Přihlášení:

4 × five =

Menu
Logo týmu Německo
World Cup | 20:00 - dnes
Logo týmu Švédsko
Náš tip:
0
1X2
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Polsko
World Cup | 20:00 - zítra
Logo týmu Kolumbie
Náš tip:
2.5
UO
Logo týmu Japonsko
World Cup | 17:00 - zítra
Logo týmu Senegal
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Anglie
World Cup | 14:00 - zítra
Logo týmu Panama
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Molde FK
Tippeligaen | 18:00 - dnes
Logo týmu Stabaek
Náš tip:
1
1X2
Náš tip:
1
SBR
Logo týmu Stromsgodset
Tippeligaen | 18:00 - zítra
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Náš tip:
2
1X2
Náš tip:
1
SBR
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Primera A | 22:30 - dnes
Logo týmu LDU de Quito
Náš tip:
2
1X2
Náš tip:
2.5
UO
Logo týmu Coritiba
Serie B | 23:30 - dnes
Logo týmu Figueirense
Náš tip:
0
1X2
Logo týmu Boa Viagem EC
Serie B | 00:00 - zítra
Logo týmu Vila Nova
Náš tip:
0
1X2
Náš tip:
0
1X2
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Serie B | 00:00 - zítra
Logo týmu Londrina
Náš tip:
1
1X2
Náš tip:
0.5
UO (1.pol.)
Logo týmu CRB Maceio
Serie B | 02:00 - zítra
Logo týmu Paysandu SC
Náš tip:
0
1X2
Náš tip:
0
1X2
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Tippeligaen | 18:00 - zítra
Logo týmu Sandefjord
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Sarpsborg 08
Tippeligaen | 18:00 - zítra
Logo týmu Tromsö
Náš tip:
1
1X2

Jak se vyhnout sázení pod vlivem emocí

3. 6. 2014 12:00, upraveno: 23. 2. 2017 19:02
autor: vcer43
Pokud už nějakou dobu sázíte, jistě víte, že někdy se člověk zbytečně podvolí emocím a upozadí rozum. V dnešním článku vám řekneme, jak se lze vyhnout tomu, aby emoce ovládly váš úsudek, díky čemuž budete schopní minimalizovat škody, které by jinak vašemu bankrollu vznikly.
Jak se vyhnout sázení pod vlivem emocí
Musíte si uvědomit, že kvůli prohrané sázce nikdo neumře .

Na toto téma se soustředí nejrůznější školení, která většinou mají v názvu obsaženo slovní spojení „emocionální inteligence.“ Na tato školení často zaměstnavatelé posílají své zaměstnance, aby se z nich stali „lepší zaměstnanci.“ Osobně nevíme, jak je to možné, nicméně vedlejší výhodou těchto školení je, že z člověka mohou udělat lepšího sázkaře.

Emocionální management

Každý, kdo už nějakou dobu sází, ví, že sázení spouští určité emoce. Od počátečního vzrušení, když identifikujete sázkovou příležitost s dobrou value, k nadšení a k napětí či až zoufalosti ohledně toho, jak daná sázka dopadne. Emoce v nás navíc mohou přetrvat i dlouho poté, co je daná sázka vyhodnocena – a ať už daná sázka dopadla jakkoliv, mohou tyto emoce mít výrazný vliv na naše budoucí rozhodnutí.

Podvědomě jsme si těchto emocí vždy vědomi, nicméně v daný moment je náš mozek často ve stavu vzrušení a naše vědomí vlivu emocí nevěnuje pozornost. Tento bod je velice důležitý, jelikož výzkumy jasně prokázaly, že silný emocionální management vylepšuje výkonnost a schopnost činit rozhodnutí. Obě tyto vlastnosti jsou velice důležité při sázení, jelikož sázení je víceméně hlavně o činění správných rozhodnutí pod tlakem.

Emocionální management má na starosti část mozku zvaná amygdala. Tato část mozku se chová jako paměťový čip. Všechny naše emoce – pozitivní i negativní – jsou vryté právě zde a jsou mozkem využívány jako jakýsi senzor. Mozek porovnaná historické zkušenosti se situací, v níž se právě nacházíme. Naše chování a rozhodování tak ovlivňují naše minulé zážitky a zkušenosti.

Síla myšlení bez myšlení

Ikona týmu Jižní Korea
Anketa: kdo myslíte, že zvítězí?
Ikona týmu Mexiko
100 Kč na tento typ vyhrává 270
Získejte 200 Kč zdarma za registraci u Fortuny
Často čtete o důležitosti studování sázkových trhů. Poměrně vysoké procento odborníků se shoduje na tom, že precizní ovládnutí nějaké dovednosti zabere 10 000 hodin. Toto číslo hezky zní a může být přesné např. pro fyzické aktivity, nicméně 10 000 hodin je velice dlouhá doba. Kdybychom na dané dovednosti pracovali 8 hodin denně, 7 dní v týdnu, stále se díváme na období dlouhé více než tři roky!

Pointou je to, že není nutné vkládat tolik času do pochopení toho, jak se pohybují jednotlivé trhy, jelikož trhy se mění neustále a na planetě nenajdete dva lidi, kteří by se učili stejnou rychlostí.

Naše myšlenky, pocity a akce jsou utvářeny (a posilovány) našimi zkušenostmi. Neurální spojení, která jsou používaná, sílí, zatímco ty, která jsou nepoužívaná, slábnou. Sázkař potřebuje schopnost identifikovat value, přičemž často je velice důležitou součástí rovnice rychlost. Po určité době už daný sázkař bude instinktivně (podvědomě) rozpoznávat situace, kdy je kurz nastaven špatně – tedy kdy sázková příležitost nabízí dobrou value. O tomto fenoménu píše například Malcolm Gladwell ve své knize „Blink: The Power of Thinking Without Thinking“ (Síla myšlení bez myšlení).

ČTĚTE TAKÉ:
Emoce a disciplína = největší pomocník/nepřítel sázkaře

Jak emoce fungují?

Kvůli tomu, jak je mozek postaven, emoce přicházejí před myšlenkami. Každá myšlenka nebo stimul projdou skenováním amygdalou, která vyhodnotí emocionální dopad. Až poté na základě daného podnětu vědomě jednáme – nebo o něm přemýšlíme. Cítíme předtím, než myslíme. Právě proto mají emoce nad našimi životy tak velkou moc.

Ale zaměřme se opět na sázení – všichni asi víme, co se stane, když naše sázka dopadne špatně. Zvýší se nám srdeční tep, zvedne se tlak, začneme ztěžka dýchat, jsme napjatí a tak dále. Jedná se o naprosto normální reakci. Tyto „symptomy“ jsou způsobeny tím, že náš primitivní mozek zjistil, že jsme v problémech. Naštěstí nás špatná sázka nebude stát život (pokud tedy nesázíte s penězi nějakého mafiána), nicméně i tak se cítíme podvědomě ohroženi.

„Únos amygdaly“

Tato reakce je ve vědeckých kruzích známá jako „únos amygdaly,“ což v principu znamená, že mozek (mozková kůra) je z celého procesu vynechán a my se řídíme instinkty. Mozková kůra dokáže obecně zpracovávat čtyři proudy myšlenky najednou, nicméně když dojdeme do tohoto stavu, naše pracovní paměť (přemýšlení) je vyřazena a my máme problém se zvládnutím i jen jednoho jediného proudu myšlenek. To znamená, že nedokážeme uvažovat rozumně – právě proto je „únos amygdaly“ tak nebezpečným jevem. Pro mozek není dobré ani vypuštění toxického kortizolu, ke kterému zde dochází.

Takže, co můžeme udělat pro to, abychom se vyhnuli (či alespoň zredukovali) potenciálnímu negativnímu dopadu sázky, která se nevyvíjí dle našich představ?

SKUI

Navrhovaný akronym má tvar S-K-U-I. Zní sice trochu nepřirozeně, nicméně důležitá je hlavně jeho myšlenka. Tento akronym má čtyři kroky:

1) STOP

Jednoduše stopněte – nereagujte okamžitě. Když jste ve stresu, činíte rozhodnutí, která jsou založená na méně než 5 % dostupných informací (což je samozřejmě velice málo). Musíte si uvědomit, že vaše amygdala byla unesena a musíte získat zpátky kontrolu nad svým mozkem.

2) KYSLÍK

Jednoduchý bod. Zhluboka se nadechněte – tuto radu neslýcháváte bezdůvodně. Vědomé dýchání nás odvádí od „běsnící“ mysli.

3) UVĚDOMĚNÍ

Trochu obskurní, nicméně důležitý bod – dejte si okamžik na to, abyste si uvědomili situaci a přijali ji. Musíte si uvědomit, že kvůli prohrané sázce nikdo neumře ani nemusí jet do nemocnice a tak dále. Prostě jste prohráli trochu peněz, které později zase vyděláte zpátky. Není žádný důvod k přehnaným reakcím.

4) INFORMACE

Musíte hledat informace. V tomto (finálním) kroku musíte zvýšit těch 5 % dostupných informací a dosáhnout toho, že učiníte rozhodnutí založené na logice. Rozhodnutí založené na emocích totiž bývá v drtivé většině případů chybné.

Závěr

Důležité je, abyste sázeli „rozumně.“ Tento pojem sice není snadné úplně přesně vymezit, nicméně obecně to znamená, že byste měli sázet na úrovni (či pod úrovní), kde špatný výsledek nespustí únos amygdaly. Sázka občas nevyjde. Ať už budete mít jakkoliv velkou výhodu, zákon pravděpodobnosti jasně říká, že čas od času prohrajete. Pokud sázka nedopadne dobře a spustí únos, popřemýšlejte například o tom, že snížíte velikost sázek (nebo si ideálně od sázení dáte na chvíli pauzu).

ČTĚTE TAKÉ:
Jak se v sázení vyrovnat se špatnými sériemi v 5 jednoduchých krocích?

Získat opět kontrolu nad svým mozkem nemusí být úplně jednoduché, nicméně výše uvedené informace by vám měly výrazně pomoct. Sázejte rozumně, udržujte si perspektivu, buďte v klidu a jděte směrem kupředu.

Máte názor k článku nebo události?
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže

Váš názor

Search

Pro poslání analýzy musíte být přihlášen.

Pro pokračování musíte vyplnit všechna pole