Přihlášení:

six − one =

Menu
Logo týmu Málaga FC
Primera Divisio.. | 21:00 - zítra
Logo týmu Sevilla
Náš tip:
0
1X2
Logo týmu Watford
Premier League | 21:00 - zítra
Logo týmu Liverpool
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Olimpo
Primera Divisio.. | 00:30 - zítra
Logo týmu Atlético de Rafaela
Náš tip:
0
1X2
Logo týmu Liberec
1. liga | 17:30 - zítra
Logo týmu Bohemians 1905
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Monaco
Champions Leagu.. | 20:45 - 03. 05.
Logo týmu Juventus
Náš tip:
2.5
UO
Logo týmu Česká republika
World Champions.. | 20:15 - 05. 05.
Logo týmu Kanada
Náš tip:
2
1X2 (2.tře.)
Logo týmu Boca Juniors
Primera Divisio.. | 00:10 - zítra
Logo týmu Arsenal de Sarandí
Logo týmu Puebla
Primera Divisio.. | 01:00 - zítra
Logo týmu Necaxa
Logo týmu Edmonton
NHL | 01:05 - zítra
Logo týmu Anaheim
Logo týmu Tom Tomsk
Premier League | 12:00 - zítra
Logo týmu Zenit Peterburg
Logo týmu Benevento
Serie B | 12:30 - zítra
Logo týmu Avellino
Logo týmu Hellas Verona
Serie B | 15:00 - zítra
Logo týmu Vicenza
Logo týmu Huesca
Liga BBVA | 17:00 - zítra
Logo týmu Vallecano Madrid
Logo týmu Krasnodar FK
Premier League | 17:00 - zítra
Logo týmu Makhachkala Anzhi
Logo týmu Club Brugge
1e Klasse | 18:00 - zítra
Logo týmu Waregem
Logo týmu Francie
Friendly M | 18:00 - zítra
Logo týmu Bělorusko
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Friendly M | 18:00 - zítra
Logo týmu Lotyšsko
Logo týmu Bursaspor
Super League | 19:00 - zítra
Logo týmu Galatasaray

Jak nejlépe spravovat svůj bankroll?

17. 2. 2015 15:00, upraveno: 25. 2. 2017 19:41
autor: vcer43
Jaký je nejlepší způsob jak spravovat svůj bankroll? Jak velkou jeho část byste měli sázet na každou sázku? Přesně o tom bude dnešní článek, ve kterém si představíme hned několik možných přístupů k bankroll managmentu při sportovním sázení.
Jak nejlépe spravovat svůj bankroll?
Jaká velikost sázky je nejlepší? Orientovat se můžete podle několika strategií.

Pokud chcete být v sázení dlouhodobě úspěšní, potřebujete hlavně dvě vlastnosti. Musíte být schopní nacházet value a musíte umět dobře spravovat svůj bankroll. Jinými slovy tedy musíte umět optimalizovat value a správně vyhodnocovat riziko.

Mnoho sázkařů má schopnost rozeznat u konkrétní sázkové příležitosti přítomnost value – ať už pomoci svého instinktu nebo například nějakého simulačního modelu. Nicméně jakmile identifikují value, často nevědí, jakou část svého bankrollu by měli na danou sázkovou příležitost vsadit, aby zbytečně neriskovali svou „finanční stabilitu.“

Existuje mnoho rozličných strategií, které mohou být aplikovány na sportovní sázení. Hodně jich má původ například ve světě financí. Doufáme v to, že po přečtení tohoto článku budete lépe chápat základní teorii bankroll managmentu a že budete mít vyšší šanci na to, stát se dlouhodobě úspěšnými sportovními sázkaři.

1) Konzistentní velikost sázek

Nejznámější a nejdoporučovanější strategie bankroll managmentu. Na každou sázku sázíte stejné procento svého bankrollu. Výhodou této strategie je to, že sázkař nepřijde o svůj celý bankroll, jelikož se zmenšujícím se bankrollem se bude snižovat i vsazená částka (například 2 % z $1 000 je $20, ale 2 % z $100 je už pouze $2). Jedná se vlastně o jiný příklad jevu známého jako Zenónův paradox – šíp nikdy nedosáhne svého cíle, protože s každým intervalem se o polovinu zmenší uražená vzdálenost. Nicméně pokud by se vám stala nějaká dlouhá špatná série (což je sice nepravděpodobné, ale ne nemožné), přijdete i tak o dost peněz. Kdybyste například sázeli 5 % bankrollu a váš počáteční bankroll by čítal $1 000, po 33 po sobě jdoucích porážkách by vám zbývalo už jen necelých $200.

Ikona týmu Boca Juniors
Anketa: kdo myslíte, že zvítězí?
Ikona týmu Arsenal de Sarandí
100 Kč na tento typ vyhrává 270
Získejte 500 Kč na tuto sázku zdarma!
Důležitým faktem je to, že při této strategii automaticky počítáme s tím, že každá sázka nabízí stejně velkou value (a stejně velký sázkový kurz). Řekněme, že například sázkovka Fortuna bude nabízet kurz na výhru pro daný tým 1,70. Možná se vám někdy nebude chtít sázet stejné procento bankrollu na 1,70 favorita a 3,50 outsidera, aniž byste porovnali value těchto sázek. Navíc není stejná ani pravděpodobnost obou týmů na výhru. Neříkáme, že tato strategie bankroll managmentu je špatná – pouze upozorňujeme na případné nedostatky.

Tato strategie nabízí poměrně spolehlivý způsob, jak se starat o svůj bankroll, nicméně neumí rozpoznat value, což je důležitá součást úspěšné sázkové strategie. Jinými slovy – tato strategie pouze zmenšuje negativní dopad proher na váš celkový bankroll.

2) Proporční sázení

Tato strategie je podobná Konzistentní velikosti sázek. Pouze s tím rozdílem, že jde o krok dál a bere v potaz velikost kurzu nabízeného na danou sázkovou příležitost. Řekněme například, že sázíte 5 % z vašeho $1 000 bankrollu jako standardní jednotku, tedy $50. Velikost základního kurzu je 2,00 – v takovém případě sázíte zmíněných $50. S měnícím se kurzem se však mění hodnota sázky a například s kurzem 11,00 byste sázeli už jen $5. Výpočet lze provést takto:

ČTĚTE TAKÉ:
Ověřeno, systém který skutečně vydělává peníze! Tajemství je ukryto v sázení na nejlepší brankáře NHL

 (€1000 * 0.05) / (11 – 1) = €5

Tento postup funguje dobře při sázení na outsidery, ale co kdybychom chtěli sázet na favority s nízkými kurzy? Pokud normálně sázíme 5 % našeho bankrollu, tak sázení na favorita s kurzem například 1,05 by znamenalo vsadit prakticky celý náš bankroll. A rozhodně nedoporučujeme, abyste sázeli na jakoukoliv sázkovou příležitost s kurzem jen vzdáleně blízkým hodnotě 1,05 – a už vůbec ne s celým svým bankrollem (pokud by tedy daný kurz nebyl vypsán na to, že ráno vyjde slunce… a dokonce i v tomhle případě bychom celou noc nespali a pozorovali tmavou oblohu).

Omezením této strategie bankroll managmentu je tedy to, že nedokáže vzít v potaz value konkrétních sázkových příležitostí.

3) Kelly Criterion

Strategie, která je otestovaná časem. Tento systém, který vznikl už kolem roku 1950, bere v potaz pravděpodobnost toho, že daný tým vyhraje a následně s touto pravděpodobností porovnává value nabízeného kurzu. Čím větší value se v sázkové příležitosti nachází, tím více peněz byste podle tohoto systému měli sázet. Value se v tomto případě často říká „overlay,“ jehož hodnotu lze vypočítat takto:

Overlay = (Pravděpodobnost * Nabízený kurz) – 1

Pokud se o systému Kelly Criterion chcete dozvědět víc, navštivte naše články:

  1. Sázkový systém Kelly Criterion
  2. Jak použít systém Kelly Criterion pro sázení?

Během let vzniklo mnoho variant tohoto systému, a ačkoliv základy zůstávají vždy stejné, každý typ této metody má své vlastní výhody a nevýhody.

a) Plný Kelly

Jedná se o osvědčenou metodu, která však ale může způsobit to, že vaše sázení bude jako na horské dráze. Tato varianta systému vám klidně může doporučit vsadit třeba 50 % vašeho celkového bankrollu na jedinou sázkovou příležitost. Ve velice krátkém čase tak můžete přijít o všechno. Na druhou stranu však platí, že výherní série vystřelí váš bankroll do nebes. U systému se používá tento výpočet:

Doporučená velikost sázky (v % bankrollu) = Overlay / (Nabízený kurz – 1)

Pokud tedy bude overlay 0,20 a nabízený kurz 2,40 s tím, že váš bankroll čítá $1 000, při použití tohoto systému byste měli vsadit $143 neboli 14,3 % svého bankrollu.

b) Zlomkový Kelly

Jedná se o konzervativnější metodu, kdy sázkař sází jen určitý zlomek doporučené sázky. Můžete například sázet vždy 50 % doporučené částky (Half Kelly) nebo 25 % (Quarter Kelly) nebo prakticky jakoukoliv procentuální část, která vám vyhovuje. Intuice vám sice může říkat, že použití tohoto systému sníží i vaše výhry, nicméně ve skutečnosti jsou profesionální sázkaři toho názoru, že Zlomkový Kelly v dlouhodobém měřítku přináší lepší výsledky, než Plný Kelly.

c) Konstantní Kelly

V principu se jedná o stejný systém jako Plný Kelly, jediným rozdílem je to, že se zde nepočítá s tím, že hodnota bankrollu se mění. Místo 15 % rostoucího či klesajícího bankrollu tak sázíte 15 % konstantní sumy.

Závěr

Nikdo vám s určitostí neřekne, která z výše uvedených metod je absolutně nejlepší. Jak sami vidíte, každá metoda má svoje výhody a nevýhody. Profesionální sázkaři sázejí především na konstantní velikost sázek, nicméně nezanedbatelné procento jich nedá dopustit na systém Kelly Criterion. Hodně záleží i na tom, jak hodně sázíte, jak riskantní jsou vaše sázky a tak dále. Musíte objektivně vyhodnotit vaše sázení a následně si určit, jaká strategie bankroll managmentu pro vás bude nejvhodnější.

ČTĚTE TAKÉ:
Proč dochází ke změně kurzů?

Pokud se chcete o bankroll managmentu dovědět víc, můžete využít našich dalších článků:

  1. Bankroll managment pro začátečníky
  2. Bankroll managment pro pokročilé
  3. Počáteční bankroll a přístup k sázení
  4. Jak velký bankroll si na sázení vymezit?
  5. Několik tipů k bankroll managmentu

Máte názor k článku nebo události?
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže

Váš názor

pokertiplogo kurzovesazenilogo casinohralogo
Search

Pro poslání analýzy musíte být přihlášen.

Pro pokračování musíte vyplnit všechna pole