Přihlášení:

thirteen − 5 =

Menu
Logo týmu Jaroslavl
KHL | 17:00 - dnes
Logo týmu Petrohrad
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Arizona
NHL | 03:00 - dnes
Logo týmu Calgary
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Magnitogorsk
KHL | 15:00 - dnes
Logo týmu Kazaň
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu České Budějovice
1st League | 17:30 - dnes
Logo týmu Kladno
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Brynas Gavle
Elitserien | 19:00 - dnes
Logo týmu Vaxjö Lakers HC
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Sapsborg Sparta
Eliteserien | 19:00 - dnes
Logo týmu Lillehammer
Náš tip:
0
1X2
Logo týmu Bolzano
Eishockey Liga | 19:15 - dnes
Logo týmu Klagenfurt
Náš tip:
1.5
UO (1.tře.)
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Bern
Nationalliga A | 20:15 - dnes
Logo týmu Servette GE
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu NY Islanders
NHL | 00:05 - zítra
Logo týmu Pittsburgh
Náš tip:
6.5
UO
Logo týmu Detroit
NHL | 00:35 - zítra
Logo týmu Philadelphia
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Tampa Bay
NHL | 00:35 - zítra
Logo týmu Toronto
Náš tip:
6.5
UO
Logo týmu Chicago
NHL | 01:35 - zítra
Logo týmu Colorado
Náš tip:
2
SBR
Logo týmu Tappara Tampere
SM Liiga | 17:30 - zítra
Logo týmu Kalpa Kuopio
Náš tip:
5.5
UO
Logo týmu Wolfsburg
DEL | 19:30 - zítra
Logo týmu Eisbaren
Náš tip:
5.5
UO
Logo týmu Tigre Victoria
Primera Divisio.. | 01:15 - dnes
Logo týmu Independiente
Logo týmu Čeljabinsk
KHL | 15:00 - dnes
Logo týmu Ufa
Logo týmu Olomouc
Extraleague | 17:20 - dnes
Logo týmu Plzeň
Logo týmu Kärpät
SM Liiga | 17:30 - dnes
Logo týmu Ässät Pori

Jak nejlépe spravovat svůj bankroll?

17. 2. 2015 15:00, upraveno: 25. 2. 2017 19:41
autor: vcer43
Jaký je nejlepší způsob jak spravovat svůj bankroll? Jak velkou jeho část byste měli sázet na každou sázku? Přesně o tom bude dnešní článek, ve kterém si představíme hned několik možných přístupů k bankroll managmentu při sportovním sázení.
Jak nejlépe spravovat svůj bankroll?
Jaká velikost sázky je nejlepší? Orientovat se můžete podle několika strategií.

Pokud chcete být v sázení dlouhodobě úspěšní, potřebujete hlavně dvě vlastnosti. Musíte být schopní nacházet value a musíte umět dobře spravovat svůj bankroll. Jinými slovy tedy musíte umět optimalizovat value a správně vyhodnocovat riziko.

Mnoho sázkařů má schopnost rozeznat u konkrétní sázkové příležitosti přítomnost value – ať už pomoci svého instinktu nebo například nějakého simulačního modelu. Nicméně jakmile identifikují value, často nevědí, jakou část svého bankrollu by měli na danou sázkovou příležitost vsadit, aby zbytečně neriskovali svou „finanční stabilitu.“

Existuje mnoho rozličných strategií, které mohou být aplikovány na sportovní sázení. Hodně jich má původ například ve světě financí. Doufáme v to, že po přečtení tohoto článku budete lépe chápat základní teorii bankroll managmentu a že budete mít vyšší šanci na to, stát se dlouhodobě úspěšnými sportovními sázkaři.

1) Konzistentní velikost sázek

Nejznámější a nejdoporučovanější strategie bankroll managmentu. Na každou sázku sázíte stejné procento svého bankrollu. Výhodou této strategie je to, že sázkař nepřijde o svůj celý bankroll, jelikož se zmenšujícím se bankrollem se bude snižovat i vsazená částka (například 2 % z $1 000 je $20, ale 2 % z $100 je už pouze $2). Jedná se vlastně o jiný příklad jevu známého jako Zenónův paradox – šíp nikdy nedosáhne svého cíle, protože s každým intervalem se o polovinu zmenší uražená vzdálenost. Nicméně pokud by se vám stala nějaká dlouhá špatná série (což je sice nepravděpodobné, ale ne nemožné), přijdete i tak o dost peněz. Kdybyste například sázeli 5 % bankrollu a váš počáteční bankroll by čítal $1 000, po 33 po sobě jdoucích porážkách by vám zbývalo už jen necelých $200.

Ikona týmu Tigre Victoria
Anketa: kdo myslíte, že zvítězí?
Ikona týmu Independiente
100 Kč na tento typ vyhrává 270
Získejte 200 Kč zdarma za registraci u Fortuny
Důležitým faktem je to, že při této strategii automaticky počítáme s tím, že každá sázka nabízí stejně velkou value (a stejně velký sázkový kurz). Řekněme, že například sázkovka Fortuna bude nabízet kurz na výhru pro daný tým 1,70. Možná se vám někdy nebude chtít sázet stejné procento bankrollu na 1,70 favorita a 3,50 outsidera, aniž byste porovnali value těchto sázek. Navíc není stejná ani pravděpodobnost obou týmů na výhru. Neříkáme, že tato strategie bankroll managmentu je špatná – pouze upozorňujeme na případné nedostatky.

Tato strategie nabízí poměrně spolehlivý způsob, jak se starat o svůj bankroll, nicméně neumí rozpoznat value, což je důležitá součást úspěšné sázkové strategie. Jinými slovy – tato strategie pouze zmenšuje negativní dopad proher na váš celkový bankroll.

2) Proporční sázení

Tato strategie je podobná Konzistentní velikosti sázek. Pouze s tím rozdílem, že jde o krok dál a bere v potaz velikost kurzu nabízeného na danou sázkovou příležitost. Řekněme například, že sázíte 5 % z vašeho $1 000 bankrollu jako standardní jednotku, tedy $50. Velikost základního kurzu je 2,00 – v takovém případě sázíte zmíněných $50. S měnícím se kurzem se však mění hodnota sázky a například s kurzem 11,00 byste sázeli už jen $5. Výpočet lze provést takto:

ČTĚTE TAKÉ:
5 tipů, které vám pomohou zdvojnásobit zisky ze sázení

 (€1000 * 0.05) / (11 – 1) = €5

Tento postup funguje dobře při sázení na outsidery, ale co kdybychom chtěli sázet na favority s nízkými kurzy? Pokud normálně sázíme 5 % našeho bankrollu, tak sázení na favorita s kurzem například 1,05 by znamenalo vsadit prakticky celý náš bankroll. A rozhodně nedoporučujeme, abyste sázeli na jakoukoliv sázkovou příležitost s kurzem jen vzdáleně blízkým hodnotě 1,05 – a už vůbec ne s celým svým bankrollem (pokud by tedy daný kurz nebyl vypsán na to, že ráno vyjde slunce… a dokonce i v tomhle případě bychom celou noc nespali a pozorovali tmavou oblohu).

Omezením této strategie bankroll managmentu je tedy to, že nedokáže vzít v potaz value konkrétních sázkových příležitostí.

3) Kelly Criterion

Strategie, která je otestovaná časem. Tento systém, který vznikl už kolem roku 1950, bere v potaz pravděpodobnost toho, že daný tým vyhraje a následně s touto pravděpodobností porovnává value nabízeného kurzu. Čím větší value se v sázkové příležitosti nachází, tím více peněz byste podle tohoto systému měli sázet. Value se v tomto případě často říká „overlay,“ jehož hodnotu lze vypočítat takto:

Overlay = (Pravděpodobnost * Nabízený kurz) – 1

Pokud se o systému Kelly Criterion chcete dozvědět víc, navštivte naše články:

  1. Sázkový systém Kelly Criterion
  2. Jak použít systém Kelly Criterion pro sázení?

Během let vzniklo mnoho variant tohoto systému, a ačkoliv základy zůstávají vždy stejné, každý typ této metody má své vlastní výhody a nevýhody.

a) Plný Kelly

Jedná se o osvědčenou metodu, která však ale může způsobit to, že vaše sázení bude jako na horské dráze. Tato varianta systému vám klidně může doporučit vsadit třeba 50 % vašeho celkového bankrollu na jedinou sázkovou příležitost. Ve velice krátkém čase tak můžete přijít o všechno. Na druhou stranu však platí, že výherní série vystřelí váš bankroll do nebes. U systému se používá tento výpočet:

Doporučená velikost sázky (v % bankrollu) = Overlay / (Nabízený kurz – 1)

Pokud tedy bude overlay 0,20 a nabízený kurz 2,40 s tím, že váš bankroll čítá $1 000, při použití tohoto systému byste měli vsadit $143 neboli 14,3 % svého bankrollu.

b) Zlomkový Kelly

Jedná se o konzervativnější metodu, kdy sázkař sází jen určitý zlomek doporučené sázky. Můžete například sázet vždy 50 % doporučené částky (Half Kelly) nebo 25 % (Quarter Kelly) nebo prakticky jakoukoliv procentuální část, která vám vyhovuje. Intuice vám sice může říkat, že použití tohoto systému sníží i vaše výhry, nicméně ve skutečnosti jsou profesionální sázkaři toho názoru, že Zlomkový Kelly v dlouhodobém měřítku přináší lepší výsledky, než Plný Kelly.

c) Konstantní Kelly

V principu se jedná o stejný systém jako Plný Kelly, jediným rozdílem je to, že se zde nepočítá s tím, že hodnota bankrollu se mění. Místo 15 % rostoucího či klesajícího bankrollu tak sázíte 15 % konstantní sumy.

Závěr

Nikdo vám s určitostí neřekne, která z výše uvedených metod je absolutně nejlepší. Jak sami vidíte, každá metoda má svoje výhody a nevýhody. Profesionální sázkaři sázejí především na konstantní velikost sázek, nicméně nezanedbatelné procento jich nedá dopustit na systém Kelly Criterion. Hodně záleží i na tom, jak hodně sázíte, jak riskantní jsou vaše sázky a tak dále. Musíte objektivně vyhodnotit vaše sázení a následně si určit, jaká strategie bankroll managmentu pro vás bude nejvhodnější.

ČTĚTE TAKÉ:
Příručka pro začátečníky: Vyvracíme některé sázkové mýty

Pokud se chcete o bankroll managmentu dovědět víc, můžete využít našich dalších článků:

  1. Bankroll managment pro začátečníky
  2. Bankroll managment pro pokročilé
  3. Počáteční bankroll a přístup k sázení
  4. Jak velký bankroll si na sázení vymezit?
  5. Několik tipů k bankroll managmentu

Máte názor k článku nebo události?
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže

Váš názor

pokertiplogo kurzovesazenilogo casinohralogo
Search

Pro poslání analýzy musíte být přihlášen.

Pro pokračování musíte vyplnit všechna pole