distribuce (nebo „t-testu“), jak nám ve své článku předvedl Joseph Buchdahl.

I když vám tento přístup nemusí poskytnout konkrétní odpověď na to, zda jste zkušený nebo nekvalifikovaný sázkař, ukáže vám, jak pravděpodobné by bylo dosáhnout zisku z vašich sázek čistě náhodou. Pochopitelně s čím větším vzorkem sázek se pracuje, tím přesnější jsou výsledky „t-testu“.

Dělat věci špatně není tak špatné

Na vaší sázkové cestě je důležité učit se. Věnujte prohraným sázkám stejnou pozornost jako sázkám vyhraným. Zkuste přijít na to, co se pokazilo. Prohráli jste sázku kvůli tomu, že vaše výpočty byly špatné, nebo kvůli tomu, že jste měli smůlu? Skvělou radou je podívat se na každou sázku, kterou uzavřete, po skončení zápasu, a zeptat se sami sebe: „Kdybych věděl, co vím teď, vsadil bych takhle, kdyby zápas měl začít znovu?“

Dělání chyb by nemělo být vnímáno jako negativum, protože je to zásadní součást sázkového procesu, která vám pomáhá se rozvíjet.

Štítky:

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!
Máte názor k článku nebo události?
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže

Váš názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

TOP10SportSites
Search