Přihlášení:

thirteen − 6 =

Menu
Logo týmu Srbsko
World Cup | 20:00 - dnes
Logo týmu Švýcarsko
Náš tip:
0
1X2
Logo týmu Nigérie
World Cup | 17:00 - dnes
Logo týmu Island
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Brazílie
World Cup | 14:00 - dnes
Logo týmu Kosta Rika
Náš tip:
2.5
UO
Logo týmu Jižní Korea
World Cup | 17:00 - zítra
Logo týmu Mexiko
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Molde FK
Tippeligaen | 18:00 - zítra
Logo týmu Stabaek
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Německo
World Cup | 20:00 - zítra
Logo týmu Švédsko
Náš tip:
1
1X2
Náš tip:
2.5
UO
Logo týmu Coritiba
Serie B | 23:30 - zítra
Logo týmu Figueirense
Náš tip:
0
1X2
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Serie B | 00:00 - 24. 06.
Logo týmu Londrina
Náš tip:
1
1X2
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Japonsko
World Cup | 17:00 - 24. 06.
Logo týmu Senegal
Náš tip:
2
1X2
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Tippeligaen | 18:00 - 24. 06.
Logo týmu Sandefjord
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Sarpsborg 08
Tippeligaen | 18:00 - 24. 06.
Logo týmu Tromsö
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Stromsgodset
Tippeligaen | 18:00 - 24. 06.
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Náš tip:
X2
DS
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Belgie
World Cup | 14:00 - zítra
Logo týmu Tunisko
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Primera A | 22:30 - zítra
Logo týmu LDU de Quito
Logo týmu Boa Viagem EC
Serie B | 00:00 - 24. 06.
Logo týmu Vila Nova
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Serie B | 00:00 - 24. 06.
Logo týmu Oeste
Čt. tip:
1
1X2

Value betting versus sázení na vítěze

9. 2. 2015 15:00, upraveno: 28. 2. 2017 20:21
autor: vcer43
Jedním velkým rozdílem mezi kasinovými hrami a sportovním sázením je to, že jednoduchá pravidla pravděpodobnosti diktují výsledky baccaratu, blackjacku nebo například kostek, zatímco u sportovního sázení je přesné vyčíslení pravděpodobností nemožné. Každá sázková příležitost (zápas, závod) je jedinečnou událostí, na kterou má vliv nesrovnatelně více faktorů (srovnáme-li situaci například s hodem kostkou).
Drtivá většina sázkařů nikdy nebude mít lepší zdroje informací než velké sázkové kanceláře, které pro dané sázkové příležitosti vytvářejí kurzy.

Value betting ve fotbale je o sázení na tým, který má ve skutečnosti vyšší šanci na výhru, než odhaduje bookmaker. Většina profesionálních sázkařů se nyní orientuje právě na value betting, nikoliv na konstantní sázení na úspěšné týmy. Takoví sázkaři si říkají, že „vítězové nemohou vyhrávat pořád.“ Nemají tedy problém vsadit si na outsidera – pokud si myslí, že jim taková sázka nabízí pozitivní value. Zvažte třeba níže uvedený příklad:

Arsenal se má doma utkat s Wiganem. Na výhru londýnského týmu je vypsán kurz 4/11. Na výhru Wiganu je pak vypsán kurz 13/2. Pokud by si profesionální sázkař myslel, že Arsenal má 70% šanci na výhru, zatímco Wigan má pouze 15% šanci na výhru, mohl by klidně sázet na Wigan – i přesto, že zápas pravděpodobně vyhraje Arsenal. Podle jeho odhadů by byly férové kurzy na výhru domácích a výhru hostů 1,43 a 6,67.

Pokud by tento sázkař měl pravdu a zápas by se odehrál 100x, sázka na Wigan s kurzem 13/2 by ze 100 sázek o velikosti $1 přinesla zisk $12,50. Kdyby ale 100x vsadil $1 na výhru Arsenalu, celkově by skončil ve ztrátě $4,55. Chytrý sázkař tedy bude sázet na Wigan – i navzdory tomu, že favoritem zápasu je Arsenal. Takto funguje value betting.

V reálném světě se však občas v této strategii objeví nějaká díra. My se v rámci dnešního článku budeme věnovat hlavně třem nejzásadnějším.

ČTĚTE TAKÉ:
Nesázejte na vítěze, zabíjí to váš zisk!

1) Je těžké odhadovat pravděpodobnosti přesněji, než bookmaker

Ikona týmu Brazílie
Anketa: kdo myslíte, že zvítězí?
Ikona týmu Kosta Rika
100 Kč na tento typ vyhrává 270
Získejte 200 Kč zdarma za registraci u Fortuny
Drtivá většina sázkařů nikdy nebude mít lepší zdroje informací než velké sázkové kanceláře, které pro dané sázkové příležitosti vytvářejí kurzy. Sázkovky si najímají profesionální sázkaře, odborníky a mají spoustu top kontaktů, takže v rámci tohoto procesu mají bookmakeři velkou výhodu.

Value betting není v reálném světě příliš užitečnou věcí v případě, že vaše výhoda je jen několik procent. Musíte brát v potaz to, že každý zápas je jedinečný a je prakticky nemožné stanovit pravděpodobnost přesně na jednotky procent. Průměrný sázkař k tomu jednoduše nemá dostatečné nástroje.

Více realistický přístup je jednoduše předpovídat, zda daný tým vyhraje, prohraje nebo zápas skončí remízou. Můžete se případně soustředit třeba i na sázení na celkový počet vstřelených branek a tak dále.

2) Zápasy nemohou být za stejných podmínek odehrány 100x

Value betting je založen na dlouhodobém měřítku. Právě proto jsme hned v prvním příkladě počítali s modelovou situací, ve které by se zápas mezi Arsenalem a Wiganem odehrál 100x, přičemž podmínky by zůstaly stejné – stejní hráči, stejný stadion, stejní rozhodčí, stejné počasí a tak dále.

Zde je však třeba si uvědomit to, že např. ve fotbale se podmínky mění s každým zápasem, takže i když 100x vsadíte na Arsenal, který bude 100x hrát proti Wiganu, vždy se bude jednat o jinou událost.

Proč byste se měli zabývat něčím, co se jednoduše nemůže stát?

Soustřeďte se na konkrétní zápas. Myslíte si, že Arsenal vyhraje? Pokud si tím jste opravdu dost jistí, tak sázejte na Arsenal a nikoliv na Wigan. Pokud si nejste jistí tím, že Arsenal má na to, aby zápas vyhrál (ať už třeba kvůli absenci klíčového hráče nebo špatnému strategickému přístupu), nesázejte. Každý den budete mít k dispozici spoustu nových sázkových příležitostí, takže nemáte kam spěchat.

Nebo pokud v poslední době Wigan koupil několik kvalitních fotbalistů a nyní má proti Arsenalu solidní šanci na úspěch, vsaďte si na Wigan. Ale nesázejte na něj, pokud si myslíte, že pravděpodobně prohraje (výjimkou by byla situace, kdy by byl kurz na Wigan opravdu hodně přestřelený – a i tehdy byste měli spíše vsadit menší finanční sumu, než jakou obvykle sázíte).

3) Bookmakeři prostě nejsou hloupí

A ani nefungují jako charita. Sázková kancelář je firma. A cílem každé firmy je generování zisku. Jak pravděpodobné je to, že sázkovky najednou zahodí svůj základní princip a začnou dobrovolně nabízet kurzy nabízející skvělou value? Najít value není snadné. Pomůže snad jedině, když si vytvoříte účet u vícero sázkových kanceláří a před vsazením vždy porovnáte kurzy nabízené jednotlivými sázkovkami. Díky tomu si pak budete moci vsadit u sázkovky, která bude na daný zápas nabízet nejlepší kurz.

Sázkové kanceláře navíc nastavují kurzy tak, aby ovlivnily to, na koho budou sázkaři sázet. Někdy se stane, že sázková příležitost na první pohled nabízí value, nicméně při důkladnější analýze zjistíte, že se jedná tak trochu o „past.“ Neříkáme tím, že bookmakeři přesně vědí, jaký bude výsledek zápasu po odehraných 90 minutách – říkáme jen to, že o tom obvykle mají relativně přesnou představu. Více informací na toto téma naleznete například v níže uvedených článcích:

  1. Jak jednání veřejnosti ovlivňuje sázkovou strategii?
  2. Sázení proti veřejnosti za účelem maximalizace zisku

Někteří sázkaři se tomuto „triku“ snaží bránit tím, že se vždy snaží svézt na vlně s bookmakerem. Čím menší value jim kurz na první pohled nabízí, tím pravděpodobnější je to, že si vsadí. Sázkové kanceláře si však jsou tohoto jednání vědomy a tak svou strategii často mění. Jednoduše platí, že každá situace je individuální a uspět lze jedině tehdy, když situaci správně vyhodnotíte a následně přijdete s vhodným postupem.

Co je tedy lepší? Soustředit se na value betting a nebo jednoduše sázet na vítěze? To vám bohužel nikdo neřekne s absolutní jistotou. Vždy se musíte rozhodovat podle aktuálních okolností. Pokud si budete vybírat sázkové příležitosti rozumně a budete mít dobrý bankroll managment, dosáhnete úspěchu.

PS: Pokud chcete udělat maximum pro dosažení úspěchu v sázení, rozhodně si nastudujte témata obsažená v naší Škole sázení. A jakmile budete mít v malíčku základní strategické koncepty, můžete se vrhnout rovnou na studium Sázení na konkrétní sporty.

Máte názor k článku nebo události?
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže

Váš názor

Search

Pro poslání analýzy musíte být přihlášen.

Pro pokračování musíte vyplnit všechna pole