Vliv dlouhých cest na sázení na NBA
Rozdíl mezi domácím a venkovním prostředím je v NBA v mnoha ohledech výraznější než v jiných sportech. Potvrzují to i statistiky – od sezóny 2000/01 v NBA vyhrály týmy hrající na domácí palubovce 61 % zápasů odehraných v NBA. Ačkoli týmy na domácí palubovce vyhrály častěji ve všech hlavních ligách, toto procento vítězství bylo v daném období výrazně vyšší než v jakékoli jiné lize – dokonce i v NFL, kde se zdá, že být týmem na cestách je prokletím.
Pokud týmy NBA na domácím hřišti nevyhrávají stejně jako venku, pak to pro nás vytváří zřejmou výzvu pro sázení. Zde je soubor názorů na rozpoznávání a řešení problematiky venkovních zápasů v NBA:
Back-to-back zápasy
NBA týmy obvykle nerady hrají dva zápasy ve dvou dnech, tzv. back-to-back zápasy. Týmy NBA obvykle nerady hrají zápasy po sobě jdoucích večerů. Tato hra vyžaduje hodně sil a ty se během jediného dne nedají snadno nastřádat a obnovit. Dává smysl, že dopad „back-to-back“ zápasů bude na cestách ještě větší. Když basketbalové týmy hrají zápasy proti sobě v domácí hale, stačí, když se po skončení zápasu vrátí domů do své postele a odpočívají, než se vrátí na známý stadion a do své pohodlné každodenní rutiny. Na cestách si však musí najít čas nejen na odpočinek, ale také na cestu mezi městem, ve kterém právě hráli, a městem, ve kterém hrají příště.
Geografie
Často slýcháme o tom, že týmy na východě mají mnohem snazší cestování než týmy na západě. Města na východním pobřeží jsou blíže u sebe, takže týmy z východního pobřeží musí během sezóny podnikat méně dlouhých cest než týmy ze západního pobřeží. To je sice pravda a pro týmy ze západního pobřeží, které podnikají dlouhé výjezdy na východní pobřeží, to může být významný faktor, ale vliv není tak výrazný, jak by se dalo očekávat, a bylo by snadné tomuto faktoru věnovat při sázení příliš velkou pozornost. Nejlepším týmem na cestách v NBA byl loni Dallas – tým ze západu. Týmy Západní konference mají ve skutečnosti lepší kombinované procento vítězství než týmy z Východu – 0,408 oproti 0,384. Týmy ze Západu mají samozřejmě také lepší celkové procento výher než týmy z Východu – 0,517 ku 0,483. Pokud by týmy v obou ligách odehrály 100 zápasů doma a 100 zápasů na cestách, očekávali bychom, že týmy na Východě vyhrají o 10 zápasů méně na cestách než doma. Týmy na Západě by podle očekávání prohrály o necelých 11 zápasů méně. Jinými slovy, pokud považujete zeměpisnou polohu za rozhodující faktor při posuzování týmů na cestách, pak děláte chybu, která může ovlivnit vaše výsledky.
Délka cesty
Podle jednoduché logiky by se mohlo zdát, že týmy budou s dalšími a dalšími cestami slábnout – že dlouhé cesty budou týmy NBA unavovat a že tyto účinky budou zesilovat s přibývajícím počtem letů letadlem, hromadných večeří a různých hotelových pokojů. Několik různých studií však ukázalo, že tomu tak ve skutečnosti není. Největší pokles výkonnosti týmů NBA je mezi prvním a druhým zápasem na cestách. V průběhu dvou let jedna studie zjistila, že profesionální basketbalové týmy by měly ve druhém zápase získat jen o jeden bod na zápas méně než v prvním a že rozdíl mezi druhým a následujícími zápasy není nijak zvlášť významný. To neznamená, že některé týmy nemají s dlouhými výjezdy problémy. Znamená to jen, že pokud předpokládáte, že týmy, které už nějakou dobu cestují, jsou automaticky zranitelnější než na začátku cesty, pak se dopouštíte chyby, která může ovlivnit vaše procento výher a váš bankroll.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže