Přihlášení:
Menu
Logo týmu Barcelona FC
Primera Divisio.. | 16:00 - zítra
Logo týmu Real Madrid
Náš tip:
0
1X2
Náš tip:
0
1X2
Logo týmu Manchester United
Premier League | 18:30 - zítra
Logo týmu Chelsea
Náš tip:
0
1X2
Logo týmu Kashima
J League | 07:00 - zítra
Logo týmu Hiroshima
Náš tip:
2.5
UO
Logo týmu Nagoja
J League | 07:00 - zítra
Logo týmu Vegalta Sendai
Náš tip:
2.5
UO
Logo týmu Urawa
J League | 10:00 - zítra
Logo týmu Cerezo
Náš tip:
2
1X2
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Premier League | 13:30 - zítra
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Náš tip:
3.5
UO
Logo týmu West Ham
Premier League | 13:30 - zítra
Logo týmu Manchester City
Náš tip:
0
1X2
Logo týmu Paks SE
NB I | 17:00 - zítra
Logo týmu Kispet-Honved
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Southampton
Premier League | 15:00 - 25. 10.
Logo týmu Everton
Náš tip:
2.5
UO
Logo týmu Bolzano
Eishockey Liga | 19:45 - 27. 10.
Logo týmu Salzburg
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Brasil Pelotas
Serie B | 00:15 - zítra
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Logo týmu Puebla
Primera Divisio.. | 02:30 - zítra
Logo týmu Leon
Logo týmu Sapporo
J League | 07:00 - zítra
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Logo týmu Tokyo
J League | 08:00 - zítra
Logo týmu Marinos
Logo týmu Gamba
J League | 09:00 - zítra
Logo týmu Reysol

Sázení na vítězné série

1. 7. 2020 12:29, upraveno: 2. 7. 2020 10:08
autor: LadyAmbientte
Není pochyb o tom, že největší sportovní hvězdy se umí neustále vyhýbat prohře: Roger Federer ve Wimbledonu, Jurgen Klopp doma a Floyd Mayweather v ringu. Jsou však tyhle výherní série způsobeny skvělými dovednostmi nebo pouze štěstím? V tomto článku si přesně na tuto otázku odpovíme.
Vítězné/proherní série nemusí být pouze výsledkem "formy", mohou být i zcela nahodilé.
Vítězné/proherní série nemusí být pouze výsledkem "formy", mohou být i zcela nahodilé.

Známé osobnosti zmiňované výše jsou ve svých „profesích“ jedněmi z nejlepších, proč se jim ale podařilo dosáhnout výherních sérií v zápasech s některými stejně talentovanými (současnými i minulými) vrstevníky? Pravdou je, že vedle talentu je pro vítězné série klíčovým faktorem také štěstí.

Pojďme osobnosti nahradit mincemi

Pokud poodstoupíme od výkonů a osobností profesionálního sportu a o vítězných sériích budeme přemýšlet jako o matematické události, podaří se nám pochopit, jak je vnímání vítězných sérií zkresleno. Jako příklad můžeme uvést boxerskou hvězdu Floyda Mayweathera. Představme si, že namísto zápasů založených na dovednostech budeme házet mincí.

Jestliže mincí hodíte 100krát, pravděpodobnost nám říká, že máte 75% šanci na to, že se v řadě hodů objeví série 6 panen (nebo orlů) a 10% pravděpodobnost, že budete svědkem série o nejméně 10 po sobě jdoucích panen (a nebo orlů).

Představte si, že vám série bude ukázána v zápisu, kdy „O“ reprezentuje pannu a „X“ orla:

Jako člověk jste přirozeně přitahováni k nejsnadněji definovanému vzoru – velkému počtu O ve čtvrté řadě. Znamená to, že tohle období je pozoruhodnější než ostatní? Převzaly panny iniciativu? Projevily se v této sérii velké dovednosti? Ne – jedná se o minci. Pravděpodobnost nám říká, že se tyhle sekvence někdy prostě stávají.

U tenisových hráčů, boxerů, manažerů atd. mohou jakékoliv série – i když výherní série jsou obzvláště škodlivé – podobným způsobem zkreslit náš úsudek tak, jako výše uvedený vzorec, a také nás může dovést k přeceňování naděje na pokračování takové série.

Podívejte se například na následující schéma, kde jsme O nahradili písmenem L (loose – prohra) a X písmenem W (win – výhra):

Na první pohled, co byste vyplnili namísto ??? Většina lidí si představí, že vítězství budou pokračovat. Nyní se podívejte na tento obrázek:

Co byste si pod ??? představili zde? Přirozeně pokračujeme ve vzorci a zadáváme „WWWW“ – i když toto místo může vyplnit cokoliv. Proč? Čistě proto, že lidský mozek přirozeně vytváří vzory a drží se jich – i když za tím nestojí žádné logické zdůvodnění. Při našem rozhodování bude hrát roli i další část naší psychiky – Gamblerův klam.

Faktor dovednosti

Nikdo samozřejmě neříká, že velké sportovní ikony dosáhly skvělých výkonů pouze náhodou. Je zřejmé, že jejich talent jim umožnil takových výkonů dosáhnout. Jejich dovednosti v podstatě převažují jinak vyváženou minci na orla (nebo výhru) více, než se to daří jiným, ale v žádném případě se nejedná o definitivní výsledek.

Tak například, pokud Rafael Nadal bude hrát na antuce, bude se jednat o minci, která je výhře hodně nakloněná. Jeho procentuální úspěšnost na antuce v posledních letech dosahuje 95,4% a je zřejmé, že Nadalovy výhry nejsou způsobeny štěstím, ale šance mohly hrát velkou roli například v jeho dokonalé sezóně 2010.

Dominuje tedy Federer ve Wimbledonu kvůli tomu, že je o hodně lepší než Pete Sampras? A jsou Heat stejně dobří jako Lakers v 70letech po své historické výherní sérii?

Odpověď zní: Možná. Realita je taková, že výherní série jsou způsobeny kombinací několika faktorů – jedním z nich je i štěstí. Pokud budeme ignorovat přínos, který na herní sérii mají šance, staneme se obětí, která šance na vítězství některých týmů či hráčů nadhodnocuje.

V amerických sportech má šance (a štěstí) větší roli, protože rovnostářský přístup (platové stropy atd.) přináší rovnoměrnější rozdělení talentů, a tudíž menší příležitost, aby jeden tým dominoval jako v evropském fotbalu.

Kromě vítězných sérií je potřeba brát údaje o formě velice opatrně. Měli bychom opravdu věřit tomu, že tým se sérií LLWWW porazí tým se sérií WWLLL?

ČTĚTE TAKÉ:
Fenomén horké ruky: Jsou vítězné série ve sportovním sázení reálné?

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!
Máte názor k článku nebo události?
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže

Váš názor

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Search