Přihlášení:
Menu
Logo týmu Nürnberg FC
Bundesliga | 20:30 - dnes
Logo týmu Dortmund
Náš tip:
2
1X2
Náš tip:
1.5
UO
Logo týmu Lyon
Champions Leagu.. | 21:00 - zítra
Logo týmu Barcelona FC
Náš tip:
0
1X2
Logo týmu Liverpool
Champions Leagu.. | 21:00 - zítra
Logo týmu Bayern München
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Kazaň
KHL | 17:30 - dnes
Logo týmu Magnitogorsk
Náš tip:
3.5
UO
Logo týmu Roma AS
Serie A | 20:30 - dnes
Logo týmu Bologna
Náš tip:
0.5
UO (1.pol.)
Logo týmu Ryazan
Major Hockey Le.. | 17:00 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Náš tip:
4.5
UO
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Major Hockey Le.. | 17:30 - dnes
Logo týmu Ermak Angarsk
Náš tip:
4.5
UO
Náš tip:
3.5
UO
Logo týmu Vsetín
1st League | 17:30 - dnes
Logo týmu Jihlava
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Ústí n. Labem
1st League | 18:00 - dnes
Logo týmu Kadaň
Náš tip:
1
1X2
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Los Angeles
NHL | 04:35 - zítra
Logo týmu Washington
Náš tip:
5.5
UO
Logo týmu Manglerud
Eliteserien | 18:30 - zítra
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Sarov
Major Hockey Le.. | 16:30 - dnes
Logo týmu Togliatti
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Major Hockey Le.. | 16:30 - dnes
Logo týmu Samara
Logo týmu Voroněž
Major Hockey Le.. | 17:00 - dnes
Logo týmu Penza
Logo týmu Petrohrad
KHL | 17:30 - dnes
Logo týmu Jaroslavl

2.4 Určení výhody domácího prostředí

15. 2. 2013 08:57, upraveno: 15. 2. 2013 08:57
autor: Hally
Můžeme si všimnout, že naše předběžná předpověď zatím nijak nezahrnuje výhodu domácího prostředí. V profesionálním fotbale, stejně jako i v jiných sportech, mají týmy tendenci dosahovat lepších výsledků na domácí půdě než na hřišti soupeře. Na domácím hřišti týmy skórují v průměru o něco více než na hřišti soupeře. Tento fakt je v každé lize trochu odlišný, ale patrný.

Tento fakt se dá chápat jako jakési pravidlo, ale kvůli tomu může být zavádějící, protože mezi výhodami domácího prostředí existují mnohdy velmi velké rozdíly.
Výhody domácího prostředí nejsou pevně dané v aktuální nebo nadcházející sezóně. Výhoda domácího prostředí se neliší jenom tým od týmu, ale také sezónu od sezóny a její aktuální vývoj vyžaduje neustálou kontrolu.

Všechny faktory, které se skrývají pod pojmem výhoda domácího prostředí (nebo nevýhoda) jsou do určité míry nejasné a trochu záhadou. Existuje ale jeden faktor, který se zdá být evidentní. Tímto hnacím faktorem je pro tým entuziasmus publika. Dá se říci, že pokud je tým úspěšný, tak má ve výsledku větší oporu svých fanoušků a tím větší výhodu domácího prostředí. Platí to i obráceně, pokud se týmu nedaří, vyúsťuje to v nedůvěru a nejistotu fanoušků týmu a tím menší výhodu domácího prostředí. Můžeme z toho vyvodit myšlenku: Čím více je tým úspěšný, tím více jsou fanoušci týmu entuziastičtější, tím větší je rozdíl mezi domácími a venkovními (zápasy na hřišti soupeře) utkáními.

Úspěch týmu však není jediný požadavek, který ovlivňuje a je nutný pro výhodu domácího  prostředí. Některé slabší týmy dosahují i přes nepříliš kvalitní zápasové statistiky na domácím hřišti lepších výsledků než na hřištích soupeře. Naopak některé silnější týmy významně nevyužívají výhody domácího prostředí, i když patří v lize k týmům z popředí tabulky.

Výhoda či nevýhoda domácího prostředí je také ovlivněna konkrétním stadionem, na kterým se odehrává zápas. Stadiony jsou odlišně postavené a některé neumožňují potřebný kontakt fanoušků s hráči. Příliš otevřené stadiony nevytvářejí takový hluk od fanoušků, který podvědomě žene hráče k lepším výkonům.

Ikona týmu Dukla Praha FK
Anketa: kdo myslíte, že zvítězí?
Ikona týmu Sparta Praha
100 Kč na tento typ vyhrává 270
Získejte 300 Kč zdarma za registraci u Fortuny
Jak již bylo zmíněno, výhoda domácího prostředí není daná věc, která se postupem času nemění. Je důležité mít na paměti, že je to faktor, který ovlivňuje hru a stejně jako jiné faktory (počasí, zranění) se mění sezónu od sezóny a také i v aktuální sezóně.

Úkolem sázejícího je zkoumat záznamy týmů a na jejich základě určit výhody domácího prostředí jednotlivých týmů. To také pomůže uvědomit si druhou stranu mince a tou je nevýhoda venkovního prostředí.

Bez pochyby je zřejmé, že některé týmy jsou v dlouhodobém porovnání horší ve venkovním prostředí než jiné týmy. Tento fakt se dá zjistit ze statistiky hostujícího týmu, který má velmi dobrou úspěšnost na domácím hřišti. Velký rozdíl mezi výkony na domácím a venkovním hřišti se může projevit v nevýhodě venkovního prostředí.

Máte názor k článku nebo události?
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže

Váš názor

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Search